Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Podsumowanie projektu „Aktywni w sieci”

W poniedziałek 6 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Trzy Lipy 3 odbędzie się spotkanie podsumowujące trzyletni projekt „Aktywni w sieci”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 

Priorytetowym założeniem przedsięwzięcia było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród klientów systemu pomocy społecznej. Doświadczenia z realizacji projektu skłoniły Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku do podzielenia się na forum dobrymi praktykami i zaproszenia do dyskusji nt. cyfryzacji szerokiego grona gości.

Program spotkania:
10.00  rejestracja uczestników 
10.30  Otwarcie spotkania                                    
Janina Liedtke – Jarema, Dyrektor MOPR w Gdańsku 
10.35  Prezentacja projektu „Aktywni w sieci”
Beata Stawicka, konsultant ds. promocji projektu „Aktywni w sieci” 
10.40  „Aktywność w Internecie”                                     
Hanna Zych – Cisoń, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego 
Katarzyna Weremko, Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Pomocy i Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
11.10  „Jak kompetencje IT wpływają na status człowieka?”
dr Anna Hildebrandt, specjalista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową 
11.30  przerwa kawowa 
12.00 „Internet szerokopasmowy i społeczeństwo cyfrowe – działania i plany na przyszłość Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji” dr Aleksander Sołtysik, specjalista Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

 

12.25  PANEL DYSKUSYJNY
dr Anna Hildebrandt – specjalista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową  
dr Aleksander Sołtysik – specjalista Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji 
Gabriela Gloc – dyrektor Domu Integracyjno - Rodzinnego
Beata Wołkanowska – prezes Fundacji 50 aleja
Beata Stawicka - konsultant ds. promocji projektu „Aktywni w sieci” 
13.05 Pytania do panelistów 
13.15  lunch
14.00  zakończenie spotkania

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt:  e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  lub pod numerem telefonu: 58 342-31-63

Projekt „Aktywni w sieci” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku powstał z myślą o rodzinach z Gdańska, które pozostawały do tej pory poza nawiasem społeczeństwa informacyjnego. W ramach projektu wybrani uczestnicy bezpłatnie otrzymali:
·         komputer z drukarką,
·         szkolenie w zakresie obsługi powierzonego sprzętu komputerowego,
·         dostęp do szerokopasmowego Internetu na okres realizacji projektu z możliwością przedłużenia umowy na kolejne lata w okresie trwałości projektu.

Projekt miał charakter pilotażowy, dlatego działania zostały skierowane do osób najbardziej potrzebujących. Komisja rekrutacyjna spośród zgłoszonych przez pracowników socjalnych kandydatur wyłoniła grupę 30 osób/gospodarstw domowych. 17 osób spośród uczestników to osoby niepełnosprawne. Dodatkowo w ramach projektu sprzęt komputerowy oraz dostęp Internetu otrzymało 6 placówek podległych Miastu Gdańsk.
Do udziału w przedsięwzięciu zakwalifikowane zostały osoby i rodziny, które dotychczas nie mogły korzystać z dobrodziejstw Internetu w swoim gospodarstwie domowym oraz spełniające następujące kryteria:
1)    dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej, w tym z orzeczeniem o niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym,
2)    dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych, 
3)    posiadania orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub orzeczenia równoważnego,
4)    samotnego rodzicielstwa.

Beneficjenci w ramach projektu nabyli umiejętności w zakresie samodzielnej obsługi komputera, sposobów praktycznego wykorzystania programów takich jak: Word i Excel, obsługi elektronicznej skrzynki pocztowej (e-mail), wykorzystania szerokich możliwości Internetu w życiu codziennym, bezpiecznego poruszania się w sieci. 
Wśród uczestników projektu znalazł się m.in. Pan Tomasz. Jak sam podkreśla – Internet to dla niego prawdziwe okno na świat. Świetnie odnajduje się w wirtualnym świecie, być może lepiej niż w rzeczywistym, bo tutaj ze względu na niepełnosprawność napotyka na wiele barier utrudniających mu funkcjonowanie. Dla Pana Tomasza Internet to nie tylko źródło bieżących informacji, narzędzie ułatwiające załatwianie codziennych spraw, takich jak regulacja opłat i rachunków czy zakupy. To także możliwość stałej łączności z rodziną spoza Trójmiasta i przede wszystkim sposobność na znalezienie zatrudnienia. Pan Tomasz wierzy, że to właśnie zdalna praca przez Internet jest dla niego jedyną szansą na ominięcie bariery, jaką dla wielu pracodawców jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Żeby nie marnować czasu Pan Tomasz już z wyprzedzeniem myśli o odpowiednim przygotowaniu edukacyjnym. W okresie realizacji projektu zdał maturę, ukończył też z bardzo dobrymi wynikami studium policealne jako opiekun osoby niepełnosprawnej. Od tego roku zaczyna kolejny kierunek – tym razem informatykę. 

Projekt „Aktywni w sieci” jest realizowany w ramach Priorytetu 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki”, działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 
Wartość projektu wynosi 346 983,00 zł.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Monika Ostrowska

opal copy