Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Podsumowano projekt "Systematycznie do celu"

W Gdańsku podsumowano dziś sześć lat projektu „Systematycznie do celu – systemowe rozwiązania w pomocy społecznej”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Podsumowanie odbyło się podczas konferencji, której organizatorem był MOPR wspólnie z partnerami. W ramach projektu, ponad 2500 mieszkańców Gdańska zostało objętych wsparciem w ramach m. in. treningu umiejętności społecznych i umiejętności zawodowych.

Wsparciem objęto dokładnie 2537 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i korzystającym z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Budżet całego projektu to 19 milionów złotych, a jego partnerami byli:
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta z Gdańska 
- Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku 
- Pogotowie Opiekuńcze im. K.O. Borchardta w Gdańsku 
Działania dla 825 beneficjentów realizowane były wspólnie z partnerami. Od samego początku stawiano na indywidualne podejście do klienta, odpowiedzi na konkretne problemy. Warto podkreślić, że wszystkie rozwiązania wypracowane podczas projektu, będą kontynuowane.

Główne rezultaty projektu
46% beneficjentów po 6 miesiącach od zakończenia udziału w projekcie NIE korzysta z pomocy społecznej!
Powstało:
- Centrum Integracji Społecznej (ponad 70 Beneficjentów projektu) 
- Osiedle Sitowie
- Gdańska Spółdzielnia Socjalna
- Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej OWES
Pozytywne efekty u osób objętych projektem, to także wyższy poziom samooceny, wiara w siebie, nowe umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, umiejętność pokonywania trudności życiowych - nadzieja do wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Asystentura
Bardzo ważnym narzędziem jest asystentura wprowadzona od 2008 i rozwijana w kolejnych latach wprowadzając i testując w kolejnych latach.
Indywidualne wsparcie asystenta w ramach projektu otrzymało 1066 osób, czyli 42%!

Efekty pracy asystenta rodziny:
- 705 dzieci pozostało w rodzinach biologicznych
- w 334 rodzinach poprawa sytuacji dziecka
- do 45% wskaźnik zatrudnienia 

Asystent osoby zagrożonej eksmisją:
82% na bieżąco spłaca czynsz
90% spłata zaległego czynszu
96% wskaźnik zatrudnienia
87% podjęcie terapii 
W projekcie objęto wsparciem 800 osób niepełnosprawnych – to ponad 30 % Beneficjentów!
Przygotowanie beneficjentów do założenia własnej spółdzielni socjalnej – pierwsza przeszkolona w ramach projektu grupa już zgłosiła się do Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej!

Gdański MOPR inicjatorem zmian
Gdański MOPR jest jednym z podmiotów inicjujących modelowe i innowacyjne rozwiązania w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Współpraca interdyscyplinarna ogrywa ważną rolę w budowaniu gdańskiego systemu pomocy społecznej, promowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie usamodzielniania się osób i rodzin w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych. Systemowe podejście do tematu pomocy społecznej pokazało, że systematycznie docieramy do celu, dzięki czemu klient pomocy społecznej przychodząc do MOPR po usługę, a nie po świadczenie pieniężne samodzielnie zmienia swoje życie i „staje na nogi”. Proponowane rozwiązania wychodzą naprzeciw najpoważniejszym problemom społecznym, takim jak: ubóstwo, bezrobocie, starzenie się populacji oraz pogłębiająca się dezintegracja grup społecznych.

Konferencja
Konferencja był podzielona na trzy bloki tematyczne, a jej prowadzącym był redaktor Piotr Świąc. W pierwszym, dotyczącym zmian w polityce społecznej w ciągu ostatnich sześciu lat i realizacji projektów systemowych, głos zabrała Janina Liedtke-Jarema – p.o. Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku – omawiając te zagadnienia. Następnie projekt „Systematycznie do celu” zaprezentowała jego koordynator Katarzyna Gonia. O realizacji projektów systemowych w całym województwie pomorskim opowiedziała Kamila Siwak – zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Drugi blok tematyczny pokazał różnorodność doświadczeń w realizacji projektów systemowych na przykładzie Ośrodków Pomocy Społecznej. Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z Tczewa, Wejherowa, Choczewa i Gdańska.

W trzeciej części omówiono rezultaty projektu „Systematycznie do celu” i zaprezentowano wnioski na przyszłość. Omówiono także planowane kierunki zmian w pomocy społecznej i możliwości wykorzystania projektów systemowych w nowym okresie programowania. Głos zabrali m.in. dr Maciej Dębski, Agnieszka Chomiuk (z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej) i Zuzanna Grabusińska – Radca Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W konferencji udział wzięli: Radca Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Ewa Kamińska, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej z województwa pomorskiego, przedstawiciele biznesu, pośrednicy pracy i doradcy zawodowi.

Współfinansowanie z UE
Projekt „Systematycznie do celu” był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany w ramach Priorytetu VII, Działania 7.1, Poddziałania 7.1.1. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) na lata 2007-2013. Wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to ponad 17 milionów zł.

Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

 

 

 

opal copy