Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Kolejny rok Programu Edukacji Morskiej

 Czy ktoś z was, już wcześniej pływał pod żaglami? – pyta Paweł Bucior, koordynator lądowy Programu Edukacji Morskiej. Spośród zebranych przy gdańskiej marinie, trzydziestki gimnazjalistów, ręce podnoszą jedynie dwie dziewczyny. – Dla większości z tych dzieci, udział w naszym programie, to pierwsza przygoda z żaglami, a dla wielu, nowa możliwość poznania Gdańska od strony wody – kontynuuje Paweł.

W tym roku, po raz piąty jachty Programu Edukacji Morskiej ruszyły na wodę. Na wodach Zatoki Gdańskiej, młodzież uczy się stawiać i zrzucać żagle. Dowiaduje się czym jest halsowanie i kto na wodzie ma pierwszeństwo. Uczniowie, pod nadzorem załogi, ćwiczą poruszanie się po pokładzie, poznają podstawy fachowego słownictwa. Po kilku godzinach żeglowania, wszyscy gimnazjaliści wiedzą, kiedy należy przesiąść się z burty na burtę, jak należy zbierać szoty, i że nigdy nie należy puszczać rumpla. – Świetna sprawa, chociaż nie myślałam, że na takiej łódce jest aż tyle do roboty – mówi Justyna, jedna z uczennic. – Trochę bujało, ale chciałabym popłynąć jeszcze raz– dodaje jej koleżanka. Sternicy rozmawiają z gimnazjalistami o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, tłumaczą, co robić kiedy ktoś wypadnie za burtę. Wyjaśniają też, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą zaśmiecanie wód Bałtyku.

Przygoda z żaglami to nie tylko nauka zachowania na wodzie. Zanim wypłyną na Zatokę, po drodze poznają całą historię miejsc leżących nad Motławą. Uczniowie dowiadują się na przykład, że Sołdek nie zawsze stanowił obiekt muzealny, jakie towary rozładowywane były na nabrzeżach, dlaczego Hotel Królewski nosi właśnie taką nazwę, oraz w jaki sposób marynarze regulowali zegary. To również okazja, żeby zobaczyć jak od strony wody wyglądają tereny stoczni i jakie jednostki zawijają do gdańskiego portu.

- Rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku, codziennie biorą w nich udział dwie grupy, po 25-30 osób – mówi Justyna Trzaskowska, koordynatorka i sternik na jednej z żaglówek. – Pływamy od połowy maja do końca czerwca i przez cały wrzesień. Łatwo więc policzyć jak duży jest to projekt – kontynuuje. Według harmonogramu, w tegorocznej edycji weźmie udział ponad 3 tysiące gdańskich gimnazjalistów.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji Programu Edukacji Morskiej odbędzie się już jutro, 3 czerwca.

Program Edukacji Morskiej: realizowany jest w Gdańsku od maja 2010 na zlecenie prezydenta Pawła Adamowicza, przez Fundację Gdańską. Jego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. Celem programu jest upowszechnianie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży z Gdańska. Inicjatywa ma wzbudzić i zaszczepić miłość do morza u młodych mieszkańców miasta. Program ma kreować modę na żeglowanie i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, blisko morza, nad morzem, na morzu. Dzięki temu, każdy uczeń gimnazjum uczęszczający do szkoły w Gdańsku może przeżyć przygodę pod żaglami i będzie miał możliwość kontynuować ją w przyszłości. Działania prowadzone w ramach Programu wpływają na wzrost wrażliwości ekologicznej wśród młodzieży, oraz zwiększenie świadomości tego, że miasto w którym mieszkają położone jest nad Bałtykiem i że otwiera to przed nimi morze możliwości.

Więcej o Programie: http://www.programedukacjimorskiej.pl/

Strona Programu na facebooku: https://www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej?fref=ts

Realizator Programu Fundacja Gdańska: http://fundacjagdanska.pl/

«
»
Autor: Joanna Bieluń / www.gdansk.pl
Program Edukacji Morskiej - edycja 2014
Program Edukacji Morskiej - edycja 2014
Program Edukacji Morskiej realizowany w Gdańsku od maja 2010. Zadaniem programu jest upowszechnianie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży z Gdańska. Inicjatywa ma na celu wzbudzenie i zaszczepienie zamiłowania do morza u młodych mieszkańców miasta. Kreuje modę na żeglowanie i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, blisko morza, nad morzem, na morzu. Dzięki temu, każdy uczeń gimnazjum uczęszczający do szkoły w Gdańsku może przeżyć przygodę pod żaglami i będzie miał możliwość kontynuować ją w przyszłości.
wszystkie zdjęcia
wszystkie zdjęcia
 
 
Joanna Bieluń

opal copy