Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

XX-lecie Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”

Główne uroczystości obchodów XX-lecia działalności Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” odbyły się w sobotę, 24 maja w Dworze Artusa. Zostały one poprzedzone poranną mszą świętą w kościele św. Katarzyny, odprawionej w intencji Stowarzyszenia. Uroczystości rocznicowe odbyły się z udziałem przedstawicieli władz miasta Gdańska i województwa pomorskiego, sympatyków i członków Stowarzyszenia.

Fot. Włodzimierz Amerski 185

W ich obecności odbył się akt nadania, poświęcenia i wręczenia sztandaru Stowarzyszeniu „Nasz Gdańsk”, ufundowanego całkowicie ze zbiórki publicznej darczyńców. Po wbiciu gwoździ honorowych w drzewce sztandaru, jego poświęcenia dokonał ksiądz Józef Wilczyński,

Podczas uroczystości zasłużonym działaczom wręczono medale, odznaczeniami państwowe, wyróżnienia, a sympatykom i wspomagającym Stowarzyszenie wręczono dyplomy podziękowania za współpracę.

Fot. Włodzimierz Amerski 209

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski został wręczony przez wicewojewodę pomorskiego Michała Owczarczaka, wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Andrzejowi Januszajtisowi. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Zbigniew Socha i Anna Kuziemska (na zdjęciu powyżej).

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pogratulował Stowarzyszeniu „Nasz Gdańsk” ufundowania przez jego członków sztandaru oraz przyznanych wysokich odznaczeń państwowych. Dobrze, że 20 lat temu pojawiła się taka inicjatywa i doskonale się ona rozwija. Adamowicz powiedział, że również jest obywatelem zrzeszonym działającym na rzecz wspólnoty. Gdańsk to jest sprawa nas wszystkich.

Fot. Włodzimierz Amerski 216

Za dotychczasową społecznikowską działalność Paweł Adamowicz udekorował Medalem Prezydenta cztery osoby: Andrzeja Januszajtisa, Rufina Godlewskiego, Jarosławę Strugała i Stanisława Michela.

Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek również pogratulował ufundowania sztandaru, otrzymania zaszczytnych wyróżnień oraz podziękował za dotychczasową współpracę, która nieraz była ostro krytykowana na łamach czasopisma Nasz Gdańsk.

Fot. Włodzimierz Amerski 225

Podczas uroczystości jubileuszowej wręczono również Złote Odznaki Stowarzyszenia (zdjęcie powyżej) i dziękczynne dyplomy (zdjęcie poniżej).

Fot. Włodzimierz Amerski 235

Prezes Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” Andrzej Januszajtis wygłosił okolicznościowe przemówienie. Powiedział m.in. że wszystko zaczęło się w kwietniu 1994 r., tuż przed wyborami samorządowymi drugiej kadencji, gdy licząca 37 osób grupa działaczy, zniesmaczona rosnącymi niesnaskami między partiami, postanowiła utworzyć ugrupowanie ponad podziałami. Odniesiono sukces, bo po wyborach, „Nasz Gdańsk” miał w 60-osobowej Radzie Miasta 4 radnych i wielu przyjaciół.

Z licznych przedsięwzięć członkom Stowarzyszenia udało się uratować skwer przy ulicy Szerokiej. Nie udało się – mimo dobrego początku i oficjalnego poparcia – wybudować wielozadaniowej krytej pływalni w Śródmieściu. W roku 2012 Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk” zostało uhonorowane jednym z najwyższych odznaczeń, jakie przyznaje Rada Miasta Gdańska – medalem księcia Mściwoja II.

W okresie początków transformacji gospodarczej i tworzenia się samorządności lokalnej Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk” stało się ponadpartyjną płaszczyzną ludzi pragnących dynamicznego rozwoju miasta, wyczulonych na krzywdę człowieka, działających ponad podziałami politycznymi. Pierwszym prezesem był Antoni Szczyt, zmarły tragicznie w roku 2010 w RPA. Od roku 1998 na czele zarządu stoi doc. dr inż. Andrzej Januszajtis.

