Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Inauguracja IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze - już 2 lipca

Festiwal w Oliwie to nie wszystko, co mogą usłyszeć melomani na Pomorzu w te wakacje. Już 2 lipca w Jastrzębiej Górze nastąpi inauguracja IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

 

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli. Rokrocznie honorowym gościem festiwalu jest wybitny polski kompozytor Maestro Krzysztof Penderecki.

Jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski.

Audytorium będzie miało okazję wsłuchać się w interpretacje utworów w wykonaniu m.in. organistów prof. Romana Peruckiego wraz z Marią Perucką i Łukaszem DługoszemGiampaola Di RosyJanusza Szadowiaka czy Classical Concert Chamber Orchestry. Dodatkowym atutem festiwalu będzie spektakl słowno muzyczny, podczas którego na organach zagra Andrzej Chorosiński, za recytację natomiast odpowiadać będzie Michał Chorosiński.

Audytorium będzie miało ponadto szansę porównywać różnorodne brzmienia instrumentów innych niż tradycyjne dla festiwalu organy, m.inskrzypceflety, różne rodzaje trąbek i cytrfortepian czy popularny w ostatnich czasach akordeon. Za jedną z największych atrakcji uważać można właśnie cytry, intstrumeny o pięknym brzmieniu, obecnie spotykane stosunkowo rzadko. Dodatkowym atutem festiwalu jest darmowy wstęp na wszystkie koncerty.

 

IX MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW” W JASTRZĘBIEJ GÓRZE

 

Termin: 02.07-23.08.2014, środy i soboty, g. 20.00

Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

program

2/7      INAUGURACJA FESTIWALU

Roman Perucki, organy

Maria Perucka, skrzypce

            Łukasz Długosz, flet

5/7      Franz Lörch (Niemcy), organy

            Grzegorz Tomaszewskicytra koncertowa, cytra akordowa, cytra węgierska

9/7      Franz Hauk (Niemcy), organy

            Janusz Szadowiak, trąbka, flügelhorn, trąbka piccolo

12/7    Wolfgang Kleber (Niemcy), organy

            Gabor Meszaros (Szwajcaria), fagot

16/7    Gianfranco Nicoletti (Włochy), organy

            Classical Concert Chamber Orchestra (USA)

            Ashot Tigranyan, dyrektor muzyczny i solista - skrzypek        

19/7    Enrico Zanovello (Włochy), organy

23/7    Katalin Mali (Węgry), organy

26/7    Duo Darclèe

Antonia Emanuela Maria Palazzo (Włochy), sopran

Paolo Scibilia (Włochy), fortepian

Victoria Koshuba (Ukraina), organy

30/7    Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy), organy

2/8      Paweł Cabała (Norwegia), organy

            Éva Györgyi Megyesi(Norwegia), organy

6/8      Giampaolo Di Rosa (Włochy), organy

9/8      Christian Bacheley (Francja), organy

13/8    Arno Hartmann (Niemcy), organy         

            Dorota Dąbrowska, flet

16/8    Elena Sartori (Włochy), organy

            Elżbieta Rosińska, akordeon

            Krzysztof Olczak, akordeon

  20 sirepnia

20/8  spektakl słowno-muzyczny

„Słowo i muzyka – teksty i poezja bł. / św. Jana Pawła II”

Andrzej Chorosiński, organy

            Michał Chorosiński, recytacje

  Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.

23/8    Jean – Paul Imbert (Francja), organy

Bilety

Wstęp wolny.

Honorowy patronat

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego

Metropolita Gdański

loga trzy

 

Organizatorzy

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Ojcowie Jezuici

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku

Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

loga operon

 

loga patroni med

 

 Sponsor Strategiczny PFB

Znak inwersyjny

 

BACKGROUND

 

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IGNACEGO LOYOLI Położony w pięknej nadmorskiej miejscowości kościół, złożony z dwóch kondygnacji, zbudowano w połowie lat 80-tych. Może on pomieścić nawet 2000 wiernych. Wewnątrz niego znajduje się cenny obraz z 1850 r. przedstawiający św. I. Loyolę patrona świątyni i jednocześnie założyciela Zakonu Jezuici. Samą parafią zarządzają właśnie ojcowie jezuici. Podczas sezonu letniego w ich kościele odbywają się koncerty organowe pod patronatem profesora Krzysztofa Pendereckiego. Obecne w kościele organy dedykowane profesorowi, rozbudowano przy pomocy dofinansowania ze środków MKiDN.

 

ROMAN PERUCKI

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych  w kraju i za granicą. Jest profesorem  gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest juroremm.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał  w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę - Zasłużony Dla Kultury Polskiej-.

