Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nadzwyczajnie przed Świętami? Tylko na Ołowiance!

Polska Filharmonia Bałtycka ma przyjemność zaprosić na Nadzwyczajny Koncert Przedświąteczny w środę 18 grudnia 2013 roku o godzinie 19:00. Wieczór ten obfitował będzie w wiele wspaniałych wrażeń. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi znakomity dyrygent Jacek Kaspszyk, Dyrektor Artystyczny Filharmonii Narodowej, to podczas koncertu wykonane zostaną dzieła genialnego Ludwiga van Beethovena.

W programie koncertu znalazła się V Symfonia, nazywana „Symfonią losu”, jedno z najsłynniejszych arcydzieł muzycznych. Od razu po skomponowaniu zdobyła uznanie i zapewniła sobie nieśmiertelność. Trudno oprzeć się wrażeniu, jakie wywołują kontrasty emocjonalne tej muzyki, jej głęboka uczuciowość i dramatyczna wymowa. Dzieło to doczekało się wielu interpretacji również w kulturze popularnej. Można usłyszeć ją jako dźwięk dzwonka w telefonach komórkowych czy podkład muzyczny w reklamach. Również inne utwory kompozytora wykorzystywane są w kulturze, czego przykładem jest film Toma Hoopera Jak zostać królem.

Kolejnym punktem programu jest Uwertura Egmont, część większej całości, skomponowanej jako muzyka do tragedii Goethego o tym samym tytule. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością jako stały punkt repertuaru orkiestrowego. Należy ona do najpopularniejszych uwertur artysty. Obok niej znajduje się choćby Coriolan, będący muzyczną ilustracją dramatu austriackiego dramaturga Heinricha von Collina o tym samym tytule. Nieprzypadkowo jest on zbieżny z szekspirowską tragedią Koriolan – Collin wzorował się bowiem na twórczości mistrza pióra.

Bilety na Nadzwyczajny Koncert Przedświąteczny dostępne są w cenach od 15 do 55 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl oraz przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach; szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl.

NADZWYCZAJNY KONCERT PRZEDŚWIĄTECZNY

18/12/2013 środa, godz.19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 15-55 zł

Jacek Kaspszyk dyrygent

Orkiestra Symfoniczna PFB

PROGRAM

Ludwig van BEETHOVEN

Uwertura Egmont Op. 84

V Symfonia c-moll Op. 67

BACKGROUND

JACEK KASPSZYK

 Ukończył dyrygenturę, teorię muzyki i kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej w 1975 i w tym samym roku zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej nową realizacją Don Giovanniego W. A. Mozarta. W 1976 został gościnnym dyrygentem Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, a rok później otrzymał III nagrodę na prestiżowym konkursie dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie i zadebiutował z filharmoniami Berlina i Nowego Jorku.

W 1978 został I dyrygentem, a dwa lata później dyrektorem muzycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (WOSPRiT), z którą odbył wiele europejskich tournee. Współpracował również z Polską Operą Kameralną.

W 1982 przeniósł się do Londynu, gdzie zadebiutował z londyńską Philharmonia Orchestra i został I dyrygentem Capital Radio's Wren Orchestra. W tym czasie regularnie koncertował z londyńskimi orkiestrami: Philharmonia, London Symphony (LSO), London Philharmonic (LPO) i Royal Philharmonic (RPO), jak również z brytyjskimi orkiestrami, m.in. Halle, Royal Scottish National, BBS Scottish i BBC National Orchestra of Wales, z którą zadebiutował na BBC Henry Wood Promenade Concerts (BBC Proms).

Dyrygował gościnnie orkiestrami niemal całej Europy, m.in. Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre National de Paris, Wiener Symphonieker, filharmoniami: Oslo, Sztokholmu, Roterdamu, Pragi oraz Chamber Orchestra of Europe, z którą odbył tournee po Australii. W latach 1991-1995 był I dyrygentem i doradcą muzycznym Nord Nederland Orest, a w latach 1996-1998 I gościnnym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Poza granicami Europy dyrygował w USA (Cincinnati Symphony, San Diego Symphony), Kanadzie (Calgary Symphony, Winnipeg Symphony), Japonii (Yomiuri Nippon Symphony, Tokio Philharmonic), jak również orkiestrami Hong Kong Philharmonic i New Zealand Symphony. W 2004 zadebiutował w Chinach z China Philharmonic i Guangzhou Symphony, z których orkiestrami występuje regularnie każdego roku.

Wysoko ceniony w dziedzinie opery, dyrygował w renomowanych teatrach,m.in.:  Duetsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Opera Comique w Paryżu, Opera de Lyon, Opera de Bordeaux, Królewska Opera w Sztokholmie, English National Opera, Opera North Leeds, Opernhaus w Zurychu, Teatro Colón w Buenos Aires i Teatro de la Maestranza w Sewilli.

W roku 1998 objął stanowisko Dyrektora Artystycznego i Muzycznego, a od 2002 również Naczelnego, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Pod batutą Jacka Kaspszyka zespół Opery Narodowej odniósł wiele sukcesów, nie tylko w kraju, ale również za granicą, na prestiżowych scenach, m.in. Teatru Bolshoi w Moskwie (2002), Beijing Festival (2002) i Teatru Sadler's Wells w Londynie (2005), a także podczas trzech wyjątkowo dobrze przyjętych przez krytykę i publiczność tournee po Japonii. Od 2006 współpracuje z Operą Wileńską, dla której zrealizował produkcje Walkirii R. Wagnera i Salome R. Straussa, prezentowane również podczas festiwali w Ljubljanie i Rawennie (2007) oraz podczas rezydencji w Izraeli Opera Tel Aviv – Yafo (2008).

Jacek Kaspszyk ma w dorobku wiele nagrań CD, wśród których szczególne uznanie zdobyły wykonania: Il Signor Bruschino G. Rossiniego z Warszawską Operą Kameralną (WOK) i wyróżnione Edison Prize nagranie Concerto lugubre Bairda z NOSPR. Nagrywał dla Collins Classics z czterema londyńskimi orkiestrami, m.in. Obrazki z wystawy Musorgskiego, I Symfonię G. Mahlera i Also sprach Zarathustra R. Straussa (LSO), II Symfonia S. Rachmaninowa i uwertury operowe G. Verdiego (Philharmonia), utwory J. Straussa i symfonie F. Schuberta (LPO), Interludia orkiestrowe G. Pucciniego (RPO). Z zespołem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej nagrał Straszny Dwór S. Moniuszki (EMI Classics), nagrodzoną Platynową Płytą, Ubu Rex K. Pendereckiego (CD Accord) i Króla Rogera K. Szymanowskiego (CD Accord) – nominowaną do tytułu Nagranie Roku przez BBC Music Magazine i w recenzji której krytyk Grammophone napisał o Maestro Kaspszyku podsumowując, nawet w najdrobniejszych szczegółach osiągnął absolutnie wszystko (marzec 2005). Obecnie Maestro Kaspszyk sprawuje także funkcję Dyrektora Artystycznego Orkiestry Filharmonii im. W. Lutosławskigo we Wrocławiu.

ORKIESTRA PFB Polska Filharmonia Bałtycka organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Towarzyszy im wielokrotnie Orkiestra Symfoniczna PFB.

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVART, DUX, POLMUSIC, SOLITON.

Źródła: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, cz. II, Kraków 2003.

opal copy