Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Ołowianka świętuje jubileusz!

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia istnienia Orkiestry Hanseatica. Muzycy wystąpią pod batutą Ernsta Van Tiela, a towarzyszyć im będą znakomici soliści: Robert Kwiatkowski oraz Tytus Wojnowicz. Wydarzenie to jest wspaniałą propozycją dla wszystkich melomanów chcących spędzić niedzielny wieczór przy muzyce z najwyższej półki i do tego w wykonaniu utalentowanych artystów. Koncert odbędzie się 15 grudnia 2013, o godzinie 18:00 na Ołowiance.

Program obfituje w arcydzieła muzyki klasycznej. Nie zabraknie dzieł prawdziwego wirtuoza kompozycji – Jana Sebastiana Bacha. Choć pod koniec życia muzyka jego styl określany był jako anachroniczny, dziś na nowo docenia się jego utwory. 15 grudnia na Ołowiance wykonany zostanieKoncert skrzypcowy a-moll Bacha. Nie będzie to jednakże jedyny utwór artysty. W programie znajdzie się również: Koncert podwójny d-moll na skrzypce, obój i smyczki.

Podobnie jak na koncercie andrzejkowym, usłyszymy fragment V Symfonii Mahlera, Adagietto, która wg niektórych jest wspaniałym listem miłosnym kompozytora do swojej młodszej o dziewiętnaście lat żony, Almy.Mahler w dobie neoromantyzmu, przez sobie współczesnych ceniony był dzięki dyrygenturze, a nie wybitnym kompozycjom. Jego nadzieje na pozytywny odbiór V Symfonii wśród publiczności nie spełniły się, co artysta miał skomentować słowami: „Nikt jej nie zrozumiał. Żałuję, że nie mogę poprowadzić jej prawykonania pięćdziesiąt lat po mojej śmierci”.

W programie koncertu znajdzie się również Muzyka żałobna, którą można uznać za węzłowy utwór w twórczości Witolda Lutosławskiego, dzięki niemu bowiem kompozytor zaczął tworzyć swój odrębny i wysoce indywidualny język dźwiękowy. Jest on dedykowany pamięci Béli Bartóka, którego Divertimento na orkiestrę smyczkową również znajdzie się w programie koncertu.

Przed artystami pojawia się zatem wielkie wyzwanie. Chcecie przekonać się czy Hanseatica nadal gra na tak wysokim poziomie, jak przez ostatnie 10 lat? Czy będą emocje i łzy wzruszenia? Czy będą znów owacje na stojąco? Przyjdźcie i sprawdźcie sami! Serdecznie zapraszamy!

Bilety na Koncert Jubileuszowy dostępne są w cenach od 20 do 40 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl oraz przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl.

KONCERT JUBILEUSZOWY ORKIESTRY HANSEATICA

15/12/2013 niedziela, godz.18:00

Sala Kameralna na Ołowiance

Bilety w cenie 20-40 zł

Ernst van Tiel dyrygent

Robert Kwiatkowski skrzypce

Tytus Wojnowicz obój

Orkiestra Symfoniczna Hanseatica

Program:

Johann Sebastian BACH Koncert Skrzypcowy nr 1 a-moll BWV 1041

Gustav MAHLER Adagietto z V Symfonii

Johann Sebastian BACH Koncert podwójny d-moll na skrzypce, obój i smyczki BWV 1060

Witold LUTOSŁAWSKI Muzyka żałobna

Béla BARTÓK Divertimento na orkiestrę smyczkową

BACKGROUND

ERNST VAN TIEL Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garry’ego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z: Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra oraz Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie. Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, jednak sławę przyniosły mu interpretacje kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina. W 2011 roku nagrał razem z Brussels Philharmonic Orchestra Of  Flanders muzykę Ludovica Bource do nagrodzonego Oscarami - m.in. za najlepszy film i najlepszą muzykę – filmu „Artysta” w reżyserii Michela Hazanaviciusa.

ROBERT KWIATKOWSKI Wybitny kameralista polski młodego pokolenia, laureat wielu prestiżowych konkursów kameralnych w Austrii, Francji i Polsce jest niezwykłą postacią życia muzycznego Wybrzeża. Wykształcony pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej oraz prof. Anny Prabuckiej-Firlej jako skrzypek i kameralista dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych jak Henry Meyer z "LaSalle Quartet", Miro String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa.

Jest założycielem "Dali Piano Quartet" z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych:

- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2000),

- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach (2001),

- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2001),

- Nagroda „Haffner-Wettstein” dla najlepszego zespołu kameralnego Akademii Muzycznej w Gdańsku (2002),

- Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego Trójmiasta (2002),

- Stypendium Dla Twórców Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2007),

- finalista na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Premio Vittorio Gui” we Florencji (2008).

W dorobku artysty znajdują się także inne prestiżowe nominacje oraz nagrody artystyczne:

- w roku 2004 odebrał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf w kategorii Debiut Roku przyznaną Orkiestrze Kameralnej Hanseatica,

- również w roku 2004 płyta „Fill the harmony philharmonics” nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną „Hanseatica” oraz Sławkiem Jaskułke otrzymała nominację do nagrody „Fryderyka” w kategorii „Jazzowy Album Roku”.

