Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Koncert Papieski i Inauguracja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego już 4 kwietnia w Archikatedrze w Oliwie!

Tegoroczny Gdański Festiwal Muzyczny dedykowany jest Janowi Pawłowi II. Zainaugurowany zostanie Koncertem Papieskim w Archikatedrze Oliwskiej. Już 4 kwietnia godzinie 19:15 zabrzmi wspaniałe Requiem niemieckie op. 45 Johannesa Brahmsa. Wspaniałych artystów poprowadzi Ernst Van Tiel.

Koncerty Papieskie na stałe wpisały się w kulturalną mapę trójmiejskich wydarzeń. Tegoroczny kwietniowy koncert łączy się tematycznie z Gdańskim Festiwalem Muzycznym. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku podczas tego szczególnego wydarzenia chce za pomocą pięknego dzieła muzyki klasycznej wyrazić swoją radość z powodu zbliżającej się i wyczekiwanej przez Polaków kanonizacji Jana Pawła II.

Podczas Koncertu Papieskiego w Katedrze Oliwskiej 4 kwietnia 2014 r. wykonane zostanie największe dzieło oratoryjne Johannesa Brahmsa, Niemieckie requiem op. 45. Kompozytor mierzy się w nim z problemem śmierci. Poprzez kompilację biblijnych fragmentów przekazuje on, że śmierć jest zjawiskiem bardzo naturalnym. Pokazuje jednocześnie, że dobre uczynki ludzi ich dzieła zapewniają im życie na wieczność.

Brahms we wspaniałym 7-częsciowym utworze prowadzi rozmyślania na temat kruchości ludzkiego życia. Na docenienie zasługuje z pewnością mistrzowskie rozplanowanie kompozycji. Brahms wspaniale dobiera koloryt muzyczny, uzyskując odpowiadający mu ton. Tak więc ciemny koloryt (cz. I, brak skrzypiec i klarnetów) zestawiony zostaje z poważnym chorałem (cz. II) oraz uczuciami rezygnacji i lęku (cz. III i VI). Nie kłóci się to jednakże z nastrojem lirycznym (cz. V) oraz spokojną wizją wiecznej szczęśliwości (cz. IV). Całość kończy się w nastroju uroczystej, skupionej i spokojnej zadumy.

Wykonawcami dzieła będą Julia Novikova (sopran), Vladimir Gromov (baryton)Chór Filharmonii w Mińsku oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcjąErnsta van Tiela, Dyrektora Artystycznego Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wysoki kunszt artystyczny, jaki prezentują artyści, będzie gwarantem muzycznej uczty najwyższej miary.

Tradycyjnie, wstęp na Koncert Papieski jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

INAUGURACJA GDAŃSKIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO – KONCERT PAPIESKI

Piątek, 4 kwietnia  2014, 19:15

Archikatedra w Oliwie

Gdański Festiwal Muzyczny

Wstęp wolny!

Ernst van Tiel dyrygent

Julia Novikova sopran

Vladimir Gromov baryton

Chór Filharmonii w Mińsku

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Johannes BRAHMS

Niemieckie Requiem Op.45

Koncert został objęty honorowym patronatem Metropolity Gdańskiego Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

BACKGROUND

ERNST VAN TIEL Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka,Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

JULIA NOVIKOVA  

julia novikova

Studiowała śpiew w Konserwatorium imienia Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (prof. Olga Kondina ) w  rodzinnym St. Petersburgu. Już podczas studiów zdobyła pierwsze doświadczenia sceniczne śpiewając partie  Zuzanny w Weselu Figara, Serpiny  w Służąca Panią i Marfy w  Carskiej narzeczonej. W roku 2006 zadebiutowała, pod dyrekcją Valerego Gergieva, na scenie Teatru Marińskiego w partii Flory w operze W kleszczch lęku ( Obrót śruby) Brittena. W latach 2006-2008 występowała jako Olimpia w Opowieściach Hoffmanna  Rozyna w Cyruliku Sewilskim, Królowa Szemachanu w Złotym Koguciku, Gilda w Rigoletto, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie. Rozpoczęła także współpracę z teatrami operowymi we Frankfurcie nad Menem, Dortmundzie, Bonn, Monachium, Stuttgarcie i Hamburgu . W roku 2009 zadebiutowała na scenie Opery w Wiedniu.

