Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Vivat Romantyzm!

Wszystkich miłośników romantyzmu serdecznie zapraszamy na koncert z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Vivat Romantyzm! Wspaniałe dzieła Skoryka, Musorgskiego, Czajkowskiego i Chopina już w czwartek 24 kwietnia o 19:00. Gwarantujemy wielki muzyczny finał wieczoru. Tylko na Ołowiance!

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. W tym roku po raz kolejny Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczy statuetkę gryfa w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Finałem wieczoru będzie wspaniały koncertVivat Romantyzm!, podczas którego usłyszymy najznakomitsze dzieła muzyki klasycznej. Orkiestrę Symfoniczną PFB oraz wspaniałych solistów poprowadzi Maestro Ernst van Tiel.

Pierwszymi dziełami, jakie usłyszymy tego wieczoru będą przepięknaMelodia Skoryka oraz Wariacje na temat rokokowy Czajkowskiego, utwór w sposób bardzo efektowny wykorzystujący możliwości brzmieniowe odgrywających go instrumentów. W siedmiu wariacjach Czajkowski tworzym.in. nastrojowe obrazki Walca (3 wariacja) czy Menueta (6 wariacja).

Noc na Łysej Górze Musorgskiego najlepiej opisuje sam kompozytor: „Podziemny zgiełk nadnaturalnych głosów. Zjawiają się piekielne duchy, a potem sam Lucyper. Gloryfikacja Czarnoboga i czarna msza. Sabat czarownic. W kulminacyjnym punkcie sabatu dochodzą z dala dźwięki dzwonów wiejskiego kościółka, które rozpraszają duchy ciemności”. Dopiero na samym końcu powolnie nastaje świt. Po tym wielce intrygującym, acz niespokojnym, obrazie zachwyci nas niełatwy do wykonania, odznaczający się w brzmieniu dynamiczną linią melodyczną i właściwą chopinowską lekkościąKoncert fortepianowy e-moll. Stworzony przez mistrza fortepianu i patrona Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – Fryderyka Chopina, utwór będzie doskonałym zwieńczeniem wieczoru.

Bilety na Vivat Romantyzm! – Koncert z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej dostępne są w cenach 10–35 zł. Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: 

www.filharmonia.gda.pl,      przez platformę sprzedażową: 

www.bilety24.pl oraz przez aplikację mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

Źródło: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, PWM, Kraków 2004.

VIVAT ROMANTYZM! Koncert z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Czwartek, 24 kwietnia 2014, godz. 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-35 zł

Koncert symfoniczny

Ernst van Tiel dyrygent

Błażej Goliński wiolonczela

Rem Urasin fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Myroslav SKORYK

Melodia

Piotr CZAJKOWSKI

Wariacje nt. „Roccoco” na wiolonczelę i orkiestrę

Modest MUSORGSKI

Noc na Łysej Górze

Fryderyk CHOPIN

I Koncert fortepianowy e-moll Op.11

BACKGROUND

Ernst Van Tiel

tiel  DKS3670 Fot. Dariusz Kula

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej.Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

Błażej Goliński

 

W roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, Mischa Maisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował m.in. podczas trzech kolejnych edycji Forum Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie - 2001, 2002, 2003) brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną z tak znakomitymi muzykami jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Marek Toporowski, oraz jako członek Kwartetu Smyczkowego Dafo. W latach 2001/2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków), na Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz). Wraz z orkiestrą uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Lorina Maazela oraz w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Christopha Eschenbacha. Na stałe związany jest z gdańską Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku a występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami (m. in. „Mozartfest” w Zoettermeer – Holandia, „Mu-Se” Musikfestival w Seelze – Niemcy, Gdańska Wiosna Muzyczna – Gdańsk). Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004r.) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”.

Na konkursie Bachowskim organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2000r.) otrzymał II nagrodę w kategorii „Muzyka Kameralna”, oraz III nagrodę w kategorii „Muzyka Solowa”. Na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowkiego (Poznań 2002r.) otrzymał wyróżnienie. Jako członek Kwartetu Fortepianowego DALÍ był finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui (Florencja, 2008). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w roku 2003. Adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 2004 na stałe związany jest również z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie od 2009 roku jest piastuje stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel.

Członek zarządu „Fundacji Hanseatica” zajmującej się inicjowaniem i wspieraniem przedsięwzięć artystycznych w kraju i poza jego granicami, a także wspieraniem muzyków i zespołów muzycznych.

Rem Urasin

Laureat IV nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995). Rem Urasin naukę gry na fortepianie rozpoczął mając siedem lat u Marii Sucharenko w Specjalnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Kazańskim. Wspomniana nauczycielka opiekowała się nim przez 11 lat. Następnie odbył studia pianistyczne w klasie prof. Lwa Naumowa w Konserwatorium Moskiewskim (1994-1999).

Rem Urasin jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Młodych Pianistów w Moskwie (1992), urządzonego przez moskiewskie Towarzystwo im. Chopina oraz laureatem IV nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1995 roku.

Działalność estradową rozpoczął w 1992 roku po zwycięstwie na konkursie w Moskwie. W wyniku wspomnianego sukcesu dał serię koncertów w Polsce, Włoszech, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Islandii. Rok później koncertował w miastach rosyjskich i austriackich, występując z orkiestrami. W 1993 roku dokonał nagrań dla Polskiego Radia.

(aut. Stanisław Dybowski; źródło: http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/text/id/2982)

logo filha

 

 

 

logo Urzedu Marszałkowskiego

opal copy