Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Polska stolica bursztynu gości 450 wystawców z 17 krajów

Ponad 450 wystawców z 17 krajów, od Europy po Meksyk i Indie, prezentuje swoje oferty na 21. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2014. Impreza tradycyjnie ma charakter wyłącznie branżowy i nie jest dostępna dla osób zwiedzających.

Od 2009 r., po spektakularnej kradzieży, zgodnie z decyzją wystawców, impreza jest zamknięta dla publiczności, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Odbywa się ona w obszernych pomieszczeniach wystawienniczych AmberExpo. Do tego stopnia są one wypełnione wystawcami, że uroczystość otwarcia imprezy po raz pierwszy odbyła się w sali konferencyjnej na pierwszym pietrze. Symbolicznego odbicia szklanek w okrętowy dzwon, obwieszczając tym samym początek czterodniowych targów bursztynowych, dokonał marszałek pomorski Mieczysław Struk. Wraz ze Zbigniewem Canowieckim, prezesem Pracodawców Pomorza podziękowali oni Susan Kin-Chomickiej (żonie polskiego ambasadora w Chinach Tadeusza Chomickiego) za promowanie bałtyckiego bursztynu w Chinach (na zdjęciu poniżej).

Fot. Włodzimierz Amerski 005

Tegoroczni liczni wystawcy pochodzą z Polski, Belgii, Czech, Francji, Hong Kongu, Indii, Litwy, Łotwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rosji, Tajlandii, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.
– Spodziewamy się około sześciu tysięcy handlowców i gości z ponad 50 krajów świata, przede wszystkim właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i muzeów, a także galerii sztuki – zapowiada Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERIF.
 

Fot. Włodzimierz Amerski 021

W jej ocenie do Gdańska na te typowo branżowe targi z różnych stron świata przyjeżdżają kupcy po bursztyn i unikatową biżuterię ze srebra i bursztynu, również w poszukiwaniu biżuterii autorskiej ze srebra i kamieni jubilerskich. AMBERIF to także ważna impreza dla regionu. W okolicach Gdańska działa ponad 700 firm i zakładów jubilerskich, specjalizujących się w srebrnej biżuterii dekorowanej bursztynem.
Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest czołowym dostawcą srebra na świecie, a Gdańsk jest polską stolicą bursztynu.

Fot. Włodzimierz Amerski 036

Na 21. AMBERIF 2014 można kupić jednostkowo i hurtowo biżuterię z bursztynu bałtyckiego, biżuterię srebrną i złotą zdobioną bursztynem, biżuterię srebrną, złotą i platynową oraz zdobioną kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Nie brakuje również zegarków, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z bursztynu, biżuterii importowanej i wyrobów korpusowych, a także opakowań do biżuterii.

Fot. Włodzimierz Amerski 038Podwoje otworzyła, ciesząca się corocznie wielkim zainteresowaniem, Galeria Projektantów, która w tym roku gości ponad 70 artystów pracujących w najróżniejszych technikach i materiałach złotniczych. Przedsięwzięcie, któremu patronuje Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, to prawdziwe serce wzornicze polskiej szkoły designu. 

Fot. Włodzimierz Amerski 044

Corocznie targom towarzyszy wiele imprez o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Odbywa się m.in. cykl seminariów, dedykowanych tematom ważnym dla znawców oraz miłośników jubilerstwa i bursztynnictwa. Wierne pozostaje targom Muzeum Ziemi PAN oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Działa laboratorium bursztynu, w którym każdy klient targów nieodpłatnie może uzyskać informację o rodzaju zakupionego bursztynu. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii organizuje seminarium gemmologiczne.

Fot. Włodzimierz Amerski 119

Natomiast po raz pierwszy Tajski Instytut Gemmologiczny opowie o rodzajach rubinów i szafirów, z których ten kraj słynie. Tradycyjnie prezentowane będą też najnowocześniejsze maszyny i narzędzia dla przemysłu jubilerskiego.
W tym roku sesja naukowa organizowana przez toruński oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbywa się pod hasłem „Od klejnotów królewskich po biżuterię ubogą” i skupia ono środowisko naukowe historyków sztuki złotniczej.
Z kolei konferencja „Bursztyn złoto Bałtyku - kultura - turystyka - edukacja” przygotowana przez Academię Europa Nostra i Akademię Morską w Gdyni skupi się na turystycznych i niematerialnych produktach inspirowanych bursztynem.

Fot. Włodzimierz Amerski 050

Uczestnicy targów tradycyjnie już staną w szranki konkursowe o statuetkę Ministra Gospodarki, poddając swoje prace surowej ocenie międzynarodowego jury.
Odbędzie się wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w konceptualnym Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award pod hasłem „Materia Prima”.
Zorganizowano również wystawę prac uczestników Międzynarodowych Warsztatów Biżuterii przygotowaną przez Gdańską Akademię Sztuk Pięknych we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.
Pokazy przygotowane przez konsorcjum „Bursztyn - Skarb Polski” w ramach branżowego programu promocji polskiej biżuterii pilotowanego przez Ministerstwo Gospodarki i wspieranego przez środki unijne, pozwolą obejrzeć na żywo biżuterię w świetnym towarzystwie pomorskich projektantów mody.
Również w ramach tego programu tegoroczny Amberif gości Międzynarodową Misję Kupiecką z USA, Chin, Niemiec i Włoch oraz już po raz drugi grupę handlowców z krajów arabskich.

Fot. Włodzimierz Amerski 237

Mocnym akcentem targowym jest spektakl modowy – Gala Bursztynu i Mody Amber Look Trends & Styles. To pokaz biżuterii i strojów, specjalnie na tę okazję przygotowany przez czołowych polskich designerów i projektantów mody. Prezentowane są najnowsze idee i wskazywane kierunki rozwoju tej branży.
W tym roku czeka nas wielka atrakcja, bowiem pierwszy raz w historii imprezy, bilety na nią może nabyć szeroka publiczność. Gala odbędzie się 21 marca (piątek) w Centrum Stocznia Gdańska. Bilety kupić można internetowo na www.ebilet.pl oraz sieci Empik, cena: 40 zł.

Warto wspomnieć, że corocznie w Gdańsku odbywają się dwie edycje targów jubilerskich. Wiosną – AMBERIF, impreza o 21-letnim stażu, a wczesną jesienią (w tym roku 28-30 sierpnia) – AMBERMART z 15-letnim stażem, który jest otwarty dla publiczności.

Organizatorem obu przedsięwzięć są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy