Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Trwa Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze

Jeszcze przez dwa tygodnie turyści i mieszkańcy Pomorza będą mogli słuchać bezpłatnych koncertów w ramach VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze.

 

Jak co roku, zaproszenie organizatorów przyjęli utytułowani artyści z Polski i świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Francji, Włoch, w tym absolwenci światowych wyższych szkół muzycznych. W jezuickim kościele gościli do tej pory muzycy z Finlandii, Szkocji i Niemiec. Przed nami jeszcze koncerty w wykonaniu znakomitych artystów, takich jak: Caline Malnoury czy Christian Tarabbia. Nie zabraknie także polskich wykonawców. Niewątpliwym atutem festiwalu jest darmowy wstęp na wszystkie koncerty. 

VIII MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW” W JASTRZĘBIEJ GÓRZE

Termin: 06.07.-21.08.2013

Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

 KONCERTY

W środy i soboty zawsze o godz. 20:00

PROGRAM:

10/08  Caline Malnoury (Francja)  organy 

            Krzysztof Kit obój                                      

14/08  Anna Osińska  organy                                                                 

            Gdański Kwartet Smyczkowy:                                                  

Łukasz Perucki  I skrzypce;

Joanna Aksnowicz  II skrzypce;

Michał Burdzy  altówka;

Izabela Joachimowska  wiolonczela

17/08  Christian Tarabbia (Włochy)  organy                                     

Luca Magni (Włochy)  flet                                                         

 Bilety

Wstęp wolny. 

Organizatorzy

Parafia p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze; Ojcowie Jezuici

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” 

Honorowy patronat

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego

Metropolita Gdański 

BACKGROUND

 

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IGNACEGO LOYOLI Położony w pięknej nadmorskiej miejscowości kościół, złożony z dwóch kondygnacji, zbudowano w połowie lat 80-tych. Może on pomieścić nawet 2000 wiernych. Wewnątrz niego znajduje się cenny obraz z 1850 r. przedstawiający św. I. Loyolę patrona świątyni i jednocześnie założyciela Zakonu Jezuici. Samą parafią zarządzają właśnie ojcowie jezuici. Podczas sezonu letniego w ich kościele odbywają się koncerty organowe pod patronatem profesora Krzysztofa Pendereckiego. Obecne w kościele organy dedykowane profesorowi, rozbudowano przy pomocy dofinansowania ze środków MKiDN.

 

CALINE MALNOURY urodziła się w Lyonie w rodzinie artystów i muzyków. Po ukończeniu studiów muzycznych, za swoją grę na organach, została nagrodzona kilkoma nagrodami przez konserwatoria w Lyonie, Grenoble i Paryżu. Uczyła się u Marie-Claire Alain, Louis Robilliard i Pierre Perdigon.W ramach swoich studiów licencjackich i magisterskich dokonała ważnych opracowań na temat kompozytorów lyońskich. Eklektyczne upodobania pozwalają jej brać czynny udział w życiu nie tylko muzycznym, ale i społecznym: programach radiowych (France Musique, France Culture), konferencjach, działalności popularyzatorskiej. Była organistką w katedrze w Dijon, później - została oddelegowana do bazyliki Fourvière w Lyonie. Występowała z licznymi recitalami we Francji i za granicą oraz była zapraszana na międzynarodowe festiwale w: Notre Dame w Paryżu, katedrze w Dijon, Saint Antoine l'Abbaye, a także na Międzynarodowy Festiwal w Varennie we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal dawnej muzyki organowej w Valère (Sion, Szwajcaria), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie (z okazji tysiąclecia miasta Gdańska). Występowała także w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Danii. 

KRZYSZTOF KIT urodził w 1974 w Bydgoszczy. Edukację muzyczną rozpoczął w 1981 roku w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Szkołę ukończył w 1993 egzaminem dyplomowym z oceną bardzo dobrą. Następnie rozpoczął studia na wydziale instrumentalnym bydgoskiej AM im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie oboju Krzysztofa Wroniszewskiego. Indywidualny tok studiów pozwolił mu na rozpoczęcie w roku 1996 pracy w Polskiej Orkiestrze Radiowej, w której pracuje na stanowisku pierwszego oboisty i solisty do dziś.

W latach 1996 - 2005 stale współpracował  z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie na stanowisku pierwszego oboisty. Od roku 2002 oboista w złożonym z solistów Polskiej Orkiestry Radiowej kwintecie dętym „Tempo Prima”. Współpracował również jako muzyk doangażowany z takimi orkiestrami jak: Concerto Avenna, Sinfonia Varsovia, Nowa Orkiestra Kameralna i wiele innych. Dokonał dziesiątek nagrań płytowych. Nagrał muzykę do wielu filmów i reklam. Wykonywał partię oboju w prawie wszystkich nagraniach muzyki filmowej Jana A. P. Kaczmarka realizowanych w Polsce. 

