Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Paweł Adamowicz przedstawia swój Komitet Honorowy

Kandydat na prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz w trakcie uroczystości 26 października 2014 przedstawił swój Komitet Honorowy. Poparcia udzieliło mu 27 osób- są to ludzie kultury, sportu, polityki a nawet showbiznesu.

035

 

Poniżej prezentacja sylwetek członków Komitetu Honorowego:

Mieczysław Abramowicz – pisarz, historyk teatru, reżyser teatralny. Uhonorowany Nagrodą Literacką Gdyni, Nagrodą Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" i na sopockim festiwalu „Dwa Teatry”. Dwukrotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Autor wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska.

Leszek Blanik – urodzony w Wodzisławiu Śląskim sportowiec, który swoje najważniejsze sukcesy osiągał jako zawodnik AZS-AWF Gdańsk, gimnastyk sportowy, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy. Jest pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Poseł na Sejm VII kadencji. Aktualnie zatrudniony jako asystent w gdańskiej AWFiS.

Katarzyna Figura - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Od roku 2013 mieszka w Gdyni i pracuje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jedną z jej licznych pasji jest fotografia i to właśnie w Gdańsku aktorka po raz pierwszy w swojej karierze zdecydowała się pokazać swoje prace na wystawie zatytułowanej „Momenty”.

Aleksander Hall – polityk, publicysta, historyk, działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji, Kawaler Orderu Orła Białego. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Paweł Huelle – jest zakochanym w Gdańsku i jego historii pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem.  Mówi o sobie, że jest pisarzem jednego powiatu (Gdańska właśnie). Jeden z najbardziej znanych twórców polskich, mieszkający w Oliwie. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Jassem -  profesor zwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej. Konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii. Autor ponad 500 publikacji w czasopismach naukowych w kraju i za granicą, autor i współautor kilkunastu podręczników krajowych i zagranicznych.

Jan Kozłowski – polityk, samorządowiec, prezes Polskiego Związku Rugby oraz wiceprezydent Europejskiej Federacji Rugby (FIRA), były prezydent Sopotu, były marszałek województwa pomorskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Jerzy Kiszkis – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Od lat 60. związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W sierpniu 1980 wraz z grupą aktorów z Trójmiasta wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w sali BHP. Przez wiele lat związany z „Solidarnością”. Prywatnie mąż Haliny Winiarskiej, która także przyjęła zaproszenie do Komitetu Honorowego.

Konstanty Andrzej Kulka - światowej sławy skrzypek urodzony w Gdańsku, absolwent PWSM w Gdańsku, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Zagrał ponad 1500 recitali i koncertów na całym świecie. Laureat niezliczonej ilości konkursów skrzypcowych. Ojciec Gaby Kulki.

Adam Korol - sportowiec, wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Pekinu. Pięciokrotny olimpijczyk, czterokrotny mistrz świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn, mistrz Europy. Po zakończeniu wyczynowej kariery w wioślarstwie, odnalazł pasję w bieganiu. Jest ambasadorem Gdańsk Biega – najbardziej rodzinnego biegu w Polsce.

Aleksandra Kobielak - modelka fitness, aktorka, Mistrzyni Świata Fitness z 2000 roku. Choreograf, a nawet projektant ubrań i kostiumów swoich zawodniczek Akademii Fitnessu Sportowego, którego jest założycielką i trenerką. Uwielbia podróże, ale zawsze z radością wraca do Gdańska - do urządzonego przez siebie mieszkania. Maluje meble, ozdabia przedmioty metodą decoupage. 

Ewa Kowalska – blogerka, miłośniczka Gdańska.  Założycielka portalu internetowego iBedeker, gdzie jak sama mówi nieodpłatnie promuje Gród nad Motławą.  Fascynują ją nie tylko historia, ale także życie codzienne i rozwój miasta. Przez 3,5 roku dokumentowała powstawanie PGE ARENY. Jest także licencjonowanym przewodnikiem turystycznym i organizatorem popularnych spacerów z iBedeker.

Dariusz Michalczewski „Tygrys” - Bokser, biznesmen. Były mistrz świata zawodowców federacji WBO, WBA, IBF w kategorii półciężkiej oraz WBO w kategorii junior ciężkiej. Był niepokonany przez 12 lat. Po zakończeniu kariery zawodowej otworzył w Gdańsku bardzo popularne kluby Tiger Gym. Założyciel fundacji „Równe Szanse”, która funduje stypendia utalentowanym młodym sportowcom, nie tylko boksu, ale innych dyscyplin sportowych.

Adam Niemkiewicz - Prezes zarządu Stowarzyszenia Morena w Gdańsku. Działa w Trójmiejskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Zajmuje się zarządzaniem działalnością non-profit. Jest aktywistą społecznym, który w sposób szczególny troszczy się o aktywizacją społeczną i rozwój zawodowy młodych ludzi na Pomorzu. Jest liderem projektu Eurodesk – Europejskiego programu informacyjnego dla młodzieży oraz  współautorem „Skryptu Lidera”. Jest także komendantem Szczepu w ZHR.

