Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Weź udział w konsultacjach społecznych Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus

Dokładnie dziś – 14 maja rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu dokumentu Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta. Każdy mieszkaniec Gdańska, który ukończył 16 lat i ma pomysł na zmiany w treści dokumentu, może  się wypowiedzieć. Uwagi można przesłać drogą elektroniczną lub tradycyjnie – na wniosku papierowym przynosząc go do Urzędu Miejskiego. Konsultacje potrwają do 13 czerwca.

Projekt dokumentu, formularz oraz regulamin konsultacji dostępne są na stronie internetowejwww.gdansk.pl/strategia oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańskuhttp://www.gdansk.pl/bip.

- Nie zdarzyło się jeszcze w Gdańsku, by tak ważny dokument powstawał w procesie tak uspołecznionym. Ustalenie jego treści poprzedziło 31 spotkań z mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi, przedsiębiorcami, środowiskiem naukowym, przedstawicielami organizacji społecznych i studentami. Ustalona treść wyraża oczekiwania interesariuszy wobec rozwoju miasta – podkreśla Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej. – Teraz idziemy krok dalej. Treść dokumentu poddajemy konsultacjom i ocenie. Wszystkie złożone uwagi będziemy analizować, a warte wykorzystania uwzględnimy i wprowadzimy do dokumentu.

Kto może wziąć udział w konsultacjach? 
W konsultacjach mogą wziąć udział mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji ukończyli 16 lat, ale także podmioty społeczne i gospodarcze z siedzibą na obszarze Miasta Gdańska, w tym: przedsiębiorstwa, samorządy gospodarcze i zawodowe, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i jednostki naukowo-badawcze, instytucje publiczne.

Jak się wypowiedzieć? 
Uwagi przesłać można drogą elektroniczną na adres e-mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , natomiast w formie papierowej przyjmowane są w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12 w sali Zespołu Obsługi Mieszkańców Nr 3, stanowiska numer: 14 - 17 lub w pokoju 405, w dniach i godzinach pracy Urzędu. 

Kto oceni uwagi?
Przeprowadzenie konsultacji i opracowanie zbiorczego zestawienia uwag powierzono Zespołowi ds. konsultacji społecznych projektu dokumentu Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta. Wyniki konsultacji przedstawione zostaną następnie Prezydentowi Miasta Gdańska, Radzie Miasta Gdańska i podane zastaną do publicznej wiadomości. 

Jak zostaną wykorzystane?
W dalszej kolejności prace zogniskowane zostaną na opracowaniu Programów Operacyjnych, które wdrażać będą priorytety wyznaczone w dokumencie Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta. To właśnie w programach, w sposób bardziej szczegółowy, odzwierciedlenie znajdą pomysły, propozycje, czy rozwiązania przedstawione przez uczestników spotkań i warsztatów. Programy Operacyjne, jako instrument realizacji Strategii, określać będą konkretne sposoby realizacji tych zamierzeń, które w sposób znaczący przyczyniać się będą do podnoszenia konkurencyjności oraz osiągania perspektyw rozwoju Gdańska i jego mieszkańców.  

O powstawaniu strategii
Proces budowy dokumentu, koordynowany przez Zespół Roboczy ds. Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus, zaprojektowany został w taki sposób, aby stworzyć ramy otwartej, aktywnej współpracy na wszystkich etapach powstawania projektu Strategii. Dzięki temu kluczowym walorem projektu dokumentu Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta jest zawarta w nim wiedza oraz doświadczenia i aspiracje rozwojowe wynikające z szerokiej partycypacji społecznej. 
Zasadniczym elementem debaty rozwojowej nt. przyszłości Gdańska stał się cykl warsztatów i spotkań, dających możliwość włączenia się wszystkim zainteresowanym w dialog strategiczny, już w najwcześniejszej jego fazie. Szereg warsztatów i spotkań umożliwił przede wszystkim określanie wyzwań rozwojowych, identyfikację problemów, a wreszcie wyłonienie składowych wspólnej wizji przyszłości Gdańska. 
Przy udziale m.in. mieszkańców, radnych miejskich i dzielnicowych, uczniów, studentów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i mediów zrealizowano łącznie 31 spotkań. Ważne wsparcie merytoryczne i wkład do projektu dokumentu zapewniły ponadto posiedzenia Rady Programowej Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus, w skład której weszło grono 23 liderów środowisk gospodarczych, naukowych, społecznych i politycznych Gdańska. Wśród kolejnych kanałów partycypacyjnych umożliwiających udział w definiowaniu dalekosiężnych kierunków i priorytetów rozwojowych Gdańska wymienić należy także przeprowadzenie badań społecznych, a także interaktywnego czatu internetowego. Diagnozy i zewnętrznej weryfikacji wszystkich podejmowanych działań zmierzających do budowy Strategii dostarczył raport prof. UJ dr hab. inż. arch. Aleksandra Noworóla pt. Ocena prac nad Strategią Rozwoju Gdańska 2030 Plus wraz z rekomendacjami. 
Kolejną ciekawą inicjatywą mającą na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat koncepcji rozwojowej miasta stał się konkurs „MÓJ GDAŃSK 2030”. Skierowany został on do uczniów gdańskich szkół, których zadaniem było w sposób kreatywny przedstawić wizję Gdańska w 2030 roku. Wszelkie działania relacjonowano na bieżąco na stronie internetowej dedykowanej budowie Strategii http://www.gdansk.pl/strategia, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje i materiały. 

 

 
Magdalena Kuczyńska

opal copy