Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

350 osób weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury

350 osób z całego województwa pomorskiego (i nie tylko!) weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury „Edukacja Kulturalna Pomorze: diagnoza, wzywania, zobowiązania”, które odbędzie się 17 i 18 września w Sopocie i Gdańsku. Animatorzy kultury, edukatorzy, nauczyciele i pedagodzy dyskutować będą o edukacji kulturalnej, polityce jej kształtowania oraz wymienią się doświadczeniami i dobrymi praktykami podczas czterech sesji warsztatowych poświęconych czytelnictwu, edukacji obywatelskiej, współpracy oraz edukacji edukatorów. Na Forum po raz pierwszy zostanie zaprezentowany raport o edukacji kulturalnej i artystycznej na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Logo

Do udziału w Forum zgłosiło się wiele osób z całego województwa pomorskiego, w tym m.in. z: Kartuz, Tczewa, Malborka, Wejherowa, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego, Rumi, Krokowej, Kwidzyna, Redy, Ostaszewa, Gniewu, Lęborka, Kolbud, Szemudu, Pucka, Żukowa, Przywidza. Najliczniej reprezentowane jest Trójmiasto: 146 osób z Gdańska, 46 z Sopotu i 20 z Gdyni. Dodatkowo, zarejestrowały się też osoby z: Lublina, Krakowa, Warszawy, Poznania, Krotoszyna, Łodzi czy Gniezna. Świadczyć to może o tym, że istnieje ogólnopolska potrzeba dyskusji o edukacji kulturalnej.

- Kluczowe było dla nas spotkanie różnych środowisk, które działają w obszarze edukacji kulturalnej - nauczycieli, animatorów, osób z instytucji kultury (poza i samorządowych), osób kształtujących polityki społeczne, kulturalne i edukacyjne. Sukcesem Forum będzie, jak uda się namówić uczestników do dyskusji - o współpracy, o partnerskich relacjach, o barierach, ale i konkretnie: o narzędziach, sposobach na komunikację, wzajemnych potrzebach. Chcemy, aby efektem spotkania było wypracowanie rozwiązań, które będą mogły zostać zrealizowane na poziomie miejskich i regionalnych polityk. Dla wielu osób Forum będzie źródłem wiedzy o programach i inicjatywach realizowanych w innych miejscach. Jeśli zainspirują one indywidualnych uczestników do działania – będzie to druga z miar czy cele Forum zostały osiągnięte – mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektor Instytut Kultury Miejskiej, który odpowiadał za przygotowanie programu Forum.

I Metropolitalne Forum Kultury rozpocznie się 17 września o godz. 10.00 w Państwowej Galerii Sztuki od powitania uczestników i uczestniczek przez organizatorów Forum. W pierwszym wystąpieniu Tomasz Grabowski z Fundacji Ośrodek Badań i Analiz Społecznych przedstawi raport o edukacji kulturalnej i artystycznej na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego - będzie on punktem wyjścia do dalszych dyskusji podczas Forum. Tego dnia głównym tematem rozmów będzie miejsce edukacji kulturalnej w strategiach oraz politykach kulturalnych i edukacyjnych. Po zakończeniu części oficjalnej Forum Państwowa Galeria Sztuki zaprasza do obejrzenia wystaw malarstwa Teodora Axentowicza „Ormianin polski” i Iwana Ajwazowskiego „Czas i wieczność”. Dla uczestników Forum wstęp wolny.

18 września rozmawiać będziemy o praktykach działań edukacyjnych. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku osoby z organizacji pozarządowych i instytucji kultury zaprezentują przykłady praktyk edukacyjnych zrealizowanych w skali lokalnej lub ogólnopolskiej w czterech grupach tematycznych: edukacja edukatorów, współpraca, czytelnictwo i edukacja obywatelska. Zapraszamy również na panel o edukacji medialnej: „Tradycje i trendy edukacji kulturalnej: edukacja medialna”. Po zakończeniu Forum, uczestnicy i uczestniczki zaproszeni są do odwiedzenia wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Dodatkowo, między 16.30 a 18.30 w sali 209 w Instytucie Kultury Miejskie,j Justyna Podrażka z Creative Europe Desk oraz Mirosław Marczewski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji opowiedzą o programie Kreatywna Europa, który umożliwia finansowanie działań edukacyjnych.

Warsztaty

---

I Metropolitalne Forum Kultury, Sopot – Gdańsk, 17-18 września 2014

Edukacja Kulturalna Pomorze: diagnoza, wyzwania, zobowiązania

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Miasto Sopot, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Instytut Kultury Miejskiej, Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny

Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Centrum Edukacji Nauczycieli, Stowarzyszenie Pomorskie w Unii.

Patronat honorowy: Pomorski Kurator Oświaty

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trójmiasto.pl, TVP Kultura

Raport „Edukacja kulturalna i artystyczna na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego” zrealizowany prze Fundację Ośrodek Badań i Analiz Społecznych na zlecenie Instytutu Kultury Miejskiej dostępny jest na stronie IKM (http://bit.ly/YO1QIm).

---

Kontakt dla mediów:

Marta Bednarska, tel. 784 594 003, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Załączniki:
Pobierz (Edukacja kulturalna i artystyczna na terenie GOM.pdf)Edukacja kulturalna i artystyczna na terenie GOM.pdf[Edukacja kulturalna i artystyczna na terenie GOM - raport]409 Kb
Pobierz (Program I Metropolitalnego Forum Kultury.doc)Program I Metropolitalnego Forum Kultury.doc[Program I Metropolitalnego Forum Kultury]126 Kb

opal copy