Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Harcerze wychodzą z cienia

"Wyjdź z cienia, pokaż dobro!" to hasło tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze mogą podjąć Wyzwanie Adwentowe i pokazać dobro i za pomocą aplikacji na Facebook'u, która rejestruje ich dobre uczynki, a zuchy tworzą kartki do Betlejemskiej Poczty Zuchowej. W Gdańsku przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie się 18 grudnia o godz. 17.00 w Gdańsku, na Długim Targu pod fontanną Neptuna.

Komenda Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i mieszkanki miasta na uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Gdańsku. Wezmą w niej udział reprezentacje harcerskie z całego województwa oraz przedstawiciele władz Gdańska. Chętnych prosimy o zabranie ze sobą lampionów, w których będą mogli zabrać Betlejemskie Światło Pokoju do swoich domów. Niech ogień z Betlejem zapłonie na naszych wigilijnych stołach!

Podejmij wyzwanie, wyjdź z cienia i pokaż dobro!

Tegoroczne hasło ma dwa znaczenia:

-„Wyjdź z cienia, pokaż dobro”, czyli zachęcenie do wyjścia z tłumu dzięki swoim dobrym uczynkom

-„Wyjdź z cienia, porzuć słabości”, czyli motywacja do porzucenia swych złych nawyków, złych emocji, nałogów…

Hasło ma zmotywować harcerzy, do odwagi bycia dobrymi, postępowania, w taki sposób, by ich dobry przykład pociągał innych, a dobre działania dawały radość i pomoc. Zachęcić do pozytywnych działań mają specjalnie przygotowane narzędzia m.in. aplikacja na Facebook'u, gdzie można zgłaszać spełnione dobre uczynki, które pojawiają się później na specjalnej zakładce na stronie: http://swiatlo.zhp.pl/pokaz-dobro. Betlejemska Poczta Zuchowa to propozycja dla najmłodszych członków organizacji, których własnoręcznie zrobione pocztówki będą przesyłane do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanym, a następnie wniesione jako dary ofiarne.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 14 grudnia i tradycyjnie zostało przekazane polskim harcerzom przez skautów Słowackich, a 17 grudnia harcerska załoga Zawiszy Czarnego wypłynęła z Gdyni w rejs ze Światłem do skautów duńskich.

Historia

Światło w drogę z Betlejem ruszyło po raz pierwszy w 1986 roku, kiedy to harcerze z Austrii zorganizowali akcję wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy.

Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

phm. Marta Bednarska
za-ca rzecznika prasowego Chorągwi Gdańskiej ZHP
http://gdanska.zhp.pl/

opal copy