Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

EFNI po raz czwarty w Sopocie

Logo

 

Europejskie Forum Nowych Idei już po raz czwarty odbywa się w początkach października w Sopocie. Przez trzy dni trwania zgromadzi on ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, administracji państwowej, kultury oraz nauki z Polski i ze świata. Tegorocznym hasłem przewodnim Forum jest pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna – realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu”. To międzynarodowe spotkanie przedstawicieli biznesu i polityki organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE i Miastem Sopot.

Głównym celem EFNI jest wielostronna analiza problemów nękających Stary Kontynent. I tym razem na podsumowanie obrad zostanie przedstawiona lista postulatów europejskiego biznesu dla nowych władz Unii Europejskiej, zarówno gospodarczych, jak i dotyczących integracji UE.

 

108

 

- Chcemy, by EFNI stało się platformą, z której głos jego uczestników zabrzmi szczególnie mocno i wyraźnie. Chcemy w 10. rocznicę obecności Polski w UE pokazać, że jeśli chodzi o kierunki rozwoju projektu europejskiego, liderzy polskiego biznesu mówią jednym głosem z liderami państwa i jednoznacznie opowiadają się za postępem integracji, powiedziała podczas otwarcia Forum Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan (na powyższym zdjęciu druga z prawej).

 

51

 

Debaty i rozmowy w trakcie Forum dotyczą kluczowych wyzwań, przed którymi staje obecnie Europa i jej gospodarka. Bezpieczeństwo polityczne, ekonomiczne, energetyczne i cyfrowe, współczesne zagrożenia dla wolności, przyszłość demokracji, konieczność przebudowy relacji między rynkami finansowymi i realną gospodarką, konsekwencje drastycznego wzrostu nierówności społecznych, a także kultura jako jedna z najbardziej oczywistych płaszczyzn budowania europejskiej tożsamości i opinii publicznej to tylko nieliczne z wątków, które poruszane są przez licznych panelistów i uczestników EFNI 2014.

 

42

 

Oprócz trzech sesji plenarnych i siedemnastu paneli dyskusyjnych w programie Forum znajdują się m.in.: spory nocnych marków (późnowieczorne, nieformalne debaty z udziałem panelistów EFNI), premiery raportów specjalnych, debaty śniadaniowe i obiadowe oraz okrągłe stoły. W sumie organizatorzy Forum proponują uczestnikom ponad 66 godzin wydarzeń programowych.

 

83

 

Jak co roku podczas EFNI odbywają się otwarte dla mieszkańców Trójmiasta spotkania z panelistami Forum. To idealna okazja do bliskiego kontaktu i bezpośredniej wymiany myśli na tematy głęboko obecne w dyskursie publicznym: Podczas pierwszego takiego spotkania pod tytułem "10 lat Polski w Unii. Czy wykorzystaliśmy szansę?", a prowadzonym przez dziennikarkę telewizyjną Kingę Rusin, na pytania zainteresowanych osób odpowiadała komisarz UE Danuta Hübner. Skupiono się głównie na korzyściach i zagrożeniach naszego wejścia do strefy euro. W ocenie Danuty Hübner, im szybciej to uczynimy, tym lepiej. Bo podobne obawy jakie mają Polacy, mieli też Łotysze, a teraz mają je Litwini, których lity ważne są jednie do końca 2014 roku, bo od 1 stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać u nich waluta euro.

W kolejnych otwartych dyskusjach zastanawiano się, czy budżet obywatelski to iluzja czy szansa na udział mieszkańców w zarządzaniu miastem? A podczas spotkania z Magdaleną Środą, etyczką i filozofką, profesor Uniwersytetu Warszawskiego próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie, czy politycy mogą być skuteczni i moralni?

W piątek, 3 października, tuż obok Zatoki Sztuki, w Parku Północnym w Sopocie, w godz. 17:30-18:30, spotkanie z Andrzejem Koźmińskim, prezydentem Akademii Leona Koźmińskiego oraz Pawłem Hordyńskim, członkiem zarządu PKP Intercity S.A., którzy będą próbowali odpowiedzieć na dylemat: Wyższe uczelnie = fabryki bezrobotnych – prawda czy fałsz?  W Zatokach Dialogu może uczestniczyć każdy, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.

 

126

 

Jak co roku, dla uczestników Forum pomocnym rozwiązaniem jest wynajętych 15 ryksz - jako alternatywny i sprzyjający networkingowi środek transportu. Dwuosobowymi rikszami można nie tylko dojechać na poszczególne wydarzenia konferencji, ale również podziwiać z ich perspektywy sopockie wybrzeże i deptak. Na powyższym zdjęciu w kierunku Zatoki Sztuki transportem kołowym przemieszcza się panelista Janusz Reiter, (ur. 6 sierpnia 1952 w Kościerzynie) – polski dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, były ambasador RP w Niemczech.

Stanowiska z rikszami oznakowanymi logo EFNI są usytuowane przy Centrum Konferencyjnym Sheraton oraz przy Zatoce Sztuki. Zgodnie z tradycją riksze kursują bezpłatnie wzdłuż Drogi Nowych Idei i są dostępne dla wszystkich uczestników Forum od rana do godzin wieczornych.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy