Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Koncert "Święto wiosny" 23 maja 2013 na Ołowiance

Kolejne wydarzenie muzyczne w Filharmonii Bałtyckiej z cyklu ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO, pod tytułem: ŚWIĘTO WIOSNY odbędzie się w czwartkowy wieczór 23 maja, o godzinie 19:00. Sala Koncertowa na Ołowiance wypełni się dźwiękami orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz fortepianu. Dyrygent Massimiliano Caldi oraz pianista Evgeny Genchev serdecznie zapraszają do wspólnej duchowej uczy przy Strawińskim i Mozarcie.

mcaldi 1

Program koncertu symfonicznego obejmuje dwa kontrastujące ze sobą i jednocześnie pięknie uzupełniające się utwory kompozytorów z dwóch dość różnorodnych kultur: Rosji i Austrii. 

Święto wiosny jest najbardziej kontrowersyjnym dziełem Strawińskiego, zawierającym niesamowitą różnorodność brzmień oraz obrazów. Prapremiera w Paryżu wywołała jeden z największych skandali w historii muzyki. Publiczność od początku podzieliła się na entuzjastów i przeciwników obecnego na scenie baletu. Utwór ten był tak dalece odbiegającym od tradycji, że uznany został za początek muzyki nowoczesnej w XX wieku. Sam kompozytor stwierdził później, iż chciał napisać coś zupełnie nowego, czego dotąd nie przyniosła muzyka europejska. Strawiński zastosował nowe nieznane, środki wyrazu. Rytmika nabrała w "Święcie wiosny" nowego znaczenia - była na pierwszym planie. To ona kształtowała i rozwijała myśl muzyczną. Do tego jeszcze zastosowane zostały ostro brzmiąca instrumentacja i dysonansowe współbrzmienia. Element taneczny także wymagał nowatorskich rozwiązań: ostrych ruchów i ociężałości. Mimo, wszystko po dziś dzień, kompozycja uznawana jest za arcydzieło, a w Poznaniu, od 2006 roku organizowany jest Festiwal Wiosny, będący w całości poświęcony temu wybitnemu dziełu. 

Równie niesamowity, ze względu nawet na samą biografię jest Mozart. Prawie wszyscy słyszeli, że Wolfgang Amadeusz Mozart komponował jako dziecko. Był niesamowitym "cudownym dzieckiem". Z wielu takich 'małych geniuszy' mało który zostaje wybitnym artystą gdy dorośnie i dojrzeje. Mozart był jednym z  najbardziej chlubnych wyjątków. Ikoną XVIII-wiecznej muzyki. W Filharmonii Bałtyckiej zabrzmi jego siedemnasty Koncert fortepianowy G-dur, napisany dla pianistki-amatorki, uczennicy muzyka. Nastrój "powściągliwej, męskiej wesołości" oraz subtelne "preludium" orkiestry tworzą barwne i ciekawe połączenie.

 

BACKGROUND

 

Jewgienij T. Genchev

 

Pomimo młodego wieku, zyskał już uznanie wśród publiczności w Europie Kontynentalnej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ten pochodzący z Bułgarii pianista rozpoczął naukę muzyczną u Stelli Oslekovej. W 2003 roku dołączył do klasy młodych talentów prof. Tamary Poddubnayowej na Prins Claus Konserwatorium w Holandii. Po ukończeniu Dobrin Petkov School w 2008 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie studiował u Christophera Eltona i Hamish Milne. Do jego najbardziej znaczących nagród można zaliczyć zdobycie 2. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Mikołaja Rubinsteina w Paryżu (2004), 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Dobryczu-Albena w Bułgarii (2006), Grand Prix na konkursie Piotra Wielkiego w Groningen w Holandii (2006), a w roku 2007 zdobycie 1. miejsca na Międzynarodowym Konkursie Lisma w Nowym Jorku.

 

MASSIMILIANO CALDI

Urodzony w Mediolanie, jest i dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina i dyrygentem Śląskiej Orkiestry Kameralnej; w latach  2006-2010 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.
Jest laureatem  pierwszej nagrody  na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech i w Polsce. W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach,m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.   
Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystapił w Filharmonii Narodowej – w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej. Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie. We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Brazylii i Chile.

Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur  Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara guerriera Luigiego Nicoliniego.

Firma „Dynamic” wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

 

 

23/05/2013 czwartek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 10-45zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

KONCERT SYMFONICZNY - ŚWIĘTO WIOSNY

Arcydzieła muzyki na żywo

Massimiliano Caldi  dyrygent

Evgeny Genchev  fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

Igor STRAWIŃSKI  Święto wiosny

Wolfgang Amadeusz MOZART  Koncert fortepianowy G-dur nr 17


www.filharmonia.gda.pl

opal copy