Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Ostatnie koncerty organowe w Jastarni

Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Organizatorzy zadbali bowiem zarówno o bogaty repertuar, jak i udział doskonałych wykonawców z  Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. 

KONCERTY ORGANOWE W KOŚCIELE NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W JASTARNI

Termin: 11.07.-15.08.2013 

Koncerty:

Czwartki, godz. 19:00 

Program

Koncerty organowe w kościele NNMP w Jastarnii  

08/08  Marek Stefański  organy

15/08  Sławomir Kamiński  organy 

Bilety

Wstęp wolny. 

Organizatorzy

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni 

BACKGROUND 

JASTARNIA - KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Świątynię zbudowano w okresie międzywojennym, w stylu neobarokowym. Inicjatorem budowy był ksiądz Stefański. Szczególnie ciekawy jest marynistyczny wystrój wnętrza z amboną w kształcie łodzi niesionej przez spienione fale. Witraże przedstawiają sceny z życia Matki Bożej. 

MAREK STEFAŃSKI należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.

Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.

Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.

W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje na stałe jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje regularnie recitale organowe w cyklu „Musica sacra”.

Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku.

W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego .

Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich , które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.

Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene".

Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa" oraz "Koncertów organowych w Jarosławskim Opactwie".

Na przełomie 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów archiwizuje i prezentuje na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.

Źródło: http://www.marekstefanski.pl/

 

SŁAWOMIR KAMIŃSKI urodził się w 1963 roku w Poznaniu. Gry organowej uczył się pod kierunkiem mgr. Jerzego Polackiego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie profesora Romualda Sroczyńskiego.

Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. J.S.Bacha w Gdańsku, który odbył się w 1985 roku. Uczestniczył w mistrzowskim kursie interpretacji muzyki dawnej prowadzonym przez J.Ferrarda - profesora Konserwatorium Królewskiego w Brukseli.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Wielka Brytania, Czechy, Ukraina).

Brał udział między innymi w następujących festiwalach muzycznych:

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Nantes

Festiwal Majowy w Glasgow

Internationale Sommerkonzerte im Dom St.Blasien

Dni Kultury Polskiej w Bretanii.

Ponadto Sławomir Kamiński jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie.

Sławomir Kamiński jako organista współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego oraz z chórem Poznańskie Słowiki prowadzonego przez Stefana Stuligrosza. Nagrał trzy płyty kompaktowe z solową muzyką organową oraz pięć płyt na których występuje jako akompaniator.

Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc jako adiunkt klasę organów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Źródło: http://www.organy.art.pl/organisci.php?org_id=9 

Opis: cid:<a href=image001.jpg@01CA6165.8E0EDB90">

opal copy