Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wielka Inauguracja już w piątek 5 września o 19:00!

Po hucznie zamkniętym 68. sezonie artystycznym i niezwykle udanej kolejnej edycji Gdańskiego Lata Muzycznego pragniemy ponownie powitać w progach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej naszych drogich melomanów. Koncert inaugurujący nowy sezon zapowiada się interesująco. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Ernst van Tiel, a towarzyszyć im będzie Martin Owen – znakomity waltornista  prosto z BBC Symphony Orchestra. Podczas koncertu, prowadzonego przez Konrada Milenika, usłyszymy klasyczne utwory Rossiniego, Straussa i Szostakowicza. Zapraszamy już w piątek 5 września o godzinie 19:00 na Ołowiankę! Sponsorem koncertu jest Mecenas Kultury EDF Polska S.A.

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Wilhelm Tellostatnie dzieło sceniczne Rossiniego, którego libretto oparte na słynnym dramacie Schillera odbiega charakterem od innych oper kompozytora. Dramatyczne rewolucyjne momenty tekstu pogłębiły lekką i skrzącą zazwyczaj lekkim humorem muzykę Rossiniego, który i tu zresztą najprostszymi czeto środkami technicznymi uzyskuje frapujące wrażenie. Pełne werwy i ognia, potoczyste, melodyjne uwertury do oper Cyrulik sewilski, Sroka złodziejka czy Włoszka w Algierze porywają genialnym w swej prostocie i lekkości ujęciem. Takie są też opery poprzedzone nimi. O innym charakterze Wilhelma Tella świadczy już jego uwertura, nie ustępująca rozmachem innym dziełom Rossiniego, lecz w tym wypadku stanowiąca rodzaj miniaturowego poematu symfonicznego; jego treść tworzy kilka nastrojowych obrazów, które wiążą się z głównymi nurtami dramatycznej akcji.

Kolejnym punktem programu będzie II koncert na waltornię Es- dur op. 86 Straussa. Reprezentuje on te same walory co I koncert Es-dur op. 11, podparte dodatkowo wieloletnim doświadczeniem artysty. Szerzej rozbudowane podobne w charakterze do Koncertu obojowego Straussa dzieło składa się z trzech części, eksponujących przede wszystkim instrument solowy. Po lirycznym ogniwie środkowym następuje wesołe pełne temperamentu rondo.

Wieczór zamknie wspaniała VIII Symfonia Szostakowicza,powstała w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy w 1943 roku. Kompozytor napisał ją w trakcie letniego pobytu w Domu Pracy Twórczej w Iwanowie, z dala od domu i w bezpiecznej odległości od frontu. VIII symfonia zajmuje centralną pozycję w dorobku kompozytora. Stanowi ukoronowanie całego cyklu symfonicznego, jest najbardziej zróżnicowana wewnętrznie i jednocześnie najsilniej nasycona emocjonalnie. Wartość dzieła była jednak dla współczesnych dyskusyjna – złożoność języka muzycznego oraz dominacja pesymizmu przyczyniły się do chłodnego przyjęcia utworu i skutecznie przysłoniły jego walory. Czas powstania dzieła zbiegł się przy tym z przełomowym momentem wojny, jakim była batalia o Stalingrad, w owych dniach oczekiwano od twórców przede wszystkim pokrzepienia. W nieco późniejszym okresie elementy te posłużyły organizatorom kampanii antyformalistycznej (1948) za pretekst do odsunięcia Szostakowicza od udziału w życiu muzycznym kraju.

Bilety na koncert INAUGURACYJNY SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2014/ 2015 dostępne są w cenach 10-45 zł w systemie sprzedaży on-line:, www.filharmonia.gda.pl przez platformęwww.bilety24.pl  oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 26 26 lub 58 323 83 62.

(źródło: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, cz. II Kraków 2004.)

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2014/2015

Piątek, 5 września 2014, godz. 19:00

Sala koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 10-45 zł.

Ernst van Tiel dyrygent
Martin Owen waltornia
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik 
prowadzenie

Program:

Gioacchino ROSSINI 
Uwertura do opery Wilhelm Tell

Richard STRAUSS 
II Koncert na waltornię Es-dur

Dmitrij SZOSTAKOWICZ 
VIII Symfonia

Sponsorem koncertu jest Mecenas Kultury EDF Polska S.A.