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

 

ŁUKASZ DŁUGOSZ 

W latach 2002-2003 studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie Mirjam Nastasi. Następnie ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium u Andrasa Adorjana. W latach 2007-2008 odbył studia w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu pod kierunkiem Pierre-Yvesa Artauda. Od 2009 do 2010 studiował na Yale University w New Haven (Stany Zjednoczone) w klasie Ransoma Wilsona. Swoje umiejętności doskonalił także podczas międzynarodowych kursów muzycznych,m.in. Aurela Nicoleta, Petera-Lukasa Grafa, Roberta Aitkena, Trevora Wye'a, Phillippe Bernolda i Jamesa Galwaya.

Jest laureatem wielu konkursów fletowych w kraju i za granicą, m.in.: w 1997 otrzymał I nagrodę na Konkursie Instrumentów Dętych w Kielcach, w 1998 - I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Białej Podlaskiej i I nagrodę na 26. Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, w 2001 - IV nagrodę i nagrodę specjalną za największą indywidualność artystyczną na 9. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen (Niemcy), I nagrodę na 30. Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku oraz I nagrodę i nagrodę specjalną Janosa Balinta na 4. Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu, w 2003 - II nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie "Jeunesses Musicales" w Bukareszcie (Rumunia), Grand Prix i I nagrodę na 16. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Ovada (Włochy), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Wiesbaden (Niemcy) i III nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen, w 2004 - I nagrodę i trzy nagrody specjalne na 9. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze (Rumunia), w 2005 - I nagrodę na 5. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano (Włochy), w 2006 - I nagrodę na Konkursie Yamahy w Mannheim (Niemcy), II nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie im. Carla Nielsena w Odense (Dania), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Theobalda Boehma w Monachium, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fletowym "Lions Club" w Marktoberdorf (Niemcy) i I nagrodę na 2. Konkursie w Oberstdorf (Niemcy), w 2007 - I nagrodę i 3 nagrody specjalne na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym "Domenico Cimarosa" w Aversa (Włochy), w 2008 - II nagrodę na 8. Międzynarodowym Konkursie im. Jean-Pierre'a Rampala w Paryżu.

Łukasz Długosz koncertuje jako solista i kameralista. Grał m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii, Austrii, Rumunii, Irlandii, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych i Japonii, pod batutą takich dyrygentów, jak Mariss Jansons, Zubin Mehta, Helmut Rilling, James Levin, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Jacek Rogala, John Axelrod, Krzysztof Słowiński. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi, m.in. NDR Sinfonieorchester, Bamberger Symphoniker, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orchestre de Paris, Odense Symfoniorkester, Kopenhagen Symphonieorchester, Münchener Kammerorchester, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Junge Münchner Philharmonie, Octopus Ensembel, Arcis Ensembel. Występował w Carnegie Hall w Nowym Yorku, Musikverein-Goldener Saal i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe - BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio Program 2, NDR, Radio France, RMF Classic. W styczniu 2010 zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz dla wytwórni fonograficznych w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę. Jest jurorem międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi również kursy mistrzowskie w Europie i Azji.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Łukasz Długosz otrzymał stypendia, m.in. Ministra Kultury, Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Rosenberg-Stiftung, Otto Chelius-Stiftung, Prezydenta miasta Wrocławia, Fundacji Kultury, Fundacji "Daj Szansę", Prezydenta miasta Lublina, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i Lions Club Warszawa NIKE. Laureat prestiżowych nagród, m.inGasteig-Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben.

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, grudzień 2006, aktualizacja: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, czerwiec 2010. Źródło:http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/lukasz-dlugosz

GRZEGORZ TOMASZEWSKI (1961)

Edukację muzyczną zaczynałem od akordeonu po to by w rezultacie zostać cytrzystą. W Polsce – kraju gdzie nie kształci się cytrzystów pobierałem lekcje prywatne od nieżyjącego już Bronisława Leszczyńskiego. W roku 1998 oraz 2000 nawiązałem kontakt z europejskim środowiskiem muzyków cytrzystów uczestnicząc w spotkaniach i kongresie cytrzystów w Czechach i w Austrii. W przeciwieństwie do nich używających z reguły w czasie koncertu tylko jednej cytry koncertowej pragnę ukazać pełnię brzmień i możliwości trzech cytr – koncertowej , akordowej i węgierskiej. W swoim dorobku fonograficznym mam dwie płyty nagrane tylko na cytrach – „Rośnie ziele” (2005) oraz „Kuranty przeszłości (2011) a także kilkanaście nagranych z innymi muzykami. Na przestrzeni  ostatnich kilkunastu lat koncertowałem w Polsce i w Europie reprezentując  w 2006 roku Polskie Radio wraz z Michałem Kulentym (saksofony, flety) na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Kaustinen (Finlandia ) czy też szerzej polska kulturę w przedsięwzięciach organizowanych przez Konsulat Polski w Mediolanie. W roku 2010 powołałem do życia Kwartet Pałucki  zespół składający się z wybitnych postaci polskiego nurtu „world  music”. Zespół ten w kwietniu 2014 roku – Roku Kolbergowskim przedstawił nowy program zainspirowany zapisami Kolberga pt. „Zapomniane Pieśni Pałuk”. Źródło: http://gregor-cytra.com/biografia/

 

FRANZ HAUK 

Urodzony w roku 1955 w Neuburgu nad Dunajem, po maturze studiował muzykę kościelną i edukację muzyczną, a także specjalność fortepian i organy w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i Salzburgu. Do jego nauczycieli należą Aldo Schoen, Gerhard Weinberger, Franz Lehrndorfer i Edgar Krapp. W 1981 roku otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, po którym otrzymał wiele wyróżnień. W 1988 roku doktoryzował się z muzykologii pracą o monachijskiej muzyce kościelnej na początku XIX w. Jako autor zajmuje się kwestiami badań źródłowych, edycją i praktyką wykonawczą. Od 1982 roku jest organistą, a od 1995 r. także kierownikiem chóru w katedrze w Ingolstadt. W ramach swojego zaangażowania w niezależną regionalną kulturę miejską, tworzył w Ingolstadt wiele wydarzeń koncertowych takich, jak „Międzynarodowe dni organowe Ingolstadt" czy „Poranek organowy o dwunastej" w Kościele Asamów Maria de Victoria. Dając ważne impulsy, przyczynił się do przypomnienia kompozytora Johanna Simona Mayra. Franz Hauk działa jako juror w konkursach muzycznych i prowadzi kursy mistrzowskie podczas międzynarodowych festiwali muzycznych. Od października 2002 r. prowadzi zajęcia w zakresie historycznej praktyki wykonawczej i muzyki kościelnej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Monachium.

 

JANUSZ SZADOWIAK  

Studiował w klasie trąbki w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w 1977 r. Brał udział w Kursie Mistrzowskim w Weimarze w klasie trąbki Ludwika Güttlera. Koncertował jako solista w : Danii , Hiszpanii , Holandii, Rosji, Słowacji i Niemczech. Od 1974 r. jest I trębaczem - solistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W repertuarze posiada kompozycje na: trąbkę, kornet, flugelhorn i trąbkę piccolo, arie solowe na sopran, trąbkę piccolo, bas i trąbkę piccolo, koncerty z orkiestrą na: trąbkę, trąbkę i skrzypce, trąbkę i fortepian, trąbkę i perkusję. Od 1979 r. jest członkiem „The Gdansk Philharmonic Brass", z którym koncertował w Austrii, Belgii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji i Włoszech. Z zespołem nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracuje z: Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią: Częstochowską, Koszalińską, Podlaską, Śląską, Sudecką, Zielonogórską. Dokonał polskich prawykonań utworów na trąbkę : J. Daetwyler - Koncert na trąbkę, ork. smyczkową i perkusję z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną pod dyr. T. Chachaja (16 XI 2001); T.Kassak - 3 Melodie, A.Arutiunian - Elegy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyr. M.Dworzyńskiego 4 VII 2004, Zbigniew Kruczek – Koncert podwójny na trąbkę, skrzypce i orkiestrę (24 IX 2010 r.), Zbigniew Kruczek – Les pelerins na trąbkę i organy (2 VI 2011r.). Bierze udział w projekcie : „OLO WALICKI METALLA PRETIOSA" (Olo Walicki –kontrabas, L.Możdżer – fortepian, M.de Martin – perkusja - RFN, wraz z „The Gdansk Philharmonic Brass") - prawykonanie projektu odbyło się 19 X 2003 w Warszawie na 45 JAZZ JAMBOREE, a także gra w zespole : „CLASSIC QUARTET" w składzie: T.Kassak - fortepian, Z.Cichocki - kontrabas i A.Skotnicki - perkusja. Nagrał we Fromborku CD z utworami na trąbkę, skrzypce i organy (M. Perucka – skrzypce, R.Perucki – organy).

