Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Festiwal Actus Humanus od 8 do 14 grudnia 2014 w Gdańsku

DSC 3822m

Na afiszu widzimy zamyśloną, spoglądającą w dal postać. Jej pokryta kroplami deszczu twarz wypełnia cały kadr. Spojrzenie jest nieobecne, jakby dalekie od sfery profanum. Pejzaż ukazany na drugim planie, podobnie jak sama postać, utrzymany jest w kolorystyce czarno-białej. Czy taka była przestrzeń otaczająca człowieka renesansu i baroku? Nigdy jednoznacznie nie odpowiemy na to pytanie. Natomiast przybliżeniem metafizycznego wymiaru rzeczywistości na pewno była ówczesnego muzyka sakralna.

Jej niebywałego piękna możemy doświadczyć podczas Actus Humanus – festiwalu, który prezentuje arcydzieła muzyki dawnej, również kompozycje związane z okresem Bożego Narodzenia. W tym roku odbędzie się już po raz czwarty. W dniach 8-14 grudnia Gdańsk będzie miejscem jednego z najważniejszych festiwali wykonawstwa historycznego.

Ci, których ortodroma szlaków turystycznych przywiedzie do Gdańska, miasta wielkich postaci i ważnych wydarzeń, będą mogli usłyszeć tak wybitnych twórców jak Christina Pluhar – obejmująca kierownictwem artystycznym formację L’Arpeggiata. Grupa stworzyła swój niepowtarzalny styl łącząc muzykę XVII wieku z elementami jazzu i folku. Przy zachowaniu historycznych instrumentów wprowadziła brzmienia naszej epoki. Stwarzane przez zespół muzyczne nowe światy zostały uhonorowane przyznaniem artystycznej rezydencji w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Podczas wtorkowego wieczoru usłyszymy Le Poème Harmonique pod genialną batutą Vincenta Dumestre’a. Formacja zachwyca zarówno wykonaniem natchnionych religijnych pieśni, jak i interpretacją świeckiej muzyki wokalnej. W programach, które są zawsze starannie przygotowywane, można usłyszeć zapomniane XVII-wieczne utwory.

Gdańsk będzie również gościł jednego z największych interpretatorów muzyki Claudia Monteverdiego – Rinalda Alessandriego. Jest to dyrygent, który wybornie zna się na włoskiej muzyce od manieryzmu po późny barok. Zachwyci też na pewno Max Emanuel Cencic – uznawany przez krytyków za najwybitniejszy głos kontratenorowy naszych czasów.

Polska publiczność będzie miała możliwość uczestniczenia w koncercie Hilliard Ensemble. Ta formacja po 40 latach kończy muzyczną działalność. Ten niedościgniony kwartet wokalny jest fenomenem muzyki dawnej i współczesnej.

Dźwięki tych mistrzowskich utworów będą rozbrzmiewać m. in. w Dworze Artusa, kiedyś siedzibie Bractwa Św. Jerzego, miejscu spotkań stanu rycerskiego oraz miejscu otwartych rozpraw sądowych, stanowiącym obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nie tylko gotyckie wnętrze Dworu Artusa, ale również utrzymany w tym samym porządku architektonicznym kościół św. Jana zapewni doskonałą akustykę oraz odbiór historycznych dzieł. Pięknej, dawnej muzyki będzie można również wysłuchać w późnogotyckim kościele św. Jakuba, który jako jedyny w Gdańsku posiada renesansowy strop belkowy.

Z Festiwalem Actus Humanus współpracuje Narodowy Instytut Audiowizualny, który współtworzy i rejestruje ważne koncerty oraz cenne zjawiska polskiej kultury. W multimedialnym portalu Instytutu NINATEKA można wyszukać unikaty polskiej kultury audiowizualnej. Zapewni też możliwość wysłuchania nagrań festiwalowych.

Actus Humanus nieoswojonych z niegdysiejszą muzyką przyciąga, niezapatrzonych w przeszłość zastanawia, niezdecydowanych skłania do szukania piękna w zapomnianych kompozycjach muzycznych i intryguje.

DSC 3782

Jak powiedział na konferencji prasowej prezydent Paweł Adamowicz, jest to festiwal dla ludzi. Percepcyjnie osiągalny przez potencjalnego odbiorcę. Gdy ów odbiorca odważy się przyjść, to już zostanie. Odwagą na pewno wykazują się twórcy. Ich nieszablonowe myślenie, entuzjazm oraz ogromny nakład pracy podczas realizacji projektu powodują rodzenie się nowej gdańskiej tradycji. Festiwalu, którym zachwycają się mieszkańcy i ci, którzy w tych dniach wybiorą Gdańsk na miejsce swojej bytności.

Katarzyna Włodarczyk

 

W dniu 2 grudnia 2014 w pięknych wnętrzach Domu Uphagena odbyła się konferencja prasowa na temat Festiwalu Actus Humanus, który w dniach od 8 do 14 grudnia 2014 zagości w Gdańsku.

Poniżej jest link do zdjęć z konferencji prasowej, których autorem

jest Andy Pol:

http://www.dobrewiadomosci.eu/galeria/festiwal-actus-humanus-konferencja-prasowa 

W konferencji wzięli udział: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Filip Berkowicz dyrektor artystyczny Festiwalu, Anna Czekanowicz-Drążewska dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, Agnieszka Wolak rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Audiowizualnego, mecenas festiwalu Serge Bosca, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Saur Neptun Gdańsk S.A. oraz Konrad Koper z agencji event-factory, która jest  organizatorem Festiwalu.

Szczegółowy program Festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.actushumanus.com/program

opal copy