Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Harcerze z Pomorza wybrali nowe władze!

W dniach 14-15 listopada w Domu Harcerza w Gdańsku obradował XI Zjazd Zwykły Chorągwi Gdańskiej ZHP, na którym 66 delegatów z hufców województwa pomorskiego wybrało harcmistrza Artura Glebko nowym komendantem Chorągwi Gdańskiej ZHP. Z funkcji, po czterech latach kadencji, ustąpiła harcmistrzyni Hanna Piotrowska, której za współpracę i wysiłek włożony w tworzenie społeczności harcerzy i harcerek na Pomorzu dziękowali m.in. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego – Hanna Zych-Cisoń i Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko.

- Zależy mi na budowaniu wspólnoty hufców (jednostek terytorialnych w miastach i powiatach – przyp. Red.) na wzajemnym zaufaniu, na rozmowach o problemach i wspólnym ich rozwiązywaniu. Chcę usprawnić funkcjonowanie Baz Obozowych Chorągwi Gdańskiej, odświeżyć imprezy i wydarzenia organizowane przez harcerzy w województwie pomorskim. Proponuję pracę w zespołach zadaniowych zajmujących się poszczególnymi obszarami działania harcerstwa: kształceniem instruktorów, przesięwzięciami programowymi, sprawami finansowymi i gospodarczymi, pracą metodyczną w pionach: zuchowym, harcerskim, starszoharcerskim i wędrowniczym czy wizerunkiem – mówi hm. Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

W skład Komendy Chorągwi Gdańskiej zostali wybrani również: hm. Tomasz Michałowski – zastępca komendanta ds. organizacyjnych, hm. Agnieszka Święcicka – zastępczyni ds. programowych, hm. Marek Boraczyński – skarbnik, phm. Łukasz Kochowski – członek komendy ds. pracy z kadrą, phm. Jacek Grzebielucha – członek komendy ds. promocji i informacji, phm. Alina Cyrzon – członkini komendy ds. wsparcia hufców.

Podczas Zjazdu swoje wyrazy uznania dla działalności harcerskiej wyraził również Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz. W słowach skierowanych do uczestników i uczestniczek Zjazdu nawiązał do kandydatury Gdańska do organizacji Jamboree w 2023. Jamboree jest zlotem skautów z całego świata, który odbywa się co 4 lata w innym kraju. Uczestniczy w nim kilkanaście tysięcy osób – kontyngentów harcerzy i harcerek zrzeszonych w światowych organizacjach harcerskim WOSM – Światowej Organizacji Ruchu Skautowego i WAGGS - Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek. - Jest Was około 6 tysięcy, mam nadzieję, że do 2023 w Chorągwi Gdańskiej zrzeszonych będzie co najmniej 10 tysięcy harcerzy i harcerek – życzył Prezydent Adamowicz. O tym, czy Polska otrzyma prawo do organizacji Jamboree w 2023 roku dowiemy się w roku 2017 na światowej konferencji WOSM w Azerbejdżanie. Gdańsk jest jednym z miast – kandydatów do organizacji tego przedsięwzięcia w Polsce. W komitecie popierającym organizację Jamboree 2023 w Polsce jest m.in. Premier Ewa Kopacz i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 

Zjazd Wybrał równie Radę Chorągwi, która ocenia realizację uchwał i postanowień Zjazdu Chorągwi, przyjmuje i ocenia kierunki pracy i plany Chorągwi. W jej skład wchodzą:

hm. Andrzej Pliszka - przewodniczący
hm. Piotr Żywicki - zastępca
hm. Anna Deptuła
hm. Zenobia Glac-Ściebura
hm. Konrad Chmiel
hm. Wojciech Mokwa
hm. Ludwika Dębicka

W skład Komisji Rewizyjnej, która kontroluje działania Komendy Chorągwi i monitoruje stan finansów Chorągwi wchodzą:

hm Beata Szymańska - przewodnicząca
hm. Piotr Kubiszyn
hm Weronika Pyda-Ledwoń
hm. Anna Stachyra
hm. Roman Kopitkowski
hm. Helmut Kropidłowski
hm. Elżbieta Rohde

Zjazd powołał również Sąd Harcerski, który rozpatruje sprawy naruszenia Statutu ZHP, uchwał lub decyzji władz ZHP przez członków ZHP. W skład Sądu wchodzą:

hm. Adam Myszk - przewodniczacy
hm. Artur Lemński
hm. Krystyna Król-Łęgowska
hm. Bartosz Blaszke
hm. Andrzej Sawuła
hm. Krystyna Rzoska
hm. Andrzej Kornas
hm. Tomasz Katafiasz
hm. Jerzy Ruszkowski

XI Zjazd zakończył się wspólną pieśnią pożegnalną i "Bratnim Słowem". Komendant Chorągwi poprosił ustępującą hm. Hannę Piotrowską o puszczenie harcerskiej iskry. Zjazd rozszedł się do domów, pełen wiary, nadziei i spojrzenia w przyszłość.

Harcmistrz Artur Glebko - komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP, członek Rady Naczelnej ZHP, a w niej Szef Komisji ds. Zarządzania Organizacją, przewodniczący Komisji Instruktorskiej Hufca ZHP Gdańsk – Śródmieście, były komendant Szczepu Knieja, komendant Harcerskiej Bazy Obozowej w Olpuchu. Przedsiębiorca, ojciec Filipa  i Zosi.

Więcej inforacji:
phm. Marta Bednarska
Rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej kieruje się w swych działaniach misją ZHP, którą jest wychowanie młodego człowieka - wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie mu wyzwań.

Chorągiew Gdańska ZHP jest terytorialną wspólnotą harcerskich hufców z regionu województwa pomorskiego. Zrzesza około 6  tys. zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 22 hufcach (Bytów, Czarna Woda, Gdańsk Portowa, Gdańsk-Przymorze, Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa, Gdynia, Hel, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Puck, Rumia, Słupsk, Sopot, Stare Pole, Starogard Gdański, Sztum, Tczew, Wejherowo).

Wychowanie realizowane jest w organizacji przede wszystkim w podstawowych jednostkach organizacyjnych – gromadach zuchowych i drużynach harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, które wchodzą w skład ww. hufców.

Chorągiew Gdańska ZHP realizuje swoją misję organizując m.in.:

  • ·wypoczynek dzieci i młodzieży (kolonie zuchowe, obozy harcerskie stacjonarne i wędrowne, obozy specjalnościowe - głównie żeglarskie)
  • ·przedsięwzięcia kulturalne (festiwale, przeglądy, konkursy)
  • ·przedsięwzięcia turystyczne (rajdy, wyprawy, rejsy morskie i śródlądowe, spływy kajakowe)
  • ·przedsięwzięcia sportowe (turnieje, igrzyska, regaty żeglarskie)
  • ·kształcenie specjalistyczne (np. kursy instruktorskie, żeglarskie, medyczne, manewry ratownicze)
  • Chorągiew

Michał Piotrowski

Fot. Maciej Kołek

opal copy