 

GIANFRANCO NICOLETTI

 Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat. Grę na organach, klawesynie fortepianie oraz kompozycję organową studiował w konserwatorium „V. Belliniego” w Palermo. Brał udział w organowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez pedagogów i artystów, takich jak: A. Heiller, L. Celeghin, A. Sacchetti, H. Vogel, L.F. Tagliavini. Ponadto swą wiedzę muzyczną pogłębiał podczas kursów z zakresu śpiewu, dyrygentury chóralnej oraz chorału gregoriańskiego. Obok projektowania nowych instrumentów Gianfranco Nicoletti czynnie działa na polu ochrony i renowacji zabytkowych instrumentów w regionie Sycylii, ściśle współpracując z organmistrzami i z Sicilian Superintendents.Współpracuje (kataloguje instrumenty)Gianfranco Nicoletti z Superintendent of Messina, z Center of Musical Studies for the South, z Southern Company of Musical Studies i Centre Initiatives Musical Sicilian (CIMS). Współpracował z Komisją Muzyki Sakralnej Diecezji Caltagirone. Obecnie jest organistą w sanktuarium św. Filipa Apostoła w Aidone. Zasiadał w jury konkursów, był profesorem w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Sakralnej „A. Leonardiego” w Acireale. Od 2010 roku jest dyrektorem Konserwatorium „A. Corellego” w Messynie, gdzie również wykłada grą na organach oraz chorał gregoriański. Publikuje eseje poświęcone prowadzonej działalności. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe, w tym ostatnio dla holenderskiej Brilliant Classics. Współpracuje z Orchestra Sinfonica Siciliana (EAOSS) i Sinopoli Chamber Orchestra, z którą w latach 2007-2008 brał udział w Sinopoli Festival Taormina Arte (koncerty transmitowane i nagrywane przez Radio Tre).

 

VIKTORIA KOSHUBA 

urodziła się w roku 1992 w Kijowie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku pięciu lat. Od 1999 roku Viktoria uczęszczała do Szkoły Muzycznej im. M. Łysenko gdzie przez kolejne lata uczyła się gry na fortepianie w klasie prof. E. Rjanova. W roku 2010 rozpoczęła naukę gry na organach w Kijowskim Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego. Od roku 2012 studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego.  Viktoria jest laureatką międzynarodowych konkursów, między innymi we Francji i Włoszech gdzie w roku 2002 otrzymała Grand Prix. Koncertowała w wielu krajach Europy (m. in. we Włoszech, Danii, Austrii), a także w Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie). W październiku 2013 r. Viktoria otrzymała drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

 

KATALIN MALI 

Urodziła się w mieście Kiskunfélegyháza na Węgrzech w 1977 roku. Ukończyła Szkołę Muzyczną im. Zoltána Kodály w Kecskemét, w klasie organów László Révésza. W 2001 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Liszta w Budapeszcie, gdzie kształciła się pod kierunkiem Istvána Rupperta i Jánosa Pálúra. W latach 2001-2002 kontynuowała edukację w Monachium pod okiem prof. Franza Lehrndorfera. Od 2002 roku jest koncertującym organistą w opactwie benedyktyńskim w Tihany, gdzie również regularnie akompaniuje tamtejszemu chórowi. W tym samym roku rozpoczęła również pracę nauczyciela w szkole muzycznej w Veszprém. Jej pierwsza solowa płyta Masters and Pupils została zarejestrowana w 2004 roku na zabytkowych organach Aquincum opactwa w Tihany. Jako akompaniatorka nagrała kilka płyt CD, m.in. np. Musica Antiqua Vesprimiensis II wraz z chórem im. Franza Liszta z Veszprém oraz płyty z Tihany Abbey Choir. Od 1998 roku regularnie koncertuje na Węgrzech i wielu europejskich miastach w Danii, Niemczech, Polsce, Rumunii i Szwajcarii. Z przyjemnością wykonuje kompozycje pochodzące z okresu romantyzmu, a także dzieła Bacha, nie mniej jednak zawsze podczas koncertów prezentuje węgierską muzykę organową.

 

DUO DARCLÈE 

rozpoczęło swą działalność w 1993 roku, koncertem w ramach Międzynarodowego festiwalu w Sorrento (Włochy). Duet dedykowany jest pamięci słynnej rumuńskiej sopranistki Hariclea Darclèe (1860-1939).  Duet upowszechnia postać i dokonania  Hariclea Darclèe w rodzinnych Włoszech oraz za granicą, podczas licznych międzynarodowych festiwali, w wielu znaczących ośrodkach muzycznych. Wśród nich wymienić należy: Festival of Sorrento, Elbang – Fest (Drezno, Niemcy), Epidarius Festival (Cavtat – Dubrovnic, Chorwacja), Nimus Festival – Nis, Guarnerius Art Center (Belgrade, Leskovac, Serbia), Reykjavik Summer Festival, Kópavogur Matinee Concerts (Islandia). W 2012 roku, na zaproszenie rumuńskiego ministra kultury Duo Darclèe odbyło trasę koncertową po Rumunii, w całości poświęconą pamięci Hariclea Darclèe. Koncerty odbyły się m.in. w: Muzeum Narodowym „George Enescu” (Bukareszt), Festival Emescu Moldavian Philharmonic „Mihail Jorah” (Bacau), Narodowe Muzeum „Moldova” (Iasi), Memorial Museum „Mihail Kogălniceanu” (Iasia).