Pośród zawartych w statucie Stowarzyszenia ideowych celów, na pierwszy plan wybija się działalność na rzecz zachowania walorów historycznej architektury i ładu przestrzennego Gdańska, jego zabytków i dzieł sztuki oraz wspieranie rewitalizacji miejsc i dzielnic istotnych dla wizerunku i świadectwa historycznego Gdańska. W oparciu o zasadę, że bez spraw morza i żeglugi nie byłoby Gdańska, Stowarzyszenie aktywnie je promuje i wspiera ożywienie dróg wodnych w naszym mieście. 

Ważną domeną działalności jest upamiętnianie wybitnych postaci, miejsc i wydarzeń w historii Gdańska i regionu, czego widomym efektem była inicjatywa i doprowadzenie do zawieszenia tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w gdańskim areszcie w 1917 r. Z inicjatywy Stowarzyszenia przywrócono też na byłej siedzibie Generalnego Komisariatu Rzeczpospolitej Polskiej przy Nowych Ogrodach odtworzoną tablicę z roku 1935, upamiętniającą 15-lecie powrotu Polski nad Ba³tyk, z dodaniem nowej, przypominającej dramatyczne dzieje tego budynku.

W uznaniu tych przedsięwzięć Prezes Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk” medalem Pro Memoria.

Stowarzyszenie często zabiera głos w sprawach zagospodarowania przestrzennego i właściwego kształtu zabudowy historycznego Śródmieścia Gdańska i choć nieraz zajmuje stanowisko krytyczne wobec niektórych decyzji władz, to zawsze przy tym proponuje rzetelnie opracowane rozwiązanie alternatywne. Należy również przypomnieć zainicjowane przez Stowarzyszenie 4 lata temu, we współpracy z Nadbałtyckim Ośrodkiem Kultury, comiesięczne odczyty o historii Gdańska i jego zabytkach w Ratuszu Starego Miasta, gromadzące liczne rzesze słuchaczy.

W wielu istotnych sprawach miejskich Stowarzyszenie współdziała z władzami Miasta i jest to współpraca cenna.

Trybuną Stowarzyszenia i miejscem popularyzacji zarówno historii Gdańska jak i problemów współczesności jest starannie redagowany miesięcznik „Nasz Gdańsk”, którego ukazało się dotychczas 150 numerów.

Z nowszych inicjatyw warto wspomnieć o organizowanych wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska spotkaniach z Ludźmi Zasłużonymi dla Historii i o zawarciu partnerstwa z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Partnerstwo to sprzyja m.in. realizacji zaproponowanego „Paktu dla Gdańska”, który ma objąć możliwie szeroki krąg stowarzyszeń, osób i instytucji działających na rzecz zachowania i pomnażania walorów naszego miasta. Już powstały aktywne koła na Oruni i we Wrzeszczu.

Fot. Włodzimierz Amerski 200

Pamiątką jubileuszu 20-lecia będzie ufundowany przez członków i sympatyków sztandar, którego jedna strona powtarza mało znaną historyczną flagę naszego miasta, przedstawioną na „Apoteozie Gdańska” z 1608 r. w Ratuszu Głównego Miasta z 1608 r. Drugim widomym śladem XX-lecia ma być pomnik Artura Schopenhauera, wielkiego europejskiego filozofa, jednego z największych Gdańszczan. Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik przy ul. Św. Ducha, nieopodal domu, w którym Schopenhauer się urodził, nastąpi po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń

Fot. Włodzimierz Amerski 245

Prezes Andrzej Januszajtis życzył wszystkim Gdańszczanom, by im zawsze towarzyszyło zdrowie, miłość najbliższych i satysfakcja ze wszystkiego, co robią, zwłaszcza dla naszej małej Ojczyzny – Gdańska, większej – Regionu Gdańskiego i tej największej – Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy