Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

KONCERT Z OKAZJI 10. ROCZNICY WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ czwartek, 1 maja 2014, godz. 19:00

Już niedługo mija 10 lat od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Świętowanie tej chwili najlepiej uczcić piękną muzyką klasyczną z subtelnymi akcentami patriotycznymi. Dzięki fortepianowi oraz najbardziej znanemu polskiemu Polonezowi będzie to wieczór pełen niezwykłych wrażeń. Na wydarzenie zapraszają Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Orkiestrę Symfoniczną PFB oraz wspaniałego pianistę Alexandra Gavrylyuka poprowadzi Maestro Ernst van Tiel. Koncert odbędzie się 1 maja 2014 o godzinie 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Zapytaj o zaproszenia w kasie Filharmonii.

Podczas koncertu usłyszymy wiele niezwykłych, znanych z różnych okazji utworów. Pierwszym przykładem jest preludium do utworu Te Deum Charpentiera, które stało się oficjalnym sygnałem Europejskiej Unii Nadawców. Fragment ten corocznie otwiera Konkurs Piosenki Eurowizji oraz emitowany jest podczas koncertu noworocznego filharmoników wiedeńskich.

Polonez Wojciecha Kilara, napisany do filmowej realizacji Pana Tadeusza w reż. Andrzeja Wajdy, w opinii wielu jest najpopularniejszym polonezem od czasów Pożegnania Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego. Utwór otwiera charakterystyczny żywiołowy temat, który zaintonowany przez obój, przechodzi kolejno przez flet i trąbkę, aż do pełnego tutti orkiestrowego. W części środkowej, utrzymanej w tonacji molowej, na pierwszy plan wychodzą waltornie. Za muzykę doPana Tadeusza Wojciech Kilar otrzymał wiele nagród.

Koncert fortepianowy f-moll op. 21 to utwór lirycznych, w którym na pierwszy plan wysuwają się delikatne pastelowe barwy. Chopin podzielił go na trzy części i w każdej z nich wyróżnił prowadzące tematy. Szczególnie warta uwagi jest część druga, o której sam kompozytor pisał, że powstała dla ideału „…który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio od mojego koncertu”. Nietrudno domyślić się, że tym ideałem była Konstancja Gładkowska, pierwsza miłość wspaniałego muzyka.

Finlandia, najpopularniejszy poemat symfoniczny Sibeliusa, to dzieło o bardzo emocjonalnych charakterze. Stanowi muzyczną opowieść o proteście narodu fińskiego wobec władzy carskiej (wydarzenia historyczne miały miejsce w 1899 roku). Poemat składa się w dwóch części wyrażających najpierw ból i cierpienia finów, a później ich zwycięską walkę.

Choć najbardziej znanym Tańcem węgierskie Johannesa Brahmsa jest Taniec węgierski Nr 5 fis-moll (g-moll w wersji na orkiestrę), warto wiedzieć, że składają się one w sumie z 21 melodii. Oparte na motywach ludowych, różnią się między sobą tonacją i tempem. Każdy z nich pierwotnie przeznaczony był na duet fortepianowy, a dopiero później kompozytor zaaranżował poszczególne tańce na fortepian solo lub na orkiestrę.

Zwieńczeniem wieczoru będzie niesamowity poemat symfoniczny Wełtawa. Kompozytor, Bedřich Smetana, za pomocą nastrojowych obrazków muzycznych przedstawia w nim swój ojczysty kraj (Czechy). Muzyka płynąca wraz z rzeką przeobraża się z maleńkiego strumyczka w ogromną, wspaniałą rzekę, co doskonale odzwierciedla zmieniające się instrumentarium.

Wstęp na Koncert z Okazji 10. Rocznicy Wstąpienia Polski do Unii Europejskiej za okazaniem zaproszenia. Bilety na pozostałe wydarzenia dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na:www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

 

KONCERT Z OKAZJI 10. ROCZNICY WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ

Czwartek, 1 maja 2014, godz. 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Koncert symfoniczny

 

Ernst van Tiel dyrygent

Alexander Gavrylyuk fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

Marc-Antoine CHARPENTIER

Te Deum

Wojciech KILAR

Polonez

Fryderyk CHOPIN

II Koncert fortepianowy f-moll Op. 21

Jean SIBELIUS

Finlandia

Johannes BRAHMS

Tańce węgierskie

Bedřich SMETANA

Poemat symfoniczny Wełtawa 

fundusze ue  banner 300x250

„Koncert współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013”.

 

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

gdansk miasto wolnosci

 

Zapytaj o  zaproszenia w kasie Filharmonii.

 

logo filha

   

logo Urzedu Marszałkowskiego

unia logotypy

BACKGROUND

ERNST VAN TIEL Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej.Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta,Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

ALEXANDER GAVRYLYUK (ur.1984 Kharkiv) Australijski pianista pochodzenia ukraińskiego, swój pierwszy koncert fortepianowy zagrał w wieku dziewięciu lat.

Zdobył I nagrodę i złoty medal kolejno: w 1999 r. na III Międzynarodowym Koncercie Pianistycznym pamięci V. Horowitza, rok później na IV Międzynarodowym Koncercie Pianistycznym w Hamamatsu oraz w 2005 r. na Międzynarodowym Konkursie im. Artura RubinsteinaW tym samym roku firma VAI International nagrała jego koncert na Miami Piano Discoveries Festival. Regularnie daje koncerty w Japonii, w Suntory Hall i Tokyo Opera City Hall.

W 2003 r. został oficjalnym artystą Steinwaya. Występował w salach koncertowych na całym świecie, w tym na Kremlu i w Centrum Lincolna. Koncertował z m.in. Filharmonią Moskiewską, Izraelską, Rotterdamską, Seulską, Narodową w Warszawie, Tokyo Symphony, Osaka Philharmonic, Netherlands Philharmonic, della Svizzera Italiana, Sydney Symphony, Rosyjską Orkiestrą Narodową i OFUNAM.

Pracował z takimi dyrygentami jak: Władimir Aszkenazy, Herbert Blomstedt, Oleg Caetani, Dan Ettinger, Władimir Fiedosiejew, Igor Gruppman, Aleksandr Łazariew, Sebastian Lang-Lessing, Michaił Pletniow, Daniel Raiskin, Stefan Sanderling, Leif Segerstam, Jurij Simonow, Hubert Soudant, Władimir Spiwakow, Yoav Talmi czy Bramwell Tovey.

W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

Źródło: http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/id/7047

ORKIESTRA SYMFONICZNA PFB  Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jonathan Nott, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, José Mario Florencio, Franco Ferraro, Enoch von zu Gutenberg, Felix Carrasco, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2008, Sekcja Dęta Orkiestry Symfonicznej wzięła udział  w wykonaniu „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu w okazji 75-urodzin. Koncert poprowadził sam kompozytor, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Koncert uświetnił światowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. Z ostatnich realizacji płytowych z udziałem orkiestry wyliczyć należy nagranie „War Requiem” Brittena pod batutą Sir Nevilla Marrinera (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011), nagranie VI Symfonii i koncertu skrzypcowego Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova czy prawykonanie i rejestrację VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010).

Źródła: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, PWM, Kraków 2004;wojciechkilar.pl.

opal copy