Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Bursztyn ponad podziałami

Prawie 200 firm uczestniczy w 15. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART, które odbywają się w dniach 28–30 sierpnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku. Impreza jest otwarta dla publiczności, która może obejrzeć wyroby polskich jak i 49 wystawców zagranicznych z Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Są to producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich.

Fot. Włodzimierz Amerski 082

W oficjalnym otwarciu targów wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zaapelował do nadbałtyckich gmin, aby wzorując się na stolicy Pomorza - Gdańsku, udostępniły swoje tereny celem poszukiwania i wydobywania cennego surowca jakim jest bursztyn. To wyroby z niego są poszukiwane na całym świecie i dzięki temu przyczyniają się do doskonałej promocji naszego nadbałtyckiego regionu.

Fot. Włodzimierz Amerski 048

Tuż po uroczystym otwarciu imprezy doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie wspólnej promocji marki „Bursztyn Bałtycki” przez organizacje branżowe z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy. Organizacje te widzą swoją przyszłość w silnej współpracy oraz spójnej polityce promocji i budowy marki bursztynu na świecie jako „Bursztynu Bałtyckiego”. Tak skonstruowana międzynarodowa marka będzie doskonałym wyróżnikiem pochodzenia geograficznego towaru eksportowego, a efekt synergii zwielokrotni jej oddziaływanie promocyjne i handlowe.

Podpisany list to deklaracja woli wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji w zakresie nauki, promocji i prawa gospodarczego, rozwijania międzynarodowych kontaktów handlowych związanych z obrotem surowcem bursztynowym, biżuterią i przedmiotami dekoracyjnymi z bursztynu bałtyckiego, a przede wszystkim wypracowania strategii promocji bursztynu bałtyckiego.

Sygnatariusze listu są gotowi na rozszerzenie zakresu współpracy na kolejne pola działalności przyczyniające się do współpracy wzajemnej i promocji marki „Bursztynu Bałtyckiego”, są otwarci na kolejnych partnerów gotowych realizować bądź wspierać treści niniejszego porozumienia.

List podpisali przedstawiciele branży bursztynniczej z Polski (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu), Rosji (Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Bursztynowej Branży - Bursztynowy Związek), Litwy (Przedstawiciel litewskich producentów wyrobów bursztynowych) oraz Ukrainy (Stowarzyszenie Ukraiński Świat Bursztynu).

List ten jest pierwszą w historii oddolną inicjatywą przedstawicieli branży bursztynniczej czterech głównych krajów - producentów produktów z bursztynem. Sygnatariusze żywią nadzieję, że zawarte porozumienie stanie się ważnym fundamentem do dalszego rozwijania współpracy, promocji i nauki.

Fot. Włodzimierz Amerski 076

Zakres tematyczny tegorocznych targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię połączoną z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową.
W Galerii Projektantów – zorganizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – swoje prace wystawia 23 artystów. W programie trzydniowej imprezy są również: wystawa znaleziska archeologicznego z gdyńskiego lasu, wystawa obiektów przyrodniczych przygotowana przez Muzeum Inkluzji przy Uniwersytecie Gdańskim oraz wystawa Mariusza i Kamila Drapikowskich „Sztuka w Kręgu Sacrum” w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Fot. Włodzimierz Amerski 071 copy

Odbędą się również pokazy biżuterii i mody w ramach ministerialnego programu „Bursztyn. Skarb Polski” realizowanego ze środków unijnych oraz w sobotę 30 sierpnia wykłady o konserwacji i przechowywaniu biżuterii i o poławianiu bursztynu na Wyspie Sobieszewskiej.

W ocenie Ewy Rachoń, od lat głównej organizatorki targów, w tym roku gości na nich wyjątkowo dużo gości z Dalekiego Wschodu. Przyjeżdżają z konkretnymi planami zakupów tak surowca jak i wyrobów bursztynowych. Co ciekawe, że przylatują do Gdańska całymi rodzinami, nie tylko na zakupy, ale i w celach turystycznych. Tą wyjątkową dużą ilość gości zagranicznych organizatorzy gdańskich targów AMBERMART upatrują w aktualnych wydarzeniach wojennych na granicy Ukrainy i Rosji. Tam wyjazd stał się niebezpieczny, a Polska póki co jest bezpieczna.

fot.W.Amerski3016

Na finał targów 30 sierpnia w sobotę w godzinach 17-22 wielka atrakcja – Święto Ulicy Mariackiej, najpiękniejszej uliczki Głównego Miasta, która słynie z bursztynowych galerii. Tym razem świętujemy pod hasłem Mariacka Unplugged.
W programie m.in.: koncerty, wernisaże biżuterii i sztuki, baśnie i legendy, poezja, pokazy pracy warsztatów bursztynniczych, warsztaty dla dzieci oraz pokaz mody i biżuterii. Święto Ulicy Mariackiej odbędzie się już po raz piąty, a jego organizacja jest możliwa dzięki współpracy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, instytucji kultury oraz właścicieli gdańskich
galerii.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy