Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

II Bal Gdański - pełen Karnawałowego Blasku

Zapraszamy na drugi Bal Gdański, który odbędzie się w drugą sobotę karnawału, 11 stycznia, o godzinie 19:00 na gdańskiej Ołowiance. Tego wieczoru melomani zatopią się W Karnawałowym Blasku – dadzą się porwać wspaniałym rytmom tańców rosyjskich i cygańskich oraz zakochają się w operach i operetkach.

Karnawał w pełni, czas sięgnąć po przyjemności z najwyższej półki. Tym razem Filharmonia Bałtycka pełna będzie pięknych melodii duetów z oper i operetek. Jedna z nich – Opowieści Hoffmanna – jest ostatnim, niedokończonym dziełem Offenbacha, mistrza muzyki pełnej humoru, autora operetek i muzycznych komedii (np. Pięknej HelenyOrfeusza w piekle i Życia paryskiego)Jacques Offenbach, choć odnosił międzynarodowe sukcesy (jego Kankan podbił cały świat), zmagał się z bankructwami. Pod koniec życia zapragnął jednak stworzyć dzieło wyjątkowe. Została nim opera Opowieści Hoffmanna, oparta na modnych wtedy (koniec XIX wieku) opowiadaniach Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Co interesujące, libretto nie tylko oparte jest na licznych opowiadaniach pisarza, ale dodatkowo jego samego czyni głównym bohaterem. Najlepsza z muzycznych „opowieści” Offenbacha, przepiękna historia miłosna, obfituje w piękne arie. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra Comique.

Opisane dzieło Offenbacha i utwory innych kompozytorów to nie jedyne atrakcje tego wieczoru. Podczas koncertu swe umiejętności w przepięknych barwnych strojach zaprezentuje zespół taneczny„Perełki”, o którego choreografię pieczołowicie dba Irena Stoppa. Pierwsze skrzypce koncertu należeć będą do Natalii Walewskiej, która poprowadzi również znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nie można także zapominać o najpiękniejszych głosach wieczoru. Swoim mocnym tenorem audytorium zadziwi Witalij Wydra, a towarzyszyć będą mu: Julia Iwaszkiewicz, doskonała sopranistka oraz Bożena Zawiślak-Dolny, której mezzosopran zahipnotyzuje niejednego melomana. Całość poprowadzi znana z wspaniałej narracji na koncertach edukacyjnych PFB Barbara Żurowska-Sutt.

Po koncercie zapraszany na wspaniały bal w Foyer Filharmonii. Do tańca zagra gościom zespół Standard Acoustic. W czasie balu dostępny będzie catering (po zakupieniu biletu konsumpcyjnego w cenie 85 zł). Za menu, które już teraz polecamy, odpowiada Restauracja Filharmonia (TUTAJ znajduje się oferta menu wraz z ceną).

Bilety na II Bal Gdański dostępne są w cenach: 60–100 zł w  systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl.

II Bal Gdański – W Karnawałowym Blasku

11/01/2014 sobota, godz.19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 45-90 zł

Natalia Walewska skrzypce, prowadzenie orkiestry

Julia Iwaszkiewicz sopran

Bożena Zawiślak-Dolny mezzosopran

Witalij Wydra tenor

Królewska Orkiestra Salonowa

Zespół taneczny "Perełki" choreografia Irena Stoppa

Barbara Żurowska-Sutt prowadzenie

programie m.in. niesłabnącej urody tanga - Tango JalusieTango Notturno, La Paloma, Graj piękny Cyganie, duety z operetek - Baron Cygański J. Straussa, Hrabina Marica i Księżniczka Czardasza E. Kálmána, opery J. Offenbacha Opowieści Hoffmanna, a także przeboje taneczne – taniec rosyjski i taniec cygański.

BACKGROUND

Natalia Walewska 

Natalia Walewska 3

Absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Zadebiutowała w wieku lat dwunastu występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach RTV. W 1986 roku została laureatką III Ogólnobiałoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków a w 1992 III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego i laureatką Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych „ Schleswig-Holstein Music Festival ” pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Jako solistka współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi. Od 1999 roku piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W swoim dorobku posiada wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Wydała cztery autorskie płyty kompaktowe m. in.:„ Romanza Classica ” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim, „ Clair de Lune” zawierającą unikatowe przeróbki utworów Clauda Debussiego oraz sonatę A-dur Cesara Francka nagraną wspólnie z pianistą Bogdanem Kułakowskim oraz „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim, oraz posiada dużo nagrań na płytach składankowych. W 2009r. jako koncertmistrz nagrała płytę z wybitnym dyrygientem Sir Nevillem Marinerrem. Nagrała "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją czołowego polskiego dyrygenta Tadeusza Wojciechowskiego. Płyta ta uzyskała miano "złotej płyty", a teraz już platynowej. Utwór ten artystka wykonała na bardzo wielu prestiżowych koncertach m. in. Gali Osobowości Roku Radia Gdańsk w Dworze Artusa w Gdańsku oraz podczas inauguracji cyklu pt. "Klejnoty muzyki europejskiej" z wybitnym zespołem Wirtuozi Lwowa w Filharmonii Lwowskiej, oraz z Wirtuozami Kijowa. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową, jest solistką i dyrygentem Królewskiej orkiestry salonowej, z którą koncertuje. Jest koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Julia Iwaszkiewicz sopran, solistka Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Kameralnej w Warszawie

Bożena Zawiślak-Dolny 

Bożena Zawiślak-Dolnymezzosopran, solistka Opery Wrocławskiej uznana za najlepszą Carmen w Polsce, znana z niezwykłych kreacji artystycznych

Witalij Wydra tenor, śpiewak Opery Bałtyckiej. Na I Międzynarodowym Konkursie Tenorów im. J. Kiepury w Sosnowcu uzyskał wyróżnienie i specjalną nagrodę

Zespół taneczny "Perełki"

perełkichoreografia Irena StoppaZespół jest laureatem pierwszych miejsc Przeglądów Zespołów Tanecznych.

Źródło: http://www.opera.wroclaw.pl/1/index.php?page=9&stage_id=104

opal copy