Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Powstał Wydział Rozwoju Społecznego

Cztery lata temu prezydent Paweł Adamowicz zainicjował działania na rzecz integracji działań społecznych magistratu. Jednym z ich rezultatów jest powstanie z dniem 1 kwietnia 2014 roku Wydziału Rozwoju Społecznego (WRS).

Pod koniec 2012 roku powołany został Zespół ds. Rozwoju Społecznego, w skład którego weszli najlepsi fachowcy z Wydziału Edukacji, Wydziału Polityki Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Przez cały 2013 rok zespół intensywnie pracował, wypracowując koncepcje i strategie działań. Okazało się, że integracja wszystkich działań w tym obszarze przyniesie najlepsze rezultaty. – Aby dobrze zrealizować cele społeczne, to ta integracja jest potrzebna właśnie teraz – mówi zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska – Dlatego właśnie prezydent podjął decyzję o połączeniu Wydziału Edukacji i Wydziału Polityki Społecznej w jeden wydział, który zakresem działań obejmie edukację, zdrowie i integrację społeczną. Reforma odbędzie się teraz, bo to najlepszy do tego czas – czas, w którym budujemy Strategię Rozwoju „Gdańsk 2030 Plus” i strategie metropolitalne.

O nowym wydziale

Dlatego z dniem 1 kwietnia powstał Wydział Rozwoju Społecznego. W jego ramach zostały zintegrowane także referaty, dotychczas funkcjonujące w ramach oddzielnych struktur obydwa wydziałów: Edukacji i Spraw Społecznych. Od teraz wspólnie będą pracować nad działaniami społecznymi. Dla przykładu: w obydwu wydziałach istniały referaty ekonomiczne – teraz połączą się w jeden referat ekonomiczny. Wspólne cele będą realizowane przez ten sam skład osobowy – tych samych pracowników. 

Wydział Rozwoju Społecznego składa się z następujących referatów i samodzielnych stanowisk pracy:
- Referat Analiz i Strategii.
- Referat Organizacji i Monitorowania,
- Referat Ekonomiczny,
- Referat Ewidencji i Monitoringu Podmiotów Niesamorządowych,
- Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych,
- Referat Współpracy,
- Samodzielne stanowisko pracy,
- Doradca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych,
- Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów.
W zarządzeniu Prezydenta Miasta Gdańska, powołującym nowy wydział, czytamy, że „Wydział Rozwoju Społecznego wykonuje w szczególności zadania w zakresie:
- edukacji dzieci i młodzieży,
- prowadzenia placówek oświatowych,
- kreowania, realizacji oraz monitorowania polityki społecznej,
- współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- integracji społecznej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej,
- promocji i ochrony zdrowia,
- przeciwdziałania patologiom społecznym,
- inicjatyw i konsultacji społecznych.”

Wydział sprawuje nadzór nad wszystkimi samorządowymi przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi dla młodzieży i dorosłych w Gdańsku. Ale to nie wszystko, bo pod jego nadzorem znajdują się także: specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, centra kształcenia ustawicznego i praktycznego, Pałac Młodzieży, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Szkoła Muzyczna I Stopnia, Szkolne Schronisko Młodzieżowe z filiami, Bursa Gdańska. Nowy wydział nadzoruje także duże jednostki miejskie: Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Zespół Żłobków, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku oraz Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka.

Kim jest dyrektor WRS?
Piotr Kowalczuk w latach:2000-2004 był nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 45 we Wrzeszczu (pracę kończył z wyróżnieniem po konkursie na stopień nauczyciela mianowanego). W latach 2006-2010 był asystentem w Zakładzie Wczesnej Edukacji w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego - pracę skończył z nagrodą indywidualną III stopnia JM Rektora UG.
Podczas pracy przeprowadził ponad 100 audycji radiowych „Rodzice na Plusie”, która poruszała tematykę partnerskiej współpracy rodziny-szkoły i społeczności lokalnej – otrzymał za to prestiżową nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
Pisał także do kilku czasopism oświatowych, w tym przez kilka lat do „Przeglądu Oświatowego” – organu oświatowej „Solidarności”. W trakcie pracy – jako jedyny magister! – pracował w Zespole Edukacji Elementarnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Kończąc pracę na UG, wygrał konkurs w Urzędzie Miejskim i został kierownikiem Referatu Komunikacji Społecznej. – W pierwszej rozmowie z Panem Prezydentem, poprosiłem o możliwość kontynuowania pracy naukowej, a także możliwość pracy na trójmiejskich uczelniach, która nie powodowałaby kolizji z czasem pracy w UM – mówi Piotr Kowalczuk. – Prezydent, jako osoba szanująca wiedzę i rozwój, wyraził na to zgodę. W ostatnich czterech latach miałem zaszczyt i przyjemność pracować dalej ze studentami różnych uczelni: Ateneum Szkoła Wyższa, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Pomorska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Zarządzania, Wyższa Szkoła Bankowa.
Piotr Kowalczuk od września ubiegłego roku był wicedyrektorem Wydziału Edukacji. Sprawował także od lipca 2013 roku funkcję Pełnomocnika Prezydenta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych – w ramach tej funkcji przygotował i pilotował pierwszą edycję gdańskiego budżetu obywatelskiego.

opal copy