 

ANTONIA EMANUELA MARIA PALAZZO

sopran dramatyczny w barwie głosu. Ukończyła klasy śpiewu i skrzypiec w Konserwatorium Muzycznym "S. Pietro do Majella" w Neapolu, a później doskonaliła się pod przewodnictwem Maestro Giuseppe Ruisiego. Jej intensywna kariera artystyczna rozpoczęła się od debiutu w „Cavaleria Rusticana" (w roli Santuzzy), udziału w operze „Tosca" odgrywanej na inaugurację sezonu Work of Tirana, „Traviacie" w Mantui oraz w operze „Madame Butterfly” wystawianej na otwarcie sezonu 2006 przez the Work Magiara di Cluj w Rumunii).

Ms Palazzo występowała na koncertach we Włoszech oraz za granicą, co potwierdzają: dyplom zasługi zdobyty w konkursie w San Remo w 1996 roku, tytuł Najlepszej Śpiewaczki Roku oraz Koncert Galowy w Teatrze „Petruzzelli” w Bari, z tenorem Mikołajem Martinucci. Ogromny repertuar Pani Palazzo obejmuje wszystkie rodzaje wokalne: od „Laudy" pochodzącej z XIII wieku do współczesności, ze szczególnym odniesieniem do włoskiego baroku i bel canto. Ms Palazzo jest również bardzo ceniona dzięki interpretacjom włoskich arii operowych oraz neapolitańskiej piosence klasycznej. W swoim dorobku ma nagrania oryginalnych neapolitańskich utworów, zarówno dla telewizji krajowej i włoskiej Sky. Interpretacje tych pięknych utworów w jej wykonaniu usłyszeć można również w wielu obcych krajach, zwłaszcza na międzynarodowych festiwalach: Elbang-Fest w Dreźnie (Niemcy) i Epidauros Festival, Cavtat - Dubrownik (Chorwacja), Nis Festival (Nice), Guarnerius Art. Center (Belgrad), Leskovac (Serbia).

 

PAOLO SCIBILIA 

pianista, promotor i dyrygent. Urodził się we Włoszech. Ukończył klasę fortepianu w 1988 roku w Neapolu. Studiował u Sergia Fiorentiny, Georgesa Sandora, Petera Rosela, Dana Grigora na Imola Accademy of Piano.

Zdobył stypendium i ukończył High Music Perfectionament School w Europie Środkowej i Wschodniej (Saluzzo-Torino), studiował z Alexandrem Lonquichem i Jeanem Fassiną na Zabreb State Accademy oraz z Władimirem Krpanem (studentt AB Michelangeli). Występował jako solista oraz z orkiestrą, doskonale odnajduje się w muzyce kameralnej i w towarzyszeniu wielkich pierwszych głosów, jak: Blazenka Milic (Opera Chorwacka), J. Lesaj (Opera Słoweńska), K. Eickstaedt (Opera Monachijska) Michael Aspinal – sporanista, Avon Stuart –baryton, Duo Caruso-Darclee. Występował solo z orkiestrami: Moldova Radio Television, Radio Tirana, Moskwa Conservatory, Chernivsky i Frankvsk Philarmonia (Ukraina). Jest laureatem "Music, Science and Sound Technology” z tytułem „the Pianist Talent” (za technikę gry na pianinie, opartej na zasadach Alexandra Thiberge). Jest profesorem fortepianu we Włoszech, w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie mistrzowskiej, prowadzi kursy mistrzowskie "Piano School Napoletan Technic Principle". Jest prezesem „Towarzystwa Koncertowego Sorrento”, „Agimus” z Neapolu i konsultantem artystycznym w „Towarzystwa Koncertowego Cosenza”. Jest dyrektorem artystycznym ważnych festiwali w Neapolu, Sorrento, Amalfi e Cosenza, (Teatro Rendano) i promotorem najlepszych włoskich i zagranicznych orkiestr, zespołów kameralnych, solistów i artystów.