 

EDF Logo 4C 600 F

Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku w sezonie artystycznym 2014/2015 jestSzymon Morus, który w ramach rezydencji weźmie udział w przygotowaniu 3 koncertów symfonicznych prowadzonych przez Maestro Ernsta van Tiela, Maestro Massimiliano Caldiego oraz gościnnie występującego Maestro Jacka Kaspszyka.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent". 

IMiT logo

 Koncert inauguracyjny połączony  jest z kursami mistrzowskimi prowadzonymi przez Martina Owena, realizowanymi przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Nowe Logo AM Pantone872C 2

 

PFB logo

    

 

INSTYTUCJA KULTURY SWP-mono-poziom copy                

Sponsor Strategiczny PFB

znak A inwersyjny

BACKGROUND

ERNST VAN TIEL 

fot. Lucyna Lewandowska małe

 

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie  przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery:Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta,  Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

ORKIESTRA SYMFONICZNA PFB Powstała w roku 1974 jako Gdańska Orkiestra Symfoniczna, aby już rok później stać sie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej. Założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym orkiestry

był Zygmunt Rychert. Wspólna praca młodego dyrygenta i orkiestry w krótkim czasie znalazła uznanie wśród krytyków i melomanów nie tylko w Polsce. Artystyczną pieczę nad orkiestrą sprawowali: Zygmunt Rychert (1976-1981; 1998- 2003), Bogusław Madey (1981-1983), Jerzy Salwarowski (1983-1984 Konsultant ds. artystycznych), Wojciech Czepiel (1984-1986), Wojciech Rajski

(1987-1989), Paweł Przytocki (1989-1991), Janusz Przybylski (1992-1993), Roman Perucki (1993-1998), Michał Nesterowicz (2004-2008), Kai Bumann (2008-2012), Ernst van Tiel (2012-). Do współpracy z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej zapraszano wielu znakomitych dyrygentów – wspomnieć należy interpretacje muzyczne pod batutą Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Karola Teutscha, Jerzego Katlewicza, Andrzeja Markowskiego, Jerzego  alwarowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, José Mario Florencio, Mirosława Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Kaia Bumanna, Franco Ferrary, Enocha von zu Gutenberga, Carlo Zecchi, Felixa Carrasco. Filharmonia Bałtycka gościła niejednokrotnie znakomitych artystów, w których gronie znaleźli się m.in. Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Piotr Pławner, Kaia Danczowska, Andrzej Bauer, Krzysztof Jabłoński, Bożena Harasimowicz, Leonard Andrzej Mróz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Vadim Brodski, Valery Oistrach, Edward Auer, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Ann Murray, Lucia Aliberti i Helen Bickers. Filharmonicy Gdańscy wielokrotnie gościli na festiwalach w Polsce i Europie – Poznańska Wiosna, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Danii, skandynawski festiwal „Nordteile” czy słynne „Aspekte” w Salzburgu. Zapraszani byli na liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, do sal koncertowych Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu, czy Leningradu. Podczas XI Music Biennale w Berlinie (1987) orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. W roku 1989 podczas europejskiego tournée wraz z chórem „Cecilien Verein” z Frankfurtu orkiestra koncertowała w Monachijskiej Filharmonii, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie. Rok 1991 to koncerty z Requiem Verdiego we Francji – Tours, Marsylia, w Szwajcarii – Zurich, Bazylea, Lozanna, Berno oraz koncerty we Włoszech ukoronowane występem dla papieża Jana Pawła II. W roku 1998 orkiestra reprezentowała Polskę podczas wystawy światowej EXPO w Lizbonie. Od kilku lat orkiestra Filharmonii Bałtyckiej tradycyjnie koncertuje w wielu miastach Niemiec,m.in. w Schleswigu, Bayreuth, Bremie i Berlinie. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej współpracowała z ośrodkami

telewizyjnymi w Polsce i Niemczech. Dokonała licznych nagrań dla firm fonograficznych: Vivat (pierwsza płyta CD w Polsce), POLmusic, DUX. Polska Filharmonia Bałtycka i jej muzycy inicjują

I współkreują wiele wydarzeń kulturalnych Gdańska i Wybrzeża. W 1000-lecie obchodów Miasta Gdańska w roku 1997 przygotowano wraz z innymi artystami gdańskimi oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurującej obchody milenijne Gdańska. Podczas cyklu koncertów organizowanych wspólnie z Fundacją Polsko-Niemiecką „Milenijne Spotkania Muzyczne” obecni byli Prezydent Niemiec Roman Herzog i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W ramach obchodów 25-lecia Solidarności i Wydarzeń Sierpnia ’80 w Gdańsku Polska Filharmonia Bałtycka czynnie uczestniczyła w największych wydarzeniach artystycznych. Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza wzięli udział w dwóch spektakularnych przedsięwzięciach – koncercie Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej zatytułowanym „Przestrzeń Wolności” (26.08.05) oraz światowym prawykonaniu „Kantaty o Wolności” Jana A.P. Kaczmarka na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (31.08.05).

Martin Owen jest powszechnie uważany za jednego z czołowych europejskich waltornistów, występuje jako solista i kameralista, bierze udział czołowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Obecnie pełni funkcję głównego waltornisty w BBC Symphony Orchestra, służył jako główny waltornista Royal Philharmonic Orchestra przez dziesięć lat, a w sezonie 2012/13,był głównym waltornistą Berliner Philharmoniker.

Najnowsze atrakcje z udziałem Martina Owena to występy na koncertach Mozarta, Richarda Straussa, Schumanna,Messiaena, Britten, Elliott Carter i Oliver Knussena, z orkiestrami, w tym BBC Symphony, Royal Philharmonic, BBC Philharmonic,Orquesta Nacional de España, Halle, New World SymphonyEnsemble Modern. 

Najważniejsze w tym sezonie to Strauss: drugi koncert na waltorinię w listopadzie  z Aalborg Symfoniorkesterpod dyrekcją Rumona Gamba, jak i występy z zespołem zKalifornii, Camerata Pacifica. W 2006 roku Martin Owen dał również prapremierę MalcolmArnold niedawno odkrytej Burlesque z Royal Philharmonic w rodzinnym mieście kompozytora Northampton, a w 2007 roku nagrał swój solowy debiut na BBC Proms wykonywania Schumanna Konzertstück z BBC Philharmonic. Martin wrócił doProms w 2009 roku jako solista w bardzo entuzjastycznych wykonywaniach Horn Concerto Olivera Knussen jest z BBC Symphony pod dyrekcją kompozytora, transmitowany na żywow telewizji BBC i radio. W 2008 roku nakręcił swój debiut Barbican w londyńskiej premierze Elliotta Cartera Horn Concertoz BBC Symphony / Knussena jako część 100 uroczystości z okazji urodzin Cartera  (nagranie  zostało wydane przez Most Records w marcu 2010). Jego inne nagrania to m.in. koncerty na waltornię Mozarta z Royal Philharmonic Orchestra (do klasykiRPO), Brittena Serenada z Toby Spence i Scottish Ensemblereżyserii Clio Gould (dla Linn), Oktet Schuberta z Michael Collins(który został nagrany na żywo etykiecie Wigmore Hall) ,Schumanna Konzertstück z BBC Philharmonic Orchestra /Mackerrasa (na etykiecie BBC), Danzi w Symfonia koncertującaz Orquestra de Cadaques / Marriner (na etykiecie Trito) iRoderick wiązów "Cztery świąteczne Nokturny z Royal Philharmonic Orchestra / Cleobury (dla Dutton ). Dodatkowo,Martin Owen występował w ponad 300 ścieżkach dzwiękowych do filmów w tym James Bond, Gwiezdne Wojny,Harry Potter, Gladiator i Piraci z Karaibów filmów.

W 2013 roku, Martin Owen występował na festiwalach wWielkiej Brytanii, Niemczech i na Ukrainie, a także koncertuje zEnsemble Berlin w Portugalii, Niemczech i Chorwacji. MartinOwen jest także członkiem Królewskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest profesorem gry na waltorni.

 

PFB logo         INSTYTUCJA KULTURY SWP-mono-poziom

Ołowianka, wyspa sztuki
w dawnej hali turbin ... dziś rozbrzmiewa muzyka


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 
Gdańsk 80-751, ul. Ołowianka 1
t
  www.filharmonia.gda.pl

 

Data publikacji 25.08.2014

opal copy