Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Cztery wydarzenia na IV Światowy Zjazd Gdańszczan - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

zdjęcie w tle
Cztery światowe  wydarzenia na IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska prezentuje:

„Korona Starego Gdańska". Nowa interinstytucjonalna atrakcja turystyczna

„Korona Starego Gdańska” obejmuje 8 najważniejszych gdańskich punktów widokowych, znajdujących się: na Wieży Ratusza Głównego Miasta, Wieży Więziennej, Wieży kościoła św. Katarzyny, Wieży Bazyliki Mariackiej, Wieży Twierdzy Wisłoujście, Wieży Przyrodników Muzeum Archeologicznego, na Górze Gradowej, w Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Po zdobyciu wszystkich punktów biorących udział w Projekcie uczestnik akcji otrzyma nagrodę w postaci odznaczenia „Zdobywca Korony Starego  Gdańska”.Odznaka zdobywcy KSG

Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście – rekonstrukcja historyczna

Miejsce: Twierdza Wisłoujście (widownia na ul. Starowiślnej)

26 lipca 2014, 14:00-15:00

Dwustu rekonstruktorów, trzy potężne galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Twierdzy Wisłoujście oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, krzyki rannych. Już 26 lipca 2014 r. o godz. 14.00 na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście po raz kolejny rozegra się wielka morska bitwa z czasów napoleońskich!

W latach poprzednich inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilkanaście tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:

  • I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
  • I miejsce w kategorii "Impreza turystyczna" w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
  • II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
  • wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria "Imprezy i wydarzenia"

W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprą komentarzami dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak, wybitni znawcy wojskowości nowożytnej.

Scenariusz bitwy zakłada, że jeden z okrętów pod niezależną banderą chce wpłynąć do Gdańska. Podczas rutynowej kontroli celnicy odkrywają angielski spisek. Marynarze statku są przebranymi żołnierzami. Wyrzucili oni przez burtę gdańskich celników. Na pomoc w obronie miasta zostały wyznawane dwa polskie okręty, które stoczą bitwę z wrogim statkiem.

Trailer wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=9Uv-InSsCCc&list=UUZmHoZwtDubyqOdk3crbdUg

Statystyka Bitwy:

- 280 rekonstruktorów z kilku europejskich krajów

- 40 armat rozstawionych na wałach Twierdzy oraz okrętach

- 3 galeony

- 100 kilo prochu + efekty pirotechniczne

- dwóch narratorów

Komunikacja:

Parkingi dostępne dla widzów za darmo to parking przy Amber Expo, PGE Arenie P3, P4 i P5, przy którym zlokalizowana jest Fun Arena. Z tych parkingów będą również jeździć darmowe autobusy do miejsca, w którym będzie publiczność. Zamknięta zostanie ul. Wyzwolenia, która dochodzi od ul. Marynarki Polskiej do miejsca publiki, proponujemy zatem zostawić samochody na parkingach.

Parking P5, na którym można zostawić samochód jest też parkingiem dla wszystkich gości nowo otwartej na stadionie FUN ARENY. To wyjątkowe miejsce, w którym z powodzeniem można spędzić czas przed udaniem się na „Bitwę Morską” jak i już po niej unikając w ten sposób jazdy w korkach. FUN ARENA otwarta jest codziennie od godz. 10:00 do 22:00 a oferuje takie atrakcje jak: gokarty elektryczne, ZOLTAR paintball elektroniczny, park trampolin i absolutną i ekscytująca nowość – ESCAPEROOMS, czyli gry typu live escape games. Na miejscu można też się pożywić w Racing Cafe wychodzącej wewnętrznymi oknami na tor gokartowy.

Noc Sztuki: Z życia Gdańszczan. 300 lat historii Gdańska.

Miejsce: dziedzińce Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu

26-27 lipca 2014, godz. 19:00-1:00

Na dziedzińcach Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena oraz Muzeum Bursztynu będą odgrywane scenki historyczne inspirowane codziennym życiem gdańszczan z różnych epok. W autentycznych, historycznych, nocnych sceneriach 18 rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk przedstawi żywe obrazy opierające się na udokumentowanych obyczajach. W Ratuszu Głównego Miasta będą to dyskusje sądowe i handlowe w kancelarii urzędnika miejskiego z XVII w.; w Domu Uphagena zobaczymy toaletę i posiłek XVIII-wiecznego mieszczanina, natomiast na dziedzińcu Muzeum Bursztynu znajdzie się punkt kontrolny żołnierzy z epoki napoleońskiej.

Trailer wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=wXuVpc8b81I

Trzy wystawy czasowe: Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku  w Domu Uphagena, Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach - Ławach Dworu Artusa w Teatrze Wybrzeże a następnie w Dworze Artusa oraz Kto odbudowywał Gdańsk w ratuszu Głównego Miasta

Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku 
Miejsce: Dom Uphagena
Wernisaż wystawy – 25 lipca 2014 godz. 16:00Na wystawie można będzie zobaczyć dokumenty nobilitacyjne znanych rodzin gdańskich z XV-XVIII wieku, rękopiśmienne herbarze, obrazy i przedmioty kultury materialnej z wizerunkami herbów tych patrycjuszy.
Dzięki zebranym na wystawie eksponatom możliwe będzie również ukazanie powiązań genealogicznych oraz herbów rodów zamieszkujących w mieście w ciągu wieków.Kto odbudowywał Gdańsk po 1945 roku?
Miejsce – Ratusz Głównego Miasta
Wernisaż wystawy: 25 lipca 2014.Wystawa ukazuje ludzi, którzy po II wojnie światowej, niczym garstka pionierów „walczyli o przekształcenie morza zgliszcz w żyjący miejski organizm”, przedstawia rozmiar zniszczeń Głównego Miasta, a na tym tle sylwetki budowniczych- od inżynierów, konserwatorów, architektów, artystów plastyków, po murarzy, cieśli i pomocników, którzy dokonali rzeczy powszechnie uważanej za niemożliwą.

Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach - Ławach Dworu Artusa
Miejsce: Teatr Wybrzeże*
25-27 lipca 2014
* po IV Światowym Zjeździe Gdańszczan wystawa zostanie przeniesiona do Dworu Artusa


Bractwa Gdańskiego Dworu Artusa to mieszczańskie organizacje dobroczynne od wieków związane z miastem, mimo iż niezbyt znane tym, którzy nie są pasjonatami historii Gdańska, współtworzą jego dziedzictwo i dbają o zabytki metropolii, a także są ambasadorami Gdańska na Zachodzie. Jak na hanzeatyckie bractwa przystało zrzeszają ludzi różnych nacji, dla których wspólną wartością jest Gdańsk. Wystawa przybliży zarówno same bractwa, jak też rody, które często od pokoleń są w nich obecne.

 

Monika Kryger
 
Kierownik Działu Edukacji, Promocji i PR-u
Rzecznik Prasowy
 
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska 
ul. Długa 46/47
80-831 Gdańsk
Tel. 058 76 79 166
Fax. 058 76 79 115
e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.mhmg.pl
www.facebook.com

opal copy