Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Projekty toalet na Wydziale Architektury PG

Wystawa prac laureatów konkursu „Projekt Łazienki 2014”, która odbywa się  na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (Hall poziom 300, Gmach Główny PG) nie została zorganizowana przypadkiem. Wśród nagrodzonych autorów prac są Karolina Kryger i Radost Gawryłkiewicz (absolwentka i student WA PG), którzy zdobyli Wyróżnienie I stopnia.

 

Tematem szesnastej już edycji konkursu organizowanego przez Sanitec KOŁO (producent i dystrybutor wyrobów łazienek) i Miasto Gdynia, była koncepcja toalety publicznej przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w obiekcie przewidziano łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki.

 

PG wyr

 

Na wystawie można zobaczyć siedem prac laureatów konkursu spośród aż 240 nadesłanych projektów. Tym bardziej godne uznania jest osiągniecie reprezentantów Wybrzeża – Karoliny Kryger i Radosta Gawryłkiewicza – którzy zdobyli drugą, w konkursowej hierarchii, nagrodę.

 

1

 

- Jesteśmy parą projektantów głęboko związanych z Trójmiastem – mówią laureaci konkursu. - Od kilku lat śledziliśmy konkurs KOŁO kilkakrotnie podejmując próby zmierzenia się z tematem, ale zawsze brakowało czasu i jak się okazuje - współpracy. Dopiero połączenie sił zaowocowało sukcesem. Lokalizacja konkursu w tak bliskiej nam Gdyni była dla nas zarówno wyzwaniem jak i ogromną motywacją, a to, że nasza praca została dostrzeżona w tym kontekście jest dla nas szczególnie ważne – mówią Karolina Kryger i Radost Gawryłkiewicz (na powyższym zdjęciu).

 

109

 

Na otwarciu wystawy obecna była wykładowczyni mgr inż. arch. Marta Radziwiłowicz z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej na Politechnice Gdańskiej, uczestnicząca m.in. w jednym z prowadzonych przez tę uczelnię badań naukowych pod nazwą „Architektura użyteczności publicznej – możliwości lokalizacyjne, krajobrazowe i kompozycyjne”. Jest ona promotorem pracy dyplomowej laureata drugiej nagrody konkursu firmy Sanitec Koło Radosta Gawryłkiewicza, a dotyczy ona projektu ośrodka społeczno-kulturalnego na przedmieściach centrum Gdańska i w tym przypadku dotyczy rozbudowy na południe Osiedla Mieszkaniowego Morena w Pieckach Migowo. Pani promotor nie ukrywała swego zaskoczenia, że jej student w trakcie opracowywania pracy dyplomowej, bez potrzeby konsultacji przystąpił do konkursu na projekt łazienki w Gdyni i zajął w nim wysokie drugie miejsce.  

 

2

 

Projekty oceniało jury złożone m.in. ze znanych architektów i projektantów, wśród których byli prof. Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca jury), Paulina Kisiel z Centrum Designu Gdynia, Janusz Kaniewski i Zbigniew Reszka oraz Przemysław Powalacz Prezes Zarządu Sanitec Koło.

 

3330

 

Najwyższe uznanie w oczach jury i Grand Prix konkursu otrzymali młodzi architekci ze Śląska – Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk. Ich projekt ma szanse realizacji przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

 

Informacje o konkursie i nagrodzone projekty opublikowane są na stronie www.konkurskolo.pl

 

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Zainteresowanie młodych architektów konkursem świadczy o tym, że przestrzeń publiczna jest obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę. Estetyczne dobrze zaprojektowane sanitariaty mają wpływ zarówno na rozwój turystyki, jak i poprawę jakości życia mieszkańców. Projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

 

w

 

Tematy konkursu związane są m.in. z miejscami o dużym natężeniu ruchu oraz szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: w Helu, Kazimierzu Dolnym, Tatrzańskim Parku Narodowym czy nad Wisłą w Warszawie. W roku 2011 zrealizowano dwie toalety konkursowe na dworcu Warszawa Centralna. Obiekt w Kazimierzu Dolnym oddano do użytku w roku 2012, a toaletę nad Wisłą w Warszawie w pobliżu Stadionu Narodowego wiosną 2014 r. (zdjęcie powyżej). Obecnie trwa proces inwestycyjny związany z realizacją toalety w Krakowie przy Rondzie Mogilskim. Obiekt, który tam powstanie łączy funkcję toalety z przystankiem tramwajowym i salonikiem prasowym.  

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski, Wojciech Choina

opal copy