Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Ostatnie koncerty w roku 2013 tylko na Ołowiance!

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na wyjątkowe Koncerty Sylwestrowe! Program obfituje w najpiękniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu sopranistki, Katarzyny Hołysz. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Massimiliano Caldi. Ostatnie dwa wydarzenia w roku 2013 odbędą się o 17:30 i o 20:30 w Sali koncertowej na Ołowiance. Po nich zapraszamy do wspólnego świętowania na Foyer Filharmonii. Spędź tę najdłuższą w roku noc właśnie z nami, bo tutaj wrażeń nie zabraknie!

W Sylwestra pierwszy koncert na Ołowiance zacznie się już o godzinie 17:30. Kolejny równie 3 godziny później, o 20:30. W przerwach serdecznie zapraszamy na lampkę szampana lub soku.

Program obfituje w najpiękniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu sopranistki, Katarzyny Hołysz. Znakomita Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliano Caldiego. Całość poprowadzi Regina Gowarzewska.

Tego wieczoru usłyszymy najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej oraz popularnej. Będą to m.inHabanera z opery Carmen Bizeta, Perpetuum mobile Straussa, Quadrille z opery Bal maskowy Giuseppe VerdiegoCzardasz Sylwii z operetki Księżniczka Czardasza oraz I feel pretty z musicalu West Side Story Bernsteina.

Po ostatnim koncercie w roku 2013 rozpocznie się Bal sylwestrowy, zorganizowany specjalnie dla gości obecnych na koncercie. Za odpowiednią taneczną muzykę odpowiada zespół Standard Acoustic. Tradycyjnie bal rozpocznie się walcem wiedeńskim Nad pięknym modrym Dunajem. Goście będą mogli posłuchać znanych przebojów muzyki latynoskiej, disco lat 80-tych i 90-tych. Zespół zagra kankana, Zorbę oraz wiele aktualnych polskich przebojów.

Dodatkowo można zaopatrzyć się w tzw. bilety konsumpcyjne, upoważniające do zajęcia miejsca przy stole i korzystania z cateringu, za który odpowiada Restauracja Filharmonia. Bal potrwa od 22:30 do 4:30 rano dnia następnego.

Sponsorem koncertu jest EDF Wybrzeże SA.

Bilety na Koncerty Sylwestrowe, dostępne są w kasach Filharmonii na Ołowiance oraz w systemie sprzedaży on-line na stronie:www.filharmonia.gda.pl w cenach 150-260 zł.

KONCERT SYLWESTROWY

31/12/2013 wtorek, godz.17:30

Sala Koncertowa na Ołowiance

31/12/2013 wtorek, godz.20:30

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 150-260 zł

Massimiliano Caldi dyrygent

Katarzyna Hołysz sopran

Orkiestra Symfoniczna PFB

Regina Gowarzewska prowadzenie

PROGRAM

Johann STRAUSS

Quadrillez opery Bal maskowy Giuseppe Verdiego

Giuseppe VERDI

Aria i cabalettaz opery Il Trovatore - Tacea la notte placida...Di tale Amor

Eduard STRAUSS

Quadrillez opery Carmen

Georges BIZET

Habaneraz opery Carmen

Georges BIZET

II Suita z L’Arlésienne (Arlezjanka)

Feliks NOWOWIEJSKI

Aria Bogny Wróć, ach wróć… Kocham Bałtyku wody zIV aktu opery Legendy Bałtyku

Leonard BERNSTEIN

Uwerturado operetki Candide

Leonard BERNSTEIN

I feel prettyz musicalu West Side Story

Leroy ANDERSON

The typewriter machine

George GERSHWIN

I got rhythm

Johann STRAUSS

Perpetuum mobile

Emmerich KALMAN

Czardasz Sylwiiz operetki Księżniczka Czardasza

BACKGROUND

MASSIMILIANO CALDIUrodzony w Mediolanie, jest dyrygentem gościnnym Śląskiej Orkiestry Kameralnej; w latach  2006-2010 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Jest laureatem  pierwszej nagrody  na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech oraz w Polsce.

W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.

Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystąpił w Filharmonii Narodowej – w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej.

Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie.

We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Moskwy, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Szwajcarii,  Brazylii i Chile.

Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur  Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara guerriera Luigiego Niccoliniego.

Firma „Dynamic” wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Katarzyna Hołysz

Katarzyna Hołysz jest absolwentką (2003 r.) poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Krystyny Pakulskiej. Dokształcała się też na kursach mistrzowskich m.in. u Christine Hampe, Marii Pelegrini, Jerzego Artysza i Ryszarda Karczykowskiego, a także jako stypendystka polskiego Ministra Kultury (2000/2001 r.) oraz Bayreuther Festspiele (2001 r.).