Robert Kwiatkowski otrzymuje cykliczne angaże najprzeróżniejszych orkiestr, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Navarra, The Symphony Orchestra of Tenerife, Young Wagner Orchestra, Orquesta Ciudad de Granada oraz Orquesta Sinfónica de Chile, gdzie występuje jako solista oraz obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza na wielu prestiżowych scenach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów takich jak np. Sir Neville Marriner, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Michał Nesterowicz czy Jacek Kaspszyk.

W 2003 r. wraz z Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną Hanseatica, w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora. Jego bezkompromisowa, rzetelna praca a z drugiej strony oryginalność i muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Podczas licznych koncertów kameralnych tej orkiestry występował u boku takich artystów jak Radovan Vlatkovic, Dag Jensen czy Yeon-Hee Kwak. W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania płytowe, archiwalne, oraz telewizyjne (TVP, BBC, Arte).

Artysta od szeregu lat jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie pełni obowiązki adiunkta w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej - Firlej. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2007 roku został wpisany do encyklopedii „Who is who w Polsce”.

TYTUS WOJNOWICZ Urodzony w 1965 we Wrocławiu. Oboista od 15 roku życia. Sztukę gry na tym instrumencie zgłębiał pod kierunkiem prof. Stanisława Malikowskiego. Ukończył AMiFC w Warszawie oraz Hochschule fur Musik we Freiburgu w klasie prof. Heinza Holligera. Jest laureatem konkursów w kraju i zagranicą m. in. w Pradze na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków - wyróżnienie, we Włoszakowicach na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów 1990 - 1. nagroda, Isle of Wight Oboe Competition (Wielka Brytania) 1993 – 3. nagroda. W latach 1996 i 97 był wybierany Instrumentalistą Roku w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych.Występuje jako solista i kameralista oraz pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Od roku 1989 jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego „Da Camera”. Występował z nim w wielu krajach europejskich, wielokrotnie w USA , także na Tajwanie. Nagrał kilka płyt z muzyką kameralną. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu „Ensemble de Narol” - obecnie „Essentia Musica” który wydał w 2005 roku płytę i występował na wielu festiwalach w Polsce. W roli solisty współpracował z większością polskich zespołów filharmonicznych i kameralnych. W  latach 2005 i 2006 wspólnie z Nigelem Kennedym i Polską Orkiestrą Kameralną zagrał kilkadziesiąt koncertów w najważniejszych salach europejskich. Nagrał wiele płyt solowych z muzyką popularną i klasyczną dla Sony Music.

ORKIESTRA KAMERALNA „HANSEATICA” to prawdopodobnie najbardziej zjawiskowy zespół jaki pojawił się na Pomorzu w ciągu ostatnich 2 dekad. Ta, powstała dzięki fanatycznym miłośnikom wirtuozerii smyczkowej, orkiestra liczy sobie już 10 lat. Dzięki pomocy Wandy Kobylińskiej i jej przyjaciół z "Kiwanis International" udało się tym młodym wykonawcom stanąć na przysłowiowe nogi, a sławne wirtuozerią i energią koncerty są miejscem spotkań wielu wspaniałych artystów.

Poczesne miejsce wśród nich zajmuje wybitny dyrygent Janusz Przybylski, który jako pierwszy wprowadził zespół na bardzo wysoki poziom spoistości brzmienia. Wielu melomanów zapewne pamięta koncerty z udziałem Enrique Mazzoli (dziś szefa-dyrygenta jednej z kilku narodowych orkiestr Francji), które błyszczały pod względem precyzji i stylu. Ten wyjątkowy i znany dyrygent zaprowadził zespół na kilka znakomitych scen (m.in.: Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier). Kamieniem milowym na drodze do muzycznej doskonałości było spotkanie niemieckiego skrzypka, pedagoga i kameralisty Sebastiana Hamanna, dzięki którego wiedzy i wykonawczym umiejętnościom zespół jest dziś w stanie połączyć klasyczną wirtuozerię z głębokim rozumieniem muzyki jako żywego, pełnego znaczeń języka. Jensen, Vlatković, Nesterowicz, Indić, Możdżer, Kulka, Kabara, Goritzki to tylko kilka nazwisk artystów, którzy zachwyceni często powracali do współpracy z zespołem.

Popularna „Hanza” występowała w Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Rosji, Belgii i większości miast polskich zbierając zwykle entuzjastyczne recenzje, i której - niezmiennie od początku - liderem, koncertmistrzem (a ostatnio również dyrygentem) jest Robert Kwiatkowski. Jego już legendarne, bezkompromisowe podejście do pracy, tekstu muzycznego oraz jakości przygotowania zespołu było obiektem zachwytu i uznania solistów i dyrygentów - dziś „odcina” zasłużone kupony będąc gościnnym koncertmistrzem orkiestr już na 3 kontynentach.

Zespół od wielu lat promuje Gdańsk, dzięki wyjątkowym koncertom w ważnych salach Europy nazwa naszego miasta pojawia się na ustach publiczności, artystów oraz w mediach.

Informacje pochodzą z Przewodnika po muzyce koncertowej, autorstwa T. Chylińskiej, S. Haraschina i M. Jabłońskiego, wyd. PWM.;

http://www.lutoslawski.org.pl/pl/composition,49.htmlhttp://www.dwutygodnik.com/artykul/2232-mahler-bedecker-6-v-symfonia.html

opal copy