ANNA OSIŃSKA jest studentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. Podstawową Szkołę Muzyczną ukończyła w Gołdapi (Mazury), swoją naukę gry na organach kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Występowała przed Marszałkiem Sejmu i Ambasadorem Izraela. Współpracowała też z gołdapskim Chórem Konkatedralnym nie tylko jako akompaniatorka czy chórzystka, ale również jako solistka (śpiew). Brała udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki i improwizacji organowej u m. in. prof. Tomasza Adama Nowaka (Niemcy-Polska), prof. Helmuta Deutscha (Niemcy), prof. Lorenza Ghielmi (Włochy), prof. Angelo Castaldo (Włochy).

Źródło: http://wlaczsienaorgany.pl/index.php?show=wykonawcy&profil=aosinska

KWARTET GDAŃSKI tworzą utalentowani studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy studiując u różnych pedagogów, pod okiem wybitnych kameralistów dr R. Kwiatkowskiego i prof. A. Prabuckiej dokonują syntezy swojej kreatywności. Prymariusz studiujący w klasie prof. K. A. Kulki prowadzi również żywą solową działalność koncertową, grał m.in. z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej i Orkiestrą Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie oraz występuje na recitalach w wielu krajach europejskich. Kwartet działa od 2012 r., a już posiada niezwykle bogaty i różnorodny repertuar, od utworów Haydna i Mozarta, przez wielkich romantyków aż do kwartetów H. M. Góreckiego. Młody i dynamiczny skład przekłada się na żywiołowość interpretacji. Kwartet zdobywa pierwsze szlify konkursowe i dopisuje do swego życiorysu coraz liczniejsze występy na festiwalach muzycznych.

CHRISTIAN TARABBIA Urodził się w 1981 roku, studiował grę na organach i kompozycję organową w Akademii Muzycznej Cantelli w Novara pod kierunkiem Giancarlo Bardelli, a następnie specjalizował się w muzyce dawnej i barokowej w Międzynarodowym Instytucie Muzyki Dawnej w Mediolanie w klasie organów wybitnego artysty i pedagoga  Lorenzo Ghielmi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez L.F. Tagliaviniego, P.D. Perettiego, J.C. Zehndera i L. Lohmanna. Od 2002 roku jest organistą w Collegiata di Santa Maria w Aronie. W 2005 roku założył Stowarzyszenie Kulturalne "Sonata Organi", którego jest prezesem. Jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który co roku odbywa się w Aronie, a także Wojewódzkiego Sezonu Organowego "Concerti d'organo sul territorio della Provincia di Novara". Koncertował we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Polsce i Szwajcarii. Rokrocznie jako organista towarzyszy pielgryzmom z diecezji Novara w ich pielgrzymce do Sakturamium Matki Boskiej z Lourdes. W 2011 roku zagrał ostatnią Mszę roku w kościele Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a w 2013 roku odbył turnee po Australii. Ostatnio nagrał płytę z muzyką filmową na flet i organy z flecistą Lucą Magni.

 

LUCA MAGNI Klasę fletu w Instytucie Muzycznym "P. Mascagni" w Livorno w 1991 roku, pod kierunkiem maestro Nicola Mazzanti. Uczęszczał na kursy specjalizacyjne prowadzone m.in. przez M. Ancillottiego, R. Fabbricianiego, M. Contiego, M. Marasco, P. Wavre i M. Larrieux. Występował we Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech, Szwecji, Danii, Japonii i USA. Od 1996 roku jest czynnie zaangażowany w projekty rozwijające  dziedzictwa kulturowe Toskanii. W 1999 roku nagrał płytę z muzyką współczesnych i dawnych toskańskich kompozytorów.  We wrześniu 2000 roku poprowadził  kurs mistrzowski z literatury barokowej Toskanii w Danii oraz w Sankt Petersburgu. Jest promotorem partnerstwa kulturalnego, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym (Istituto Musicale Europeo di Firenze, Città di Arezzo, Ass. Organistica Picena w Ascoli Piceno, EURARTE, Associazione Musicale Aquilana, Accademia Valdarnese, Associazione di Musica Signa, Accademia di Organo di Pistoia). Jest przewodniczącym stowarzyszenia Musica Temporis, a od 2002 roku dyrektorem artystycznym Ensemble Orchestral "G. Rospigliosi" w Pistoi. Od grudnia 2004 roku jest dyrektorem Szkoły Muzycznej "Domenico Scarlatti" w Montale. 

Opis: cid:<a href= 

www.filharmonia.gda.pl


opal copy