W latach 2010- 2011 występowała w Lyonie i Waszyngtonie. Wielkim sukcesem Julii Novikovej był występ w partii Gildy w telewizyjnej produkcji opery G.Verdiego Rigoletto. Całość, w reżyserii Marco Bellocchio, zrealizowano na żywo w oryginalnych plenerach i transmitowano do 148 krajów świata. Dyrygował Zubin Mehta a w głównych partiach, obok Julii Novikovej, wystapili: Placido Domingo ( Rigoletto), Ruggero Raimondi ( Sparafucile ) i Vittorio Grigolo ( Książe Mantui). W roku 2011 świetne recenzje zebrały jej kreacje w tytułowych partiach w Lunatyczce Belliniego na scenie w Bonn oraz w Słowiku Strawińskiego na Festiwalach  w Quebecu i Salzburgu. Julia Novikova jest laureatką wielu konkursów m.in. Miedzynarodowego Konkursu im. Wilhelma Stenhammara ( Szwecja 2006), Miedzynarodowego Konkursu w Genewie ( 2007). W roku 2009 zdobyła I nagrodę i nagrodę publiczności na zainicjowanym przez Placido Domingo Światowym Konkursie Operowym OPERALIA, który odbył się w Budapeszcie.

VLADIMIR GROMOV  

Ukończył Państwową Akademię Muzyczną Białorusi w klasie znanego pedagoga M.Zhiliuka. Jest laureatemm.in. Międzynarodowego Konkursu im. St.Moniuszki i 33 Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Belgradzie. Występował w całej Europie oraz Iranie, Korei i Tajlandii. Jest solistą Wielkiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu Białorusi. Posiada tytuł Honorowego Artysty tego kraju.

PAŃSTWOWY CHÓR FILHARMONII W MIŃSKU

chor filharmonii w minsku

Początki zespołu sięgają roku 1929, w którym Grigorij Szirma utworzył, pierwszy w XX wieku w Zachodniej Białorusi, profesjonalny zespól muzyczny, oparty na bazie śpiewaków chóru wileńskiego. W roku 1950 zespól przekształcił się w Państwowy Chór Białorusi, w roku 1952 przeniósł się do Mińska, a pięć lat później przekształcił się w Państwową Kapelę Chóralną Republiki. Od 1978 roku chór nosi  imię swego założyciela Grigorija Szirmy. Zespół  charakteryzuje wysoka kultura muzyczna , bogactwo skali ekspresji, czystość intonacji, wyrazistość oraz autentyczność śpiewu. Jest najstarszym zespołem białoruskim, który zdobył uznanie  zarówno krytyków jak i słuchaczy. Miękkość i piękno głosów, czystość intonacji i uduchowienie w podejściu do materii muzycznej są dominantą ich każdego koncertu - pisał w swoim czasie dyrektor artystyczny filharmonii w Sankt Petersburgu W. S. Fomin. Chór występował na terenie Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Polski, Estonii, Austrii, Holandii, Danii, Francji, Belgii, Luksemburga. W Barcelonie brał udział w wydarzeniach kulturalnych związanych z Igrzyskami Olimpijskimi 1992. W 1993 roku zespół został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, a rok później powrócił, aby zdobyć Grand Prix tego festiwalu. Koncertuje stale pod batutą znakomitych dyrygentów w takich ośrodkach muzycznych jak Moskwa, Sankt Petersburg, Charków, Wołgograd, Donieck, Kijów, Wilno, Irkuck, Görlitz, Cottbus. Znaczące miejsce w repertuarze zespołu zajmuje muzyka religijna, począwszy od białoruskiej muzyki dawnej po klasykę rosyjską i repertuar muzyczny wszystkich epok i stylów. Od roku 1987 zespół prowadzi Ludmiła Efimowa, przedstawicielka szkoły Sankt Petersburskiej.  

ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ

Tradycje orkiestry sięgają roku 1945 jednakże bezpośrednią poprzedniczką zespołu była, powstała w roku 1974, Gdańska Orkiestra Symfoniczna, którą po roku przemianowano na Orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej. Jej założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym był Zygmunt Rychert. Wspólna praca młodego dyrygenta i muzyków w krótkim czasie znalazła uznanie wśród krytyków i melomanów nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami.

Artystyczną pieczę nad orkiestrą sprawowali kolejno Zygmunt Rychert ( do 1981 i 1998-2003), Bogusław Madey (1981-1983), Jerzy Salwarowski (1983-1984 Konsultant   ds. artystycznych), Wojciech Czepiel (1984-1986), Wojciech Rajski (1987-1989), Paweł Przytocki (1989-1991), Janusz Przybylski (1992-1993), Roman Perucki (1993-1998), Michał Nesterowicz  (2004-2008), Kai Bumann (  2008- 2012), Ernst van Tiel  ( od 2012).

Do współpracy z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej zapraszano wielu znakomitych dyrygentów – wspomnieć należy interpretacje muzyczne pod batutą Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Karola Teutscha, Jerzego Katlewicza, Andrzeja Markowskiego, Jerzego Salwarowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, José Mario Florencio, Mirosława Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Kaia Bumanna, Franco Ferrary, Enocha zu Gutenberga, Carlo Zecchi, Felixa Carrasco.

Filharmonia Bałtycka gościła niejednokrotnie znakomitych artystów, w gronie tym znaleźli się m.in. Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Piotr Pławner, Kaia Danczowska, Andrzej Bauer, Krzysztof Jabłoński, Bożena Harasimowicz, Leonard Andrzej Mróz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Vadim Brodski, Valery Oistrach, Edward Auer, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers.

Filharmonicy Gdańscy wielokrotnie gościli na festiwalach w Polsce i Europie -Poznańska WiosnaWratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Danii, skandynawski festiwal Nordteile czy słynneAspekte w Salzburgu. Zapraszani byli na liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, do sal koncertowych Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu czy Leningradu. Podczas XI MusicBiennale w Berlinie (1987) orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. W roku 1989 podczas europejskiego tournée wraz z chórem Cecilien Verein z Frankfurtu orkiestra koncertowała w Monachijskiej Filharmonii, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdanie. Rok 1991 to koncerty z Requiem Verdiego we Francji – Tours, Marsylia, w Szwajcarii – Zurich, Bazylea, Lozanna, Berno oraz koncerty we Włoszech ukoronowane występem dla papieża Jana Pawła II. W roku 1998 orkiestra reprezentowała Polskę podczas wystawy światowej EXPO w Lizbonie.

Polska Filharmonia Bałtycka i jej muzycy inicjują i współkreują wiele wydarzeń kulturalnych Gdańska i Wybrzeża. W 1000-lecie obchodów Miasta Gdańska w roku 1997 przygotowano wraz z innymi artystami gdańskimi oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurującej obchody milenijne Gdańska. Podczas cyklu koncertów organizowanych wspólnie z Fundacją Polsko-NiemieckąMilenijne Spotkania Muzyczne obecni byli Prezydent Niemiec Roman Herzog i Pezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

W ramach obchodów 25-lecia Solidarności i Wydarzeń Sierpnia ’80 w Gdańsku Polska Filharmonia Bałtycka czynnie uczestniczyła w największych wydarzeniach artystycznych. Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza wzięli udział w dwóch spektakularnych przedsięwzięciach – koncercie Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej zatytułowanymPrzestrzeń Wolności (26.08.05) oraz światowym prawykonaniu Kantaty  oWolności Jana A.P.Kaczmarka na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (31.08.05). W 2009, w ramach FestiwaluSolidarity of Artswykonali, pod batutą Sir Neville’a Marrinera, War Requiem B.Brittena. Koncert uświetnił światowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej.

PFB logo

 

 

logo Urzedu Marszałkowskiego

 

 

 

 

 

 

opal copy