 

HARTWIG BARTE-HANSSEN

 Studiował na uniwersytecie w Hamburgu w klasie organów prof. Rose Kirn. W konserwatorium w Salzburgu studiował w klasie kompozycji prof. Eberharda Müllera i prof. György Ligeti . Koncertował w wielu państwach Europy. W Polsce występował dotychczas w gdańskiej Katedrze Oliwskiej, w Warszawie, i w Koszalinie. Ścieżka koncertowa zaprowadziła artystę również do Holandii (Maastricht-Houthem, Delft), Belgii (Gandawa, Dadizele), Wielkiej Brytanii (Cambridge, Oxford, Londyn / Katedra Westminster), Czech (Praga), Niemiec (Hamburg, Lubeka, Berlin, Ottobeuren), Norwegii (Oslo, Bergen), Szwecji (Sztokholm, Göteborg, Västeras, Uppsala, Kristianstad, Falkenberg), USA (Nowy Jork, Waszyngton). W 2012 roku zainaugurował organy Bazyliki Mariackiej w Turynie. W swoim dorobku artystycznym Hartwig Barte – Hanssen posiada wiele nagrań płytowych, w tym płytę wydaną w 2004 roku z autorskimi kompozycjami: „Ausschwitz-Elegie” na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy, zarejestrowaną w katedrze św. Michała w Hamburgu. Od ponad 20 lat jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Organowych. Obecnie jest organistą i chórmistrzem w kościele św. Bartłomieja w Wilster.

 

GIAMPAOLO DI ROSA 

Pianista, organista, klawesynista, improwizator, kompozytor, badacz, nauczyciel. Urodzony w 1972 roku w Cesenie, we Włoszech. Ukończył studia muzyczne pod kierunkiem wybitnych profesorów Fausto Di Cesare (fortepian), Valentino Miserachs (kompozycje), Gunther Kauzinger i Jean Guillou (organy), Glen Wilson (klawesyn), Joao Pedro Oliveira (teoria). Współpracował z wieloma znanymi muzykami. Uzyskał siedem dyplomów akademickich, w tym tytuł magistra gry na organach oraz tytuł doktora interpretacji  muzycznej.  Jego dyskografia zawiera wiele nagrań, w szczególności  improwizacje na fortepian i organy. Jest członkiem kadry naukowej  Katolickiego Uniwersytetu Portugalii w Oporto,  gdzie wykłada grę na organach, improwizację i interpretację. Giampaolo di Rosa jest założycielem i dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych. Jest organistą tytularnym kościołów w Aprillii i Oberthulbie. Od maja 2007 roku jest organistą tytularnym w Katedrze w Braga i organistą ad honorem w kościele Wyższego Seminarium w Oporto. Od roku 2008 jest Głównym Doradcą Muzycznym Zakonu SCMG w Guimaraes. W 2008 roku został mianowany organistą tytularnym i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie. W roku 2010  w Rzymie, artysta wykonał wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha.

 

CHRITSTAN BACHELEY

artysta pochodzący z regionu Jury, urodzony w Dole w 1955 roku. W Konserwatorium Muzycznym w Lyonie był uczniem Françoise Redon (fortepian) oraz Louisa Robilliarda i Marie-Claire Alain (organy). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pod okiem Marie-Claire Alain, która w sposób szczególny wpłynęła na jego działalność artystyczną. Studiował także dyrygenturę chóralną u Philippe'a Caillarda oraz Alaina Choberta. W 1983 roku został mianowany dyrektorem Miejskiej Szkoły Muzycznej w Arbois, a w 1985 roku został organistą tytularnym kościoła św. Justa w Arbois, w którym to w roku 1991 założył chór Opus 39.Na organach w Arbois (wybudowanych przez Carouge'a w 1728 roku i zrekonstruowanych przez Aubertina w 1985) nagrał trzy płyty; jedną z nich wspólnie z trębaczem Pierrem Kumorem, (profesorem Regionalnego Konserwatorium Muzycznego w Besançon), podczas ich wspólnego koncertu w 2008 roku. Występował na wielu koncertach zarówno we Francji jak i za granicą: festiwale w Palma de Majorque, Bourges, Carcassonne, Mougins, Roya-Bevera, Quelven i Liège; w Niemczech (Bochum, Grimma, Hausach, Winnenden, Ottobeuren), Czechach (Praga, Brno, Litomerica), Luksemburgu, Szwajcarii (katedra w Lozannie, Romainmôtier, Nyon), Włoszech (Camaiore), Stanach Zjednoczonych. W sierpniu 2012 dał serię pięciu recitali organowych w Kanadzie. W 2014 roku wystąpi w Polsce (Gdańsk, Jastrzębia Góra, Warszawa), w Paryżu (Kaplica Salpêtrière), w Mouzon, Arbois, Salins-les-Bains, Pontarlier, Bourg-en-Bresse oraz Villersexel. Christian Bacheley jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Arbois od początku jego istnienia, od 2000 roku.  