W pierwszych latach swej artystycznej kariery Katarzyna Hołysz występowała w repertuarze mezzo-sopranowym, prezentując się na polskich i niemieckich scenach operowych m.in. jako Eboli (Don Carlos-Verdi), Adalgiza (Norma-Bellini), Oktawian (Kawaler srebrnej róży-R.Strauss), Kompozytor (Ariadna na Naxos-R.Strauss), Idamante  (Idomeneo-Mozart), Fenena (Nabucco-Verdi), Sophie Dorothea (Kronprinz Friedrich-Matthus). Szczególnym wydarzeniem był występ artystki w partii Madame w operze Francisa Poulenca „Głos człowieczy” („La voix humaine”), wystawionej poraz pierwszy w Polsce w 2002 r. w Poznaniu,

W miarę dojrzewania głosu i rozwijania możliwości wokalnych artystka zaczęła sięgać po partie sopranowe, zarówno operowe jak i koncertowe, które obecnie stanowią trzon jej repertuaru, a przez krytyków uznana została za jeden z bardzo niewielu w naszym kraju autentycznych sopranów dramatycznych. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dotąd w takich rolach sopranowych jak Lady Makbet (Makbet-Verdi), Leonora/Fidelio (Fidelio-Beethoven), Ariadna (Ariadna na Naxos-R.Strauss) w przedstawieniu transmitowanym przez światowy kanał TV Mezzo, Hrabina (Wesele Figara-Mozart), Agata (Wolny Strzelec-Weber), Halka (Halka-Moniuszko), Neala (Paria-Moniuszko), Salome (Salome-R.Strauss), Tosca (Tosca-Puccini), Wenus (Tannhäuser-Wagner), Kundry (Parsifal-Wagner); w przygotowaniu Izolda (Tristan i Izolda-Wagner).

Niezależnie od licznych występów w repertuarze operowym, Katarzyna Hołysz prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Litwa, Czechy). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się interpretacje artystki w repertuarze niemieckiem i francuskim.

W styczniu 2003 r. artystka otrzymała Medal Młodej Sztuki oficyny wydawniczej „Głos Wielkopolski”, a w 2009 r. została laureatką Złotej Maski miasta Łodzi za najlepszą kreację wokalną sezonu. Uhonorowana też została przyznaniem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Śpiewaczki Sezonu 2011/2012.

DER NEUE MERKER (lipiec 2003): „Katarzyna Hołysz – prawdziwe odkrycie!”

RUCH MUZYCZNY (8 sierpnia 2010): „Jako Lady Makbet Katarzyna Hołysz była klasą samą dla siebie – taka interpretacja może być ozdobą czołowych scen, nie tylko w Polsce. Pozostali śpiewacy znaleźli sie w jej cieniu(...)”

RZECZPOSPOLITA (7 września 2010): „To największy nasz talent wokalny ostatnich lat”

OPERA REVIEW (luty 2011): „Katarzyna Hołysz brzmiała ekscytująco z kombinacją bogactwa dolnego rejestru i promiennej pewności najwyższych dźwięków”. Strona internetowa: www.nedzynski.com/katarzynaholysz.htmTekst ©, opracowany przez Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński (www.nedzynski.com)

Standard Acoustic Zespół muzyczny „Standard Acoustic” powstał kilkanaście lat temu. W skład zespołu wchodzą doświadczeni muzycy, którzy przez wiele lat występowali w kraju i zagranicą. Występy w klubach, kasynach, hotelach, promach na małych i dużych przyjęciach, party itd. spowodowały, że repertuar zespołu jest zróżnicowany i bardzo szeroki (ponad 500 utworów), a także ciągle jest poszerzany o nowe aranżacje.

Skład zespołu Standard Acoustic:

Beata Bartelik wokal

Wojciech Wiśniewski kierownik Zespołu, klawisze, akordeon, wokal

Jerzy Jaskulski gitara, wokal

Henryk Rosiek sax alt, klarnet, wokal

Zenon Żelazny trąbka flugerhorn

Repertuar zespołu Standard Acoustic to polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej w tym: motywy jazzowe, muzyka taneczna od lat 20-tych, przez 50-te do lat 90-tych, aktualne przeboje muzyki pop, rytmy latynoamerykańskie, muzyka klezmerska, grecka, reggae i inne. Zespół posiada rekomendacje od znanych instytucji. Jego członkowie grali ze znanymi w Polsce zespołami, akompaniując m.in. Jarkowi Janiszewskiemu (Czarno Czarni), Grzegorzowi Bukale (Wały Jagiellońskie) i wielu innym. Występowali na Balu Morskim w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, na Balach Chemika Politechniki Gdańskiej, wielokrotnie dla firmy Centrostal. Przez ostatnie 7 sezonów zespół występował na Gdańskich Balach karnawałowych i sylwestrowych we foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Sponsorem koncertu jest EDF Wybrzeże SA.

opal copy