Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nowe rozwiązania dla gdańskich szkół

„Z doświadczeń szkół niepublicznych. W poszukiwaniu nowych rozwiązań dla polskiej szkoły” – taki tytuł nosiła konferencja, która odbyła się dziś w Gdańsku. Eksperci-prelegenci edukacyjni zastanawiali się nad funkcjonowaniem placówek edukacyjnych i tym, co wpływa na podniesienie jakości ich funkcjonowania i wyniki kształcenia.

Gdańsk zamierza ogłosić konkurs o lokalu użytkowym przeznaczonym do oddania w najem w trybie pisemnego konkursu ofert na dzierżawę budynku przy Azaliowej 18 w Karczemkach, w którym podmiot zewnętrzny poprowadzi szkołę od września 2014 roku. Obecnie trwają ostatnie ustalenia prawne. Konkurs powinien zostać ogłoszony pod koniec tego tygodnia.
- Podejmując decyzję finansową o budowie nowej szkoły, zadaliśmy sobie pytanie o model jej funkcjonowania. Po analizach finansowych i z zakresu zarządzania szkołą oraz oczekiwań rodziców, zaproponowaliśmy podjęcie ryzyka rozpisania konkursu na wyłonienie operatora, który prowadziłby placówkę przez najbliższe sześć lat – powiedział podczas rozpoczęcia konferencji prezydent Adamowicz. – Dzięki możliwości odliczenia VAT-, zaoszczędzimy 6,7 miliona złotych, co będzie naszym wkładem do budowy wspólnie z Kolbudami kolejnej szkoły na obrzeżach Gdańska! Jednak aspekt finansowy to nie wszystko, bo uważamy, że nowa szkoła powinna być zaangażowana w życie lokalnej społeczności. Dlatego będzie tam m.in. biblioteka i lokalne centrum kultury.
- Jeżeli nie uda się w konkursie wyłonić operatora, który spełniłby nasze oczekiwania, to otworzymy w tym miejscu placówkę publiczną prowadzoną przez Gminę – dodał prezydent Adamowicz. – Takie rozwiązanie też jest możliwe i jesteśmy tego świadomi.
Przypomnijmy, że szkoła w Karczemkach będzie publiczna, bezpłatna i otwarta na społeczność lokalną. Znajdzie w niej siedzibę Rada Osiedla Kokoszki i Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Więcej o budowanej szkole:
http://www.drmg.gdansk.pl/readarticle.php?article_id=218

Konferencja składała się z dwóch części. Podczas pierwszej, głos zabrali prelegenci. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Stanisław Dylak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wykładzie zatytułowanym „Szkoła dzisiaj – jej trzy filary” omówił ideę szkoły środowiskowej. – Szkoła powinna być bardziej własnością społeczną niż państwową – mówił profesor Dylak. Podkreślił, że pomysł Gdańska, by tworzyć szkołę środowiskową, blisko związaną z lokalną społecznością, to krok w dobrą stronę. Bo, według profesora, współczesna szkoła opiera się na trzech filarach: odmiejscowieniu, oparciu na zadaniach realizacyjnych i oparciu nauki na tym, co uczniowie już wiedzą. Zwrócił uwagę na rozdźwięk między sposobami uczenia w szkole, a współczesną wiedzą i współczesnym światem. Omówił też najnowsze osiągnięcia wiedzy o ludzkim mózgu i zwrócił uwagę na to, że najważniejsze w nauce jest myślenie – ważniejsze nawet od wiedzy.

Drugą panelistką była prof. dr hab. Maria Mendel – pedagog społeczny z Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wykład nosił tytuł „Kapitał społeczny współczesnej szkoły”. Podkreśliła, że „człowiek jest bytem relacyjnym”, co ma ogromnie znaczenie w naszym globalnie kosmopolitycznym świecie i w tzw. płynnej rzeczywistości, w której obecnie żyjemy. Pani profesor zwróciła uwagę na zagrożenia współczesne (jak np. polaryzację społeczną, tworzenie szkół elitarnych, które dokonują selekcji). Ratunkiem dla zagrożeń jest właśnie kapitał społeczny, większe zaufanie społeczne, współpraca – to prowadzi do dobrze funkcjonującej wspólnoty. A dobrze funkcjonująca wspólnota to ta, która nikogo nie pozostawia na zewnątrz, nie opuszcza żadnego z jej członków. Profesor Mendel omówiła też korzyści z kapitału społecznego w sferze edukacji – jego wpływu na wyniki edukacyjne i całą społeczność lokalną. Podkreśliła, że gdańska strategia edukacyjna, to zmierzanie w stronę szkoły środowiskowej, należące do lokalnej społeczności.

Nie dotarł niestety z Poznania dr hab. Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego, a w jego miejsce wykład wygłosiła dr Alicja Komorowska-Zielony z Uniwersytetu Gdańskiego. W wystąpieniu zatytułowanym „Badać, odkrywać, stawiać pytania – w poszukiwaniu dobrych praktyk”, pokazała na przykładach z podręczników szkolnych, jakie ćwiczenia stymulują myślenie i pasję poznawczą dzieci, a które do nauki zniechęcają. Wskazała też na dużą rolę twórczości w kształceniu i wskazała bariery, które w systemie edukacyjnym tej twórczości przeszkadzają. Zapraszając do refleksji, doktor Komorowska-Zimny postawiła pytania o różnice w edukacji, której potrzebujemy, a którą oferujemy. A potrzebujemy przede wszystkim edukacji opartej na twórczości własnej ucznia.

Drugą częścią konferencji była sesja posterowa pod hasłem „Jakość w edukacji - doświadczenia gdańskich placówek edukacyjnych prowadzonych przez podmioty niepubliczne”, która była okazją do wymiany doświadczeń na temat prowadzenia takich placówek i możliwości podniesienia jakości kształcenia przez uczestników Konferencji. A uczestnikami byli m.in. dyrektorzy placówek edukacyjnych, nauczyciele, pedagodzy, rodzice, eksperci edukacyjni, kadra naukowa, studenci kierunków nauczycielskich, związki zawodowe oświaty.

Gospodarzami i prowadzącymi Konferencję byli: Piotr Kowalczuk – zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Paweł Redmerski – zastępca przewodniczącego Gdańskiego Forum Rad Szkół i Rad Rodziców ds. Placówek Niepublicznych.
Konferencja odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. Patronatem Honorowym objęła ją Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko.


Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

opal copy