Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

La Grande Finale - przyjdź i zobacz wielki finał na żywo!

Podwójny finał w Filharmonii na Ołowiance! La Grande Finale – koncert wieńczący 68 sezon artystyczny oraz ostatnia część niezwykłego wydarzenia muzycznego, jakie w tym roku po raz pierwszy miało miejsce w Gdańsku. Ostatni z tegorocznych koncertów plenerowych, tzw. Promsów, gwarantuje słuchaczom rozrywkę na najwyższym poziomie. To wszystko już 6 czerwca 2014 roku o godzinie 19:00 (część I) oraz o 20:00 (część II – WSTĘP WOLNY!).

Śladem londyńskich PROMS Polska Filharmonia Bałtycka po raz ostatni w tym sezonie artystycznym zaprasza na gdańskie koncerty plenerowe odbywające się w Sali koncertowej PFB oraz na letniej estradzie Filharmonii na Ołowiance.

Podczas dwuczęściowego koncertu La Grande Finale zaprezentują się wspaniali wykonawcy. W części pierwszej – w Sali Koncertowej, soliści Orkiestry Symfonicznej PFB zaprezentują repertuar klasyczny. Dzięki wirtuozerii Natalii Walewskiej, Jarosława Wyrzykowskiego oraz Carlosa Pena Montoi damy się oczarować pięknemu brzmieniu skrzypiec, oboju i harfy. Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Ernsta van Tiela wykonaKoncert C-dur na skrzypce i obój Johanna Sebastiana Bacha, Koncert na harfę i orkiestrę Alberto Ginastery oraz utwory ze wspaniałego musicaluWest Side Story.

Druga część koncertu La Grande Finale tradycyjnie odbywać się będzie na świeżym powietrzu, na letniej estradzie PFB. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich koncertach PROMS, proponowany repertuar będzie lżejszy i bardziej rozrywkowy. Tym razem za oprawę muzyczną tej część wieczoru odpowiada Big Band pod dyrekcją Vyacheslava Bortnovskiego. Artyści zagrają dla publiczności znane i lubiane przeboje muzyki współczesnej.

Sponsorem koncertu kończącego sezon artystyczny 2013/2014 jest Mecenas Kultury EDF Polska S.A.

Bilety na Koncert La Gdande Finale dostępne są w cenach: 15–50 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

 

Piątek, 6 czerwca 2014, godz. 19:00

LA GRANDE FINALE

ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2013/2014

Proms w Gdańsku

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  15-50zł

Ernst van Tiel dyrygent

Natalia Walewska skrzypce

Jarosław Wyrzykowski obój

Carlos Peña Montoya harfa

Orkiestra Symfoniczna PFB

Krzysztof Dąbrowski prowadzenie

Część w Sali Koncertowej / program:

Jan Sebastian BACH

Koncert c-moll na skrzypce i obój BWV 1060R

Alberto GINASTERA

Koncert na harfę i orkiestrę

Leonard BERNSTEIN

West Side Story

Część na scenie letniej Filharmonii / program:

Znane i lubiane przeboje muzyki współczesnej

Big Band

Vyacheslav Bortnovsky dyrektor artystyczny i główny dyrygent

Sponsorem koncertu jest EDF Polska S.A.

EDF

PFB

        Instytucja kultury 2

 

Sponsor Strategiczny PFB

Znak inwersyjny

UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT!

Szanowni Melomani!

Uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją Gdańskich PROMS w dniach 30.05 oraz 06.06 na terenie parkingu PFB niezbędne będzie zamknięcie tego terenu dla ruchu pojazdów na czas trwania wymienionych wydarzeń.

Parking będzie nieczynny w dniach:

30.05, oraz 06.06, w godzinach 15:00-22:30.

Jako alternatywę dla widzów proponujemy parkowanie przy Muzeum Morskim oraz wzdłuż ulicy przy Kanale Portowym.

Za wszystkie utrudnienia bardzo przepraszamy.

Z poważaniem,

Zespół Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

BACKGROUND

 

ERNST VAN TIEL fot. Lucyna Lewandowska05.01 32

– Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.
Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i EneaszHenry Purcella.

Natalia Walewska to artystka aktywnie i nieprzerwanie koncertująca. Zadebiutowała w wieku dwunastu lat występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach radiowo-telewizyjnych. Ukończyła prestiżową Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Została laureatką konkursów: III Ogólno-białoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków (1986), III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (1992), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. oraz brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych „Schleswig-Holstein Music Festival” pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Obecnie zapraszana w charakterze solistki do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Od 1999 roku piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im.Fryderyka Chopina w Gdańsku do chwili obecnej.

Wydała cztery autorskie płyty kompaktowe: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (Złota Płyta), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego(Platynowa Płyta). Utwór Vivaldiego „Cztery pory roku” na stałe zagościł w repertuarze artystki i zespołu, jest i był często wykonany na wielu prestiżowych koncertach m. in. na Gali Osobowości Roku Radia Gdańsk w Dworze Artusa (Gdańsk), podczas inauguracji cyklu pt. „Klejnoty Muzyki Europejskiej” z zespołem Wirtuozi Lwowa w Filharmonii Lwowskiej, z Wirtuozami Kijowa (Gdańsk i Kijów)… . Artystka uczestniczy jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów między innymi w 2009 roku nagrała płytę „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

W 2010 roku rozpoczęła działalność koncertową z powołaną Królewską Orkiestrą Salonową jako solistka i dyrygent. W ramach Orkiestry współpracuje z gwiazdami opery i operetki: J. Iwaszkiewicz, M. Pomykałą, A. Węgorzewską, A. Ładyszem, K. Gaszem, A. Zuchowicz, M. Molendowską i innymi, tworząc wraz z założycielką Orkiestry, producentką i konferansjerką Barbarą Żurowską-Sutt atrakcyjne dla melomanów widowiska-show w stylu wiedeńskim oraz w stylu gal operowych z udziałem baletu. Za swoje osiągnięcia zawodowe w dziedzinie kultury Natalia Walewska była nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis- 2010”. W 2011 Zbigniew Kruczek (Belgia) dedykował artystce utwór - koncert na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną „Harmonia”, wkrótce dzieło zostanie nagrane i opublikowane w Polsce oraz w Belgii.

Jarosław Wyrzykowski – urodzony w 1978 roku, edukację muzyczną rozpoczynał w Gdyni pod kierunkiem mgr Jolanty Kowalczyk, od początku poświęcając się grze na oboju. W 2003r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Józefa Raatza. Dość wcześnie, bo już na drugim roku studiów zaczął intensywnie współpracować z profesjonalnymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi, zdając sobie sprawę z faktu, że obój jako instrument odgrywa w orkiestrze niezwykle odpowiedzialną rolę i tu właśnie najlepiej eksponuje swe walory. Obecnie jako pierwszy oboista orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wykonuje prowadzącą partię podczas niemal wszystkich występów tego zespołu już od ponad 6 lat, nagrywa dla radia i wydawnictw płytowych. W ramach działalności solistycznej koncertował z Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną oraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, z którą obok licznych projektów realizowanych w Polsce odbywał zagraniczne tournee, biorąc udział w prestiżowym festiwalu muzycznym
w Rheingau oraz transmitowanym na żywo przez Radio Berlin koncercie inauguracyjnym warsztatów mistrzowskich w Rostocku, jak również występując u boku Albrechta Mayera (oboisty-solisty Berliner Philharmoniker) w Bawarii. Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Holandii i Francji. Był zapraszany do współpracy przez orkiestry filharmonii w Koszalinie, Słupsku, Olsztynie i wiele innych instytucji.

Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 9, a gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz 2 lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki.

Od 5 lat stale mieszka w Europie, a od 2007 w Monachium, gdzie zaczął pobierać lekcje gry na harfie u prof. Helgi Storck. W latach 2007-2011 na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (Austria) ukończył z wyróżnieniem studia I-go stopnia w klasie prof. Helgi Storck.
W tym czasie wystąpił z kilkoma recitalami np. w „Gläseneer Saal in the Musik Verein" w Wiedniu (2007), w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009) oraz współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii.

Przez 2 lata był stypendystą niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung, a w 2010r. za wybitną grę wygrał stypendium „Hübel-Stipendium" ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Został wybrany na członka fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now" organizującej koncerty charytatywne. Ma też doświadczenie w nauczaniu – uczył gry na harfie na letnich kursach dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Mozarteum (2009) oraz uczniów w różnym wieku w Musikschule Teisendorf w Niemczech (2009/2010).

W 2011r. rozpoczął studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Orkiestra Symfoniczna PFB – Polska Filharmonia Bałtycka organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Towarzyszy im wielokrotnie Orkiestra Symfoniczna PFB.

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVARTDUXPOLMUSICSOLITON.      

PFB

    Instytucja kultury 2

 

 

 

Ołowianka, wyspa sztuki
w dawnej hali turbin ... dziś rozbrzmiewa muzyka


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 
Gdańsk 80-751, ul. Ołowianka 1
 www.filharmonia.gda.pl

opal copy