Zenon Plech – żużlowiec - pięciokrotny mistrz Polski. Trzykrotnie zdobywał Złoty Kask. Wielokrotny reprezentant Polski.  Ośmiokrotny uczestnik finałów indywidualnych mistrzostw świata, w tym dwukrotny medalista, ponadto medalista mistrzostw drużynowych. Wieloletni trener żużlowców Wybrzeża Gdańsk. W latach 1994–1998 radny miasta Gdańska. Jest jednym największych fanów gdańskiego żużla, ale też jednym z jego konstruktywnych krytyków.

Wojciech Przybylski - piłkarz, trener, działacz sportowy i polityczny, nauczyciel akademicki. Doktor nauk o kulturze fizycznej i nauk humanistycznych. Pracownik gdańskiej AWFiS, dziekan i kierownik Zakładu Piłki Nożnej, były rektor AWFiS. Jeden z inicjatorów rozbudowy ośrodka żeglarskiego w Górkach Zachodnich i oficjalnego powstania Narodowego Centrum Żeglarstwa, działacz PZPN, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Gdańsku.

Józef Przybylski – działacz związkowy, robotnik, działacz opozycji w okresie PRL. Sygnatariusz porozumień sierpniowych. Był współpracownikiem Bogdana Borusewicza, drukarzem i kolporterem niezależnej prasy. W 1981 roku emigrował do Belgii. Od 2000 Honorowy  Obywatel Gdańska.  Autor książek: „Co zostało z naszych marzeń” (Bruksela 1995), „Marzenia i rzeczywistość” (Gdańsk 2000).

Stanisław Rosiek - pisarz, wydawca, historyk literatury. W latach 80. współredagował niezależne pismo "Podpunkt". W 1995 założył wydawnictwo „Słowo/obraz terytoria”. Jest prodziekanem ds. nauki na Wydziale Filologicznym UG. W 2002 roku uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II – jednym z najwyższych gdańskich odznaczeń

Barbara Ritz - urodziła się w Gdańsku, ale pod koniec lat 80. wyemigrowała z rodziną do Niemiec. Jest zwyciężczynią pierwszej polskiej edycji programu „MasterChef”. Po wygraniu programu postanowiła właśnie w Gdańsku otworzyć swoją pierwszą restaurację. Bo jak mówiła; jeśli Polska, to tylko Gdańsk! W kanale telewizyjnym Kuchnia+ można oglądać jej program Kuchnia z sercem.

Roman Rakowski - komandor w stanie spoczynku, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku, Prezes Koła Gdańsk-Wrzeszcz Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Koło Gdańsk-Wrzeszcz jest opiekunem Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 28 im. Armii Krajowej na gdańskiej Morenie, a Roman Rakowski często spotyka się z uczniami szkoły.

Krzysztof Skiba - muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy. Członek zespołu Big Cyc. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym w czasach PRL.

Andrzej Stelmasiewicz - biolog, przedsiębiorca, animator kultury. Prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska, która społecznie organizuje liczne przedsięwzięcia w dziedzinie kultury, edukacji i sztuki. Jednym z prowadzonych przez niego projektów jest Akademia Gdańskich Lwiątek, dzięki której 22 tysiące uczniów klas 1-3 odwiedziło miejsca związane z historią i współczesnością Gdańska.

Alicja Stolarczyk - prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej, która poprzez organizacje akcji charytatywnych i edukacyjnych wspiera rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce na poziomie ogólnopolskim (na rzecz ponad stu hospicjów!) i regionalnym (na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku). To dzięki niej co roku rozkwitają „Pola Nadziei”.

Jacek Taylor – adwokat, polityk, poseł na Sejm I i II kadencji. Od 1978 współpracował z opozycją demokratyczną, był obrońcą w głośnych procesach politycznych. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Był kierownikiem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Halina Winiarska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Pedagog. Od lat 60. związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże, gdzie w roku 2003 obchodziła 50-lecie pracy twórczej. Zagrała ponad 100 ról teatralnych, kilkanaście filmowych. W 2012 roku została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”, która trafia do polskich i zagranicznych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, ich dorobek zaś pozostawia trwały ślad w historii miasta.

Edmund Wittbrodt - polityk, profesor, nauczyciel akademicki, senator IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Były rektor Politechniki Gdańskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego i szefa Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Marianna Wróblewska – działaczka społeczna, która wspólnie z mężem - Piotrem - założyła Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Fundacja w ramach projektu Domy dla dzieci prowadzi m.in. 6 kameralnych Domów dla Dzieci w Gdańsku i w Gdyni, które są alternatywą dla domów dziecka, Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, Kawiarnię Kuźnia, a w trakcie realizacji jest kolejne przedsięwzięcie So Stay Hotel, który poprzez swoją działalność i osiągane zyski ma wspierać młodych ludzi w wejściu na otwarty rynek pracy.

036

 

Fot. Piotr Połoczański

opal copy