Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Kameralnie i przebojowo w tę niedzielę w Filharmonii na Ołowiance

Coraz chłodniejsze wieczory sprzyjają nastrojowym spotkaniom. Na taki właśnie nastrojowy i Kameralny wieczór z towarzyszeniem muzyki w wykonaniu muzyków na co dzień grających w szeregach Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zaprasza w tę niedzielę, 7 grudnia, o godz. 17:00 Filharmonia na Ołowiance.

Baltickwartet

Wystąpią: sopranistka Danuta Mossakowska-Dulska, trębacz i na co dzień solista Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckie Janusz Szadowiak, klawesynistka  i adiunkt Akademii Muzycznej w Gdańsku Małgorzta Skotnicka oraz Baltic Kwartet w składzie: Tomasz Diakun skrzypce, Sylwia Kolińska skrzypce, Tomasz Pozorski altówka, Kamila Pietrzak wiolonczela.

 

W repertuarze koncertu pt. „Kameralnie i nastrojowo” znajdą się utwory od Bacha po Piazollę i Moricone.

Reprezentantów baroku będzie zresztą więcej, bo usłyszymy m.in. Sound the Trumpet  autorstwa Henry Purcella, uchodzącego za brytyjskiego odpowiednika Mozarta, a także przypominające nam o nadchodzących Świętach Concerto Grosso nr 8 Na Boże Narodzenie wirtuoza skrzypiec i kompozytora Arcangelo Corelli’ego. Będzie więc można liczyć na ogromną barwność brzmieniową, z czego znany jest Corelli. Lubił bowiem np.  wprowadzać efekty naśladowaniainstrumentów dętych w swoich utworach. Pojawią się także utwory Gabriela Fauré, ucznia Camille Saint-Saënsa, którego śmiało można dziś nazwać „mistrzem małych form”. Jego Pie Jesu Domine z Requiem doskonale wpisuje się więc w charakter niedzielnego koncertu.

Druga część wieczoru zdecydowanie należeć będzie do współczesnych nam kompozycji, mimo, ukłonu w stronę klasyki uczynionym za sprawą  Laudate Dominum z Vesperaesolennes de Confessore z repertuaru Mozarta.

Zabrzmi więc „Elegia”Alexandra Artunianaoraz „Obój Gabriela” Ennio Moricone z filmu „Misja” z 1986r.,w reżyserii Rolanda Joffé, z główną rolą Roberta De Niro. Przebojem tego wieczoru będzie też zapewne: Be Thou my Vision, które wyszło spod pióra Boba Chilcota, który komponował głównie dla chórów. Jego utwory wykonywały m.in. BBC Singers, New Zealand Youth Choir, the Chamber Choir of Europe czy Taipei Chamber Singers. On sam zaś był przez lata dyrygentem chóru w londyńskim Royal Collego of Music oraz głównym dyrygentem gościnnym w BBC Singers.  Drugi utwór, który powinien spotkać się z entuzjazmem publiczności, to  Obvilion  Astora Piazolli, kompozytora tanga  argentyńskiego. Jego oryginalny styl sprawił bowiem, że jego tango,  z muzyki tanecznej przeistoczyło się w kunsztownie stylizowaną muzykę do słuchania, cenioną na całym świecie.

 

BACKGROUND:

 Danuta Mossakowska-Dulska

001

Wykształcenie muzyczne uzyskała w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk - Sienkiewicz i w klasie śpiewu solowego w klasie prof. Zofii Jankowicz–Pobłockiej. Studia podyplomowe odbyła w Wyższej Szkole Muzycznej w Dreźnie w klasie prof. Christiana Elsnera. Po ukończeniu studiów fortepianowych rozpoczęła prace na stanowisku wykładowcy na wydziale wokalno-aktorskim na macierzystej uczelni. W latach 1995-1999 śpiewała w Operze Hamburskiej. Następnie rozpoczęła pracę pedagogiczną w szkole muzycznej i na Uniwersytecie w Brunszwiku. Występuje na wielu festiwalach i koncertach muzyki oratoryjnej i operowej, m.in. w filharmoniach Kolonii, Hamburga, w Holandii, Francji, Szwajcarii, Słowacji i Szwecji.

 

 

Janusz Szadowiak

003

Od 1974 roku jest I trębaczem - solistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Studiował w klasie trąbki prof. R. Reydycha w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, zdobywca  II  nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w 1977 r. Brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze w klasie trąbki Ludwika Güttlera, koncertował jako solista w Danii, Hiszpanii, Holandii i Niemczech. W repertuarze posiada kompozycje na trąbkę, trąbkę piccolo i flugelhorn.

Od 1979 r. jest członkiem The Gdańsk Philharmonic Brass,  z którym koncertował w Austrii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji i Włoszech. Z zespołem nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Wraz z zespołem bierze udział w projekcie „OLO WALICKI  METALLA  PRETIOSA” (prawykonanie projektu odbyło się 45. FESTIWALU JAZZ JAMBOREE 2003; Olo Walicki – kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Maurice de Martin (Niemcy) – perkusja).

Dokonał polskich prawykonań utworów na trąbkę i orkiestrę: J. Daetwylera Koncert na trąbkę, orkiestrę smyczkową i perkusję (Łomżyńska Orkiestra Kameralna  pod dyr. T.Chachaja, 2001), Tadeusza Kassaka 3 Melodie, Alexandra Arutiuniana Elegia (Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. M. Dworzyńskiego, 2004).

 

Małgorzata Skotnicka

Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Gdańsku, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Zuzanna Ruzickowa, Huquette Dreyfus oraz Jacque Ogg. Brała udział w zajęciach poświęconych wykonawstwu muzyki dawnej prowadzonych przez wykładowców Akademii Bachowskiej H. Rillinga. Interesuje się także muzyką współczesną; brała udział w nagraniach organizowanych przez Katedrę Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1994 roku prowadzi klasę klawesynu i kameralistyki w Średniej Szkole Muzycznej oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 1996 r. jest członkiem zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, z którym nagrała trzy płyty z muzyką kameralną okresu baroku oraz muzyką współczesną.

 

Baltic Kwartet

Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, związani z Filharmonią Bałtycką, których połączyła wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Włączają do repertuaru muzykę elektroniczną, rozrywkową oraz elementy kabaretu. Od 2007 są członkami Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

 

Sponsorzy:

Sponsor Strategiczny PFB

zasilamy kulture w

EDF Polska S.A.

Główny Sponsor PFB Mecenas Kultury

EDF

opal copy