Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Centrum Hewelianum chlubą Gdańska

Zrewaloryzowanych zostało pięć zabytkowych obiektów o łącznej powierzchni 8.597,17 m kw w ramach projektu „Centrum Hewelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I B”. Te pięć obiektów to: Koszary Schronowe, Bateria Moździerzy, Poterna do Baterii Moździerzy wraz z Wartownią, Laboratorium Amunicyjne Nr 3 oraz majdan czyli główny plac fortu.

Całkowita wartość realizacji Projektu wyniosła ponad 13 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Centrum Hewelianum to unikalny w skali Europy pomysł na zaadaptowanie zespołu zabytków architektury militarnej na wiodące centrum nauki. Na wystawach interaktywnych i multimedialnych można samodzielnie wykonywać doświadczenia oraz w nowoczesny sposób pogłębiać wiedzę na temat fizyki, chemii, biologii, geografii czy historii.

Fot. Włodzimierz Amerski 001

Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz wykłady popularnonaukowe. W Centrum Hewelianum można spędzić czas z rodziną, bawić się z przyjaciółmi lub zrelaksować się w pofortecznym parku. Na 25 ha można znaleźć liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym pomniki przyrody czy użytki ekologiczne z chronionymi na tym terenie nietoperzami.

Fot. Włodzimierz Amerski 017

Podczas uroczystości oddania do użytku nowych odrestaurowanych pomieszczeń wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski stwierdził, że można wyciągać z kapelusza różne ciekawe projekty, ale oprócz środków unijnych trzeba mieć na nie również i własne środki finansowe. W tym przypadku udało się i zakończony został pierwszy etap żmudnej i kosztownej renowacji zabytkowego obiektu oraz ich adaptacji dla poznawczych potrzeb. Należy mieć nadzieję, że wojewódzki konserwator zabytków zezwoli na realizację kolejnego śmiałego pomysłu wyjętego spod kapelusza, jakim jest budowa kolejki linowej i zapewnienie turystom dogodnego transportu z centrum miasta na Górę Gradową.

Fot. Włodzimierz Amerski 010

Marszałek pomorski Mieczysław Struk zaapelował, aby przy każdej nadarzającej się okazji przypominać Polakom i światu, że wielki astronom Jan Heweliusz był gdańszczaninem. Dobrze się stało, że Centrum Hewelianum jest takim żywym jego pomnikiem. To Centrum stało się dumą Gdańska. Dzięki środkom unijnym udaje się zagospodarować przestrzeń miejską o obszarze aż 25 hektarów. Zapewnienie do niego dogodnego transportu jest bardzo istotne.Teraz dla dzieci szkolnych należy stworzyć konkretny projekt turystyczny, który połączy dwie takie podobne placówki naukowo dydaktyczne, tę w Gdańsku oraz tą w Gdyni.

Wypowiedział się również Robert Firmhofer, historyk filozofii, współtwórca Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, od 2004 roku szef zespołu projektowego, a od 2006 roku dyrektor Centrum. Współtwórca i organizator Pikniku Naukowego - pierwszej w Europie Środkowej i największej w Europie plenerowej imprezy popularyzującej naukę w interaktywny sposób. Jak powiedział, takich podobnych placówek jak ta gdańska czy warszawska, jest w 90 krajach świata około 3 tys. Najwięcej jest ich w Europie i USA, a najmniej w Afryce. Rocznie odwiedza je 310 mln osób. Spełniają one ogromną rolę edukacyjną, a co jest bardzo istotne zwłaszcza dla młodych pokoleń. Polska niedawno podpisała porozumienie z Międzynarodową Agencją Kosmiczną o współpracy w zakresie edukacji kosmicznej uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Będziemy dziesiątym krajem w Europie, który stworzy w szkołach pracownie naukowe specjalizujące się w dziedzinie kosmosu. Pozwoli to na rozbudzanie nowych zainteresowań u młodych ludzi i wykrywanie naukowych talentów.

Fot. Włodzimierz Amerski 009

Pięć nowych, zaskakujących wystaw, znane osoby czytające bajki Jana Brzechwy, lot balonem, czy postaci w historycznych strojach - to tylko część atrakcji, jakie Centrum Hewelianum przygotowało na drugi weekend majowy. Otóż w dniach 10 i 11 maja odbędzie się jego wielkie otwarcie, a w godz. od 10 do 18 udostępnionych zostanie pięć wystaw pt.: „Dookoła Świata”, „Laboratorium Pana Kleksa”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z historią”, Hewelianum bez barier”.

Te dwa majowe dni wypełnione zostaną zabawą dla osób w każdym wieku.Odwiedzający będą mogli m.in. odwiedzić bajkowy świat Pana Kleksa, wybrać się w magiczną podróż przez siedem kontynentów, przekonać się, że nauka matematyki może być zabawą, spotkać się z duchem Góry Gradowej oraz sprawdzić się w zadaniach bojowych.

Natomiast spektakularny pokaz z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu, zaskakujące warsztaty i konkurs geograficzny to tylko część atrakcji przygotowana na obchody 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.Centrum Hewelianum bierze bowiem udział w festynie rodzinnym organizowanym 1 maja (czwartek) na Targu Węglowym w Gdańsku, w godzinach 10:00-18:00.

Na firmowym stoisku czekać będzie mnóstwo atrakcji:

- wielkoformatowy globus 3D, na którym będzie można rozpoznawać i zaznaczać państwa należące do Unii Europejskiej,

- „nurek Kartezjusza” czyli przygoda z wodą i prawem wyporu,

- chmura w butelce albo rosnące cukierki czyli zabawy z powietrzem.

Dodatkowo o godzinie 13.00 na scenie głównej animatorzy z Centrum Hewelianum zaprezentują pokaz popularnonaukowy pn. „Nienormalnie niska temperatura”. To okazja aby zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu. Nie zabraknie także wielkich baniek mydlanych czy pokazu cieczy zmieniających kolor.

Warto przyjść 1 maja na festyn rodzinny i wspólnie spędzić czas zabawowo.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy