Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

STS Generał Zaruski płynie na 34 Międzynarodowy Zjazd Hanzy do Lubeki

W dniach 18-28 maja 2014  roku , Jacht „Generał Zaruski” jako flagowa jednostka Miasta Gdańska, planuje wziąć udział w festiwalu z okazji  34 Międzynarodowego  Zjazdu  Hanzy w Lubece. To dobra okazja by w gościnę do niemieckich przyjaciół, udała się delegacją polskich Miast Hanzeatyckich. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska. Miasto Gdańsk zaproponowało  udział w tej wyprawie Młodzieży z Polskich Miast Hanzeatyckich.  

13 Polskich Miast Hanzeatyckich zgłosiło swoich reprezentantów, którzy zostali w swoich miastach wyłonieni w formie  rożnego rodzaju konkursów  dedykowanych  Hanzie  i tematyce  morskiej. 
W rejsie wspólnie z młodzieżą z Gdańska weźmie  udział   Z-ca Prezydenta Miasta Gdańska, pan Wiesław Bielawski. W Lubece będzie reprezentował Miasto Gdansk podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów Miast Hanzeatyckich.
Wypłynięcie Jachtu  z Gdańska planowane jest  w dniu 18 maja 2014  w godzinach popołudniowych.  Zbiórka i przeszkolenie młodzieży odbędzie na Jachcie ok. godz. od 14.00 do 16.00. -Marina „Sienna Grobla”.
Wspólna żeglarska wyprawa na to wyjątkowe hanzeatyckie wydarzenie na pokładzie historycznego żaglowca, będzie miała niezapomniany charakter i symbolikę. Młodzież  po przypłynięciu do Lubeki  weźmie udział  w programie przygotowanym dla  „Młodej Hanzy”  wspólnie z młodzieżą z 16 krajów Europy. Będzie więc swoistą polską reprezentacją. Mamy nadzieję, że ten wspólny rejs zapoczątkuje  szerszą współpracę młodzieży  z  całego Związku Hanzy  i przyczyni się do realizacji wspólnych projektów o tematyce morskiej.
Gdansk w Lubece będzie miał również swoje stoisko promocyjne na „Jarmarku Hanzy”. Przedstawiciele Gdańska będą reprezentować Gdansk w projektach kulturalnych i muzycznych.
Artysta Mateusz Pęk zaprezentuje swoje prace w Centrum Kultury Św. Anny w ramach projektu HanseArtWorks. 

Na Zjazd w Lubece  przyjadą przedstawiciele  ponad 120 miast z 16 krajów Europy. W uroczystości otwarcia weźmie udział  Prezydent  Niemiec  Joachim Gauck.

Jacht „Generał Zaruski”
Po niemal 4 latach żmudnego procesu rewitalizacji, 30 października 2012 roku, w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, podniesiono banderę na STS Generał Zaruski, który następnie wpłynął dumnie na Motławę na czele żeglarskiej parady, witany przez tysiące gdańskich gimnazjalistów, mieszkańców miasta i turystów. W ten sposób dokonało się dzieło ratowania tej zasłużonej jednostki.
Ale to już historia, bo jacht ma za sobą pierwszy po odbudowie sezon żeglarski. Spisał się w nim świetnie, a w czasie kilkunastu rejsów pełnomorskich i wielu krótszych wypraw na Zatokę Gdańską, przez jego pokład przewinęły się setki młodych żeglarzy, zarówno z Polski jak i z Europy. Uczestniczyliśmy m.in. w regatach The Tall Ships Races, zlocie „Baltic Sail” w Gdańsku i „Hanse Sail” w Rostocku.
STS Generał Zaruski jest ostatnią istniejącą jednostką tego typu w Polsce i jedną z niewielu w Europie, a jego znaczenie dla polskiego żeglarstwa, ogromne. Drewniany, tradycyjny, kecz gaflowy, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, został zbudowany w Szwecji w 1939 r. za pieniądze pochodzące ze składek członków Ligi Morskiej i Kolonialnej. Jacht miał być pierwszą z serii dziesięciu bliźniaczych jednostek stanowiących polską flotę edukacji żeglarskiej. Ambitne plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wojnę jednostka spędziła w Szwecji. W styczniu 1946 roku została sprowadzona do Polski i przez prawie 60 lat morskiej służby przez jej pokład przewinęły się tysiące młodych żeglarzy, a wśród nich takie znakomitości jak Teliga, Baranowski, Pieńkawa czy Paszke.
Od 2003 r. ten piękny, historyczny żaglowiec stał bezczynnie i popadał w ruinę.
Dopuszczenie do bezpowrotnej straty tego zabytkowego żaglowca byłoby niewybaczalnym zaniechaniem,  sprzeniewierzeniem się pamięci generała Mariusza Zaruskiego i jego bogatego dorobku życiowego.
W listopadzie 2008 roku wołającym o ratunek żaglowcem zainteresowały się władze Miasta Gdańska. Po uzyskaniu ekspertyzy Polskiego Rejestru Statków, że jacht nadaje się do odbudowy, odkupiły jednostkę i uruchomiły program jej rewitalizacji.
Projekt ratowania „Generała Zaruskiego” spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem społecznym i życzliwym zainteresowaniem mediów. Wspierają go też niekwestionowane autorytety: kpt. Krzysztof Baranowski, polarnik Marek Kamiński i żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.
Po przywróceniu do eksploatacji STS Generał Zaruski ponownie służy wychowaniu i edukacji morskiej młodzieży. Jest też ważną częścią programu pracy profilaktycznej z młodzieżą zagrożoną demoralizacją i wykluczeniem społecznym, do czego świetnie się nadaje, ze swoim tradycyjnym osprzętem, wymagającym zbiorowego skoordynowanego wysiłku. Jednostka służy także programom młodzieżowej wymiany europejskiej oraz utrwalaniu pamięci o wybitnych dokonaniach generała Mariusza Zaruskiego.
Proces odbudowy Zaruskiego można śledzić na stronie www.zaruski.pl

Jolanta Murawska

opal copy