Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego

Gala rozdania Nagród im. Lecha Bądkowskiego dla Najlepszej Organizacji Pozarządowej, dla Gdańskiego Darczyńcy Roku oraz (po raz pierwszy!) Gdańskiego Społecznika Roku odbyła się dziś na stadionie PGE Arena Gdańsk.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Prezydent Miasta Gdańska w 2001 roku dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie lokalnych problemów. 

Od 2005 roku przyznawana jest honorowa nagroda Gdańskiego Darczyńcy Roku, a w tym roku po raz pierwszy przyznano (także honorową) nagrodę Gdańskiego Społecznika Roku. W tegorocznej edycji – nagród za 2013 rok, nominowanych zostało:
16 organizacji pozarządowych,
13 osób w kategorii Społecznika Roku,
3 osoby w kategorii Darczyńcy Roku.

Nagroda dla Organizacji Pozarządowej Roku ma formę pieniężną i wynosi 20 000 zł. Kapituła przyznaje także w tej kategorii 2 wyróżnienia w wysokości po 3 000 zł każde. Nagrody dla Społecznika Roku oraz Darczyńcy Roku mają charakter honorowy. Wyróżniony po raz pierwszy Społecznik Roku otrzymał oprócz pamiątkowego grawertonu, także notebook, który przyda się w jego codziennej działalności.

Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa komiksowa poświęcona Lechowi Bądkowskiemu oraz oprawa artystyczna. Na gali obecne były także córka słynnego społecznika Sławina oraz jego wnuczka Miłosława. Po gali wszyscy chętni mogli zwiedzić stadion PGE Arena z przewodnikiem.
W tym roku wszystkie organizacje nominowane do Nagrody im. Lecha Bądkowskiego wezmą także udział w kwietniowej kampanii promocyjnej na terenie Miasta Gdańska (m.in. nośniki reklamowe na przystankach).

Najlepsza organizacja pozarządowa 2013 roku
Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego za 2013 rok zostało Stowarzyszenie Morena – 
za wdrażanie innowacyjnych modeli wsparcia młodzieży i organizacji młodzieżowych oraz stworzenie największej w Europie regionalnej sieci informacji młodzieżowej.
Laureatami 2 wyróżnień w tej kategorii zostały:
1. Fundacja Wspólnota Gdańska 
– za wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację oraz rozwijanie współpracy z partnerami (galerie sztuki, szkoły artystyczne, organizacje pozarządowe) zaangażowanymi w rozwój społeczności lokalnych w różnych miastach europejskich.
2. Fundacja Inicjatyw Społeczno Kulturalnych FORUM – za prowadzenie zróżnicowanych działań w zakresie rozwoju szeroko pojmowanej aktywności osób w wieku senioralnym.

Gdański Darczyńca Roku
Honorowe wyróżnienie Gdańskiego Darczyńcy Roku otrzymała Justyna Zdunek, nominowana przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. 
Pani Justyna Zdunek prowadzi działalność charytatywną wspierającą głównie dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej i przebywające w Domach Dziecka. Od 2007 roku bardzo duże wsparcie kieruje do Domów dla Dzieci prowadzonych przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Największym wsparciem otoczyła Dom na Trakcie GFIS. W etapie powstawania tego Domu- Pani Justyna przekazała środki pieniężne na remont i wyposażenie tego Domu tak, aby stworzyć w nim cieple i rodzinne miejsce dla przebywających tam dzieci. Bez tego wsparcia uruchomienie tego Domu byłoby bardzo trudne. Pani Justyna w dalszym ciągu wspiera ten Dom w pracach remontowych na które GFIS nie posiada własnych środków finansowych. Przekazuje nie tylko materiały potrzebne do prac remontowych ale  zapewnia także pracowników, którzy je wykonują. Dodatkowo co miesiąc Pani Justyna zakupuje i przekazuje do tego Domu środki higieny osobistej  dla dzieci i środki czyszczące. Pani Justyna Zdunek kieruje również wsparcie do starszej młodzieży. Wyszła z inicjatywą wdrożenia ścieżek zawodowych dla usamodzielniających się wychowanków GFIS w prowadzonym przez nią salonie samochodowym oraz restauracji. Pragnie kształcić profesjonalistów w gastronomii, pracy administracyjno-biurowej i branży motoryzacyjnej. Ma być to miejsce zdobywania praktycznego doświadczenia i zawodu dla wychowanków Domów dla Dzieci wchodzących na rynek pracy.
Pani Justyna organizuje także wychowankom z gdańskich Domów prowadzonych przez GFIS imprezy okolicznościowe typu mikołajki, imprezy plenerowe itp. 
Pani Justyna zapewnia także wsparcie GFIS w postaci nieodpłatnych przeglądów okresowych samochodu będącego własnością Fundacji w swoim salonie RENAULT Zdunek. W okresie wakacyjnym, podczas którego wychowankowie z Domów GFIS wyjeżdżają na wakacje Pani Justyna w razie potrzeby użycza nieodpłatnie samochód, aby zorganizować transport dzieci do miejsca wypoczynku. 
Ponadto Pani Justyna wspiera także inne Domy Dziecka w okolicy Gdańska, w tym również te, w których przebywają dzieci z porażeniem mózgowym.

Gdański Społecznik Roku
Po raz pierwszy wybierano Gdańskiego Społecznika Roku. W tej kategorii nominowano 13 osób, a zaszczytny tytuł w wyniku tajnego głosowania zdobył Grzegorz Kozłowski, nominowany przez Centrum Partycypacji Społeczno-Ekonomicznej.
Grzegorz Kozłowski swoje życie prywatne, zawodowe, społeczne związał z Gdańskiem i jego mieszkańcami. Jest absolwentem Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. Po zakończeniu edukacji i podjęciu pracy zawodowej nie zaniechał kontaktów ze szkołą. Przez dziesięć lat pracował społecznie w Radzie Rodziców wspierając swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami prace wychowawczą szkoły. Zawodowo od początku związany jest z Rafinerią Gdańską, gdzie oprócz obowiązków pracowniczych zaangażował się w pracę związków zawodowych, działalność socjalną na rzecz pracowników i ich rodzin. W powszechnej opinii osób współpracujących i zaprzyjaźnionych z Panem Grzegorzem jest on osobą pełną życzliwości, gotowości do bezinteresownej pomocy niesionej wszystkim potrzebującym.
Jako instruktor ZHP jest współorganizatorem od 1998 r. trzydziestu obozów i zimowisk, w których w sumie wzięło udział ponad 3 tysiące młodych ludzi zrzeszonych i niezrzeszonych w ZHP. Zorganizował i przeprowadził kilkaset szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego, w ramach których podstawowe umiejętności ratownicze uzyskało kilka tysięcy młodych ludzi (harcerzy, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum).
Zorganizował w 2000 roku Harcerską Grupę Ratowniczą Alfa. Jako Prezes Stowarzyszenia Grupa Ratownicza Alfa od 2007 roku prowadzi stały nabór i szkolenie jej członków (do chwili obecnej przeszkolenie uzyskało 221 osób), organizuje sprzęt, potrzebne materiały i artykuły medyczne (grupa posiada m.in. własną w pełni wyposażoną karetkę oraz wiele kompletnych zestawów ratowniczych). Od początku swojego istnienia uczestniczy w zabezpieczeniu medycznym wielu imprez i uroczystości odbywających się na terenie Gdańska i Polski (Parada Niepodległości – co roku, Orszak Trzech Króli, Litania za Miasta, Euro 2012 – przez cały miesiąc grupa pełniła stały dyżur).


O Patronie
Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku w Toruniu. Przed wojną zdążył ukończyć gimnazjum. W 1939 jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął czynny udział w walkach nad Bzurą. W 1945 roku ukazała się w Londynie broszura „Pomorska myśl polityczna”, która zawiera wiele przemyśleń programowych aktualnych do dziś. Po wojnie Bądkowski rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”. Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumień gdańskich. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność.”


Dotychczasowi Laureaci nagrody im. Lecha Bądkowskiego 
dla najlepszej organizacji pozarządowej działającej na terenie Gdańska:
- za rok 2000 - Gdańskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności
- 2001 r. - Gdańskie Stowarzyszenie Pedagogów Praktyków
- 2002 r. - Stowarzyszenie Pomocy Charytatywnej "Wspólnota" oraz Hospicjum Pallotinum
- 2003 r.- Hufiec ZHP "Gdańsk Śródmieście"
- 2004 r. - Stowarzyszenie Muzyczne „FORZA" oraz Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników
- 2005 r. - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta
- 2006 r. - Polskie Stowarzyszenie na Recz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku
- 2007 r. - Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
- 2008 r. - Stowarzyszenie Stara Oliwa
- 2009 r. - Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku
- 2010 r. - Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej
- 2011 r. - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
- 2012 r. - Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Dotychczasowi Laureaci nagrody Gdańskiego Darczyńcy Roku
- za rok 2005 - Lech Kaźmierczyk
- 2006 r. - Bogumiła Rydlewska
- 2007 r. - Henryk Janikowski
- 2008 r. - nie wyłoniono
- 2009 r. - Piotr Dzik
- 2010 r. - nie wyłoniono
- 2011 r. - Barbara Piasecka-Johnson
- 2012 r. - nie wyłoniono

Nominowani i Laureaci - opis (99 KB)

Nominowani na Gdańską Organizację Pozarządową Roku.

W tej kategorii wpłynęło łącznie 16 wniosków nominacyjnych , z których 2 organizacje zostały wyłączone:

  1. Fundacja dla Rodziny -

  2. Stowarzyszenie INNE jest piękne – wyłączone formalnie

  3. Stowarzyszenie SUM

  4. Fundacja Inicjatyw Społeczno Kulturalnych FORUM

  5. Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci – wyłączone formalnie

  6. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego

  7. Stowarzyszenie Morena

  8. Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci

  9. Klub Sportowy Movement Parkour & Freerun

  10. Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji

  11. Katolickie Stowarzyszenie Sportowe „Przymierze”

  12. Fundacja Wspólnota Gdańska

  13. Stowarzyszenie – Gdański Komitet Obywatelski

  14. Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości

  15. Stowarzyszenie „Wspólnota Serc”

  16. Fundacja „Ośrodek Analiz Polityczno-Prawnych”


Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

www.gdansk.pl

 

opal copy