Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Współpraca Polski w zakresie przemysłu jubilerskiego oraz rozwoju branży bursztynniczej z Obwodem Kaliningradzkim

Pomyślną wiadomość dla polskiej branży jubilersko-bursztynniczej oraz dla inwestorów związanych z obróbką bursztynu przekazał nam w imieniu Międzynarodowej Fundacji Natury Rzeczy „Elektron” jej Prezes Zarządu Piotr Jan Łompierz. Fundacji z siedzibą w Gdańsku, w której statucie jest "wychowywanie i edukowanie dzieci, młodzieