Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Podsumowanie pół roku działalności Rady Interesariuszy przy Zakładzie Utylizacyjnym Sp. z o.o.

Inicjatywa prezesa Zakładu Utylizacyjnego, Wojciecha Głuszczaka, mająca na celu powołanie Rady Interesariuszy Zakładu, okazała się trafionym pomysłem. Rada pracuje intensywnie poszukując najlepszych rozwiązań dla Spółki.
10 września jej członkowie zapoznają się z technologią kompostowania odpadów w instalacjach tzw. biodomów podczas wyjazdowego spotkania Rady w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Gotartowie.

Rada Interesariuszy powołana została w styczniu tego roku. W jej skład wchodzą przedstawiciele strony społecznej, m.in. prezes Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego Jarosław Paczos, sołtys wsi Kowale Wiesław Chmura, sołtys wsi Otomin Barbara Brandt oraz przedstawiciele Rad Osiedli Jasień i Ujeścisko-Łostowice: Magdalena Nowicka i Krystyna Dominiczak. Członkiem Rady jest także znana gdańska blogerka
i twórczyni portalu Bedeker, Ewa Kowalska. Prace Rady swym naukowym autorytetem wspierają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Panowie dr Krzysztof Jagodziński i Wojciech Winiecki oraz naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Panie prof. Ewa Siedlecka i dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń. Rada wybrała na swojego Przewodniczącego Pana Dimitrisa Skurasa, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku a na Zastępcę Przewodniczącego Pana Jarosława Paczosa. W skład Rady wchodzą również inni przedstawiciele Urzędu Miejskiego w gdańsku i Zakładu Utylizacyjnego a pracom Rady patronuje Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Pan Maciej Lisicki.

Głównym celem działania Rady jest aktywny udział i wspieranie działań Zakładu Utylizacyjnego, które przyczynią się do minimalizacji negatywnego wpływu Zakładu na jakość życia mieszkańców Gdańska i gmin ościennych. Spotkania odbywające się w ramach Rady mają również ułatwić wymianę informacji i doświadczeń w zakresie funkcjonowania Zakładu  oraz innych tego typu obiektów.

W ramach odbytych już spotkań członkowie Rady mieli możliwość zapoznania się z różnymi technologiami zagospodarowywania odpadów bio stosowanymi w Polsce i Europie,
w obiektach podobnych do gdańskiego, które mogłyby przyczynić się do ograniczenia uciążliwości odorowej Zakładu. Służyły temu m.in. prezentacje zaproszonych firm: Eisenmann oraz Eggersmann, których przedstawiciele zaprezentowali Radzie technologię suchej fermentacji. Firma Eggersmann zaprezentowała także rozwiązanie polegające na przykrywaniu pryzm kompostowych membranami. - Członkowie Rady wykazali duże zainteresowanie tą technologią. W celu skonfrontowania teorii z praktyką jedno ze spotkań Rady odbyło się w Zakładzie Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Elblągu, który wykorzystuje właśnie tę technologię. Wizyta w Elblągu nie dała nam jednoznacznej odpowiedzi co do
skuteczności tej technologii i zasadności wykorzystania jej w Gdańsku, dlatego na kolejne spotkanie zaprosiliśmy przedstawiciela firmy Eko-Region z Bełchatowa, który eksploatuje takie membrany na znacznie większą skalę niż w Elblągu – mówi prezes Zakładu, Wojciech Głuszczak.

Spotkanie z udziałem przedstawiciela firmy Eko-Region było ostatnim przed przerwą wakacyjną. W toku dyskusji członkowie Rady doszli do wspólnego przekonania, że technologia ta nie daje gwarancji na ograniczenie odorowości, a co za tym idzie zrezygnowali na chwilę obecną z dalszego analizowania rozwiązania. Podjęto natomiast decyzję o przeprowadzeniu badań olfaktometrycznych na terenie Zakładu i w jego okolicy. Przeprowadzone zostaną także badania dotyczące emisji siarkowodoru z kwater oraz sprawności instalacji odgazowania. Wyniki tych badań członkowie Rady poznają na kolejnym spotkaniu planowanym na październik.

- Relacje budowane w trakcie spotkań Rady podnoszą wrażliwość Zakładu na relacje ze stroną społeczną. Zaowocowało to m.in. udziałem wiceprzewodniczącego Rady, pana Jarosława Paczosa w postępowaniu przetargowym na wyłonienie wykonawcy rozbudowy systemu odgazowania, jako członka komisji przetargowej, czy obecności pana Paczosa na zorganizowanym przez Zakład spotkaniu z delegacją ekspertów z Francji, którzy specjalizują się w obiektach kompostowni, a ich doświadczenie na polu kompostowania jest ogromne i poparte latami praktyki – podkreśla prezes Zakładu.

- Liczymy na to, że naoczne zapoznanie się z pracą instalacji w Gotartowie oraz z wynikami badań prowadzonymi przez Zakład, pozwoli nam na kolejnych spotkaniach zaplanowanych na wrzesień i październik br., na przybliżenie ścieżki postępowania celem ograniczenia uciążliwości odorowej – podsumował ostatnie działania Dimitris Skuras, Przewodniczący Rady Interesariuszy.

Monika Łapińska - Kopiejć

 

opal copy