 

ARNO HARTMANN 

Organista i dyrygent. Studiował na wiedeńskim University of Music and Performing Arts pod kierunkiem M. Radulescu, P. Planyavsky'iego i L. Hagera. Z Vienna Radio Sypmhony Orchestra i Vienna Symphony Orchestra koncertował w Niemczech i w Austrii. Jako solista występuje w całej Europie, USA i w Południowej Afryce. Działalność dyrygencka Arno Hartmana to koncerty m.in. z Bochum Symphony Orchestra oraz The Göttigen Symphony Orchestra. Posiada liczne nagrania radiowe i płytowe. W 1994 roku założył The Capella Lutherana Vienna Choir and Orchestra, z którym cyklicznie występuje „na żywo” w austriackim radio, prezentując Kantaty Bacha. Od 2003 roku jest dyrygentem The Stadtkantorei Bochum. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Bochumskiego Festiwalu Organowego i Bochumskiego Festiwalu Bachowskiego.

 

DOROTA DĄBROWSKA 

Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w 2002 r. w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. K. Langmana. Zdobyła I nagrodę w uczelnianych eliminacjach do Konkursu o stypendium Fundacji Yamaha - reprezentowała Uczelnię w Konkursie YFMC Yamaha. Była stypendystką Ministerstwa Kultury. Brała udział w konkursie muzyki francuskiej w Łodzi, II Etapie Ogólnopolskiego Konkursu fletowego w Warszawie. W latach 2000 - 2006 związana była z orkiestrą Państwowej Opery Bałtyckiej z którą koncertowała w: Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Estonii. Od roku 2006 jest I flecistką Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

ROSIŃSKA ELŻBIETA 

Pani Profesor Elżbieta Rosińska (ur. 1958) jest absolwentką klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie Józefa Madanowskiego. W 1987 roku została zatrudniona na stanowisku asystenta w macierzystej uczelni. Kwalifikacje I stopnia uzyskała po przewodzie artystycznym w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w 1992 roku, zaś II stopnia - po przewodzie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w 1999 r. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Pełni funkcję prodziekana do spraw studiów zaocznych na Wydziale Instrumentalnym oraz kierownika Zakładu Organów, Akordeonu i Gitary. Współpracuje jako konsultant z nauczycielami szkolnictwa muzycznego I i II stopnia. Prowadzi wykłady i seminaria dla pedagogów gry na akordeonie. Od 1998 roku organizuje warsztaty dla młodych akordeonistów w Wejherowie. Ich formuła obok lekcji i konsultacji indywidualnych obejmuje także obligatoryjne uczestnictwo w zespołach kameralnych i orkiestrze akordeonowej, wykłady i zabawy edukacyjne dotyczące historii i literatury akordeonowej. Elżbieta Rosińska jest autorką artykułów popularnonaukowych, recenzji koncertów, wywiadów z wybitnymi przedstawicielami światowej akordeonistyki. Jako instrumentalistka koncertuje przede wszystkim w duecie z wiolonczelistką Anną Sawicką (Duo ,,Rosa''). Zespół ma w repertuarze najważniejsze pozycje repertuaru na wiolonczelę i akordeon (Gubajdulina, Tiensuu, Yun, Bargielski, Hosokawa, Piazzolla, Seiber, Valpola). Dokonał prawykonań utworów Mariana Gordiejuka i Krzysztofa Naklickiego. Elżbieta Rosińska jest zapraszana do jury konkursów akordeonowych dla dzieci i młodzieży (Lublin, Gorzów, Świnoujście, Kościerzyna, Grudziądz, Mława). Źródło:http://akordeon.pl/

 

KRZYSZTOF OLCZAK

 Kompozytor i akordeonista, urodzony 26 maja 1956 w Łodzi. Studiował w latach 1975-79 w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie akordeonu Włodzimierza Lecha Puchnowskiego. Następnie podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ukończył także studia kompozytorskie u Eugeniusza Głowskiego, uzyskując w 1986 dyplom z wyróżnieniem. Od 1979 związany jest z Wydziałem Instrumentalnym gdańskiej uczelni, gdzie prowadzi klasę akordeonu, zespoły kameralne i fakultatywne zajęcia – praktyka wykonawcza muzyki XX wieku. Od kilku lat jest koordynatorem organizowanych przez uczelnię Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej dla Kompozytorów i Wykonawców. Współpracuje także z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę akordeonu i zespoły kameralne. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród,m.in. dwukrotnie był laureatem Konkursu Kompozytorskiego "Premio Citta di Castelfidardo" we Włoszech - w 1984 zdobył I i II nagrodę, a w 1988 - II nagrodę, na Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji Akordeonowych w Rzeszowie w 1985 otrzymał I nagrodę. Był również wielokrotnie nagradzany jako akordeonista, m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (Nowa Zelandia) w 1980 zdobył brązowy medal. Ponadto otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za działalność artystyczną, m.in. Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1993), Nagrodę Indywidualną Centrum Edukacji Artystycznej (1992, 1998). Krzysztof Olczak występuje również jako akordeonista - solista i kameralista (w Classical Accordion Duo), koncertując w Polsce i za granicą (w Austrii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwecji, na Słowacji i we Włoszech). Jego kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Musik Biennale w Berlinie, Internationale Studienwoche w Bonn, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień i innych.

Źródło:  http://culture.pl/

 

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI 

Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez  Floor  Peetersa  w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli  im. Pawła VI  w  Watykanie cz,   Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku. Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD  dla takich firm jak:   Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Jest profesorem klas organów  Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im./ K.Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A.Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem,  a  w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W  latach 1993 - 2000 był  członkiem  Prezydium  AECAM -  Stowarzyszenia  Rektorów  Europejskich  Uczelni  Muzycznych. W tym okresie uczestniczył w tworzeniu programów międzynarodowych Sokrates i Erasmus. Sprawował również godność przewodniczącego  Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce  - KRUA. Posiada liczne  odznaczenia  i  nagrody,  m.in. Zasłużonego  Działacza Kultury,  Złoty Krzyż Zasługi, medal   „Ecclesiae  Populoque  Servitium  Praestanti”, „Gloria Artis”. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym  obywatelem miast   Frombork ,Jelenia  Góra  i  Kłodzko, Polanica  Zdrój.  Jest konsultantem  i  autorem  licznych  projektów  w zakresie  budownictwa organowego  / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich   Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku/. Piastuje godność Rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego d.s. budownictwa organowego.

 

MICHAŁ CHOROSIŃSKI 

Urodzony w Warszawie w roku 1975. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m in. z Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem. Był gościnnym aktorem Teatru Słowackiego, Teatru Ludowego, Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”,  „Pierwsza miłość”, „Klan” . Dużą  popularność przyniosła mu rola Leszka  Skalskiego w serialu „M jak miłość”.

 

Jean-Paul Imbert 

Urodzony w 1942 roku w Clermont-Fernand, tam też studiował grę na fortepianie i organach u wybitnych artystów i pedagogów: Pierre Cochereau i Jean'a Guillou, u którego w latach 1971-1993 był asystentem w kościele św. Eustachego w Paryżu. W latach 1997 - 2007 roku był organistą tytularnym bazyliki Notre Dame Nieustającej Pomocy w Paryżu. Od 1993 roku jest organistą tytularnym Notre Dame des Neiges d'Alpe d'Huez, gdzie co roku organizuje międzynarodowe cykle koncertowe z udziałem najsłynniejszych organistów świata. Tam też każdego lata organizuje kursy mistrzowskie dla studentów z różnych ośrodków muzycznych. Jest profesorem w Schola Cantorum w Paryżu. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie we Francji, regularnie w Niemczech (m.in. Ratzeburg Bad-Rippoldsau in the Black Forest, Kevelaer Basilic), jak również w Akademii Muzycznej Gnessinych w Moskwie. Koncertował w całej Europie, w USA i Kanadzie, w tym w ramach prestiżowych festiwali organowych (m.in. w Gdańsku – Oliwie, w Moskwie, Cambridge, Bordeaux, Turynie, Freiburgu). Jean-Paul Imbert specjalizuje się w interpretacji kompozycji J.S. Bacha oraz innych kompozytorów doby romantyzmu. Jego nagrania płytowe solowe jak i z towarzyszącymi muzykami (organy kościoła św. Eustachego w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, organy Cavaillé-Coll'a w kościele Saint-Etienne de Caen, organy kościoła Saint-Sernin de Toulouse, Notre Dame des Neiges d'Alpe d'Huez) są wysoko oceniane przez znawców gatunku oraz przez krytyków. W 2011 otrzymał odznaczenie Officier des Arts et Lettres des Arts et Lettres des Arts at Lettres, przyznawane przez francuskie Ministerstwo Kultury.

 

logo filha

 

logo Urzedu Marszałkowskiego

 

 

Ołowianka, wyspa sztuki
w dawnej hali turbin ... dziś rozbrzmiewa muzyka

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 
Gdańsk 80-751, ul. Ołowianka 1
 www.filharmonia.gda.pl 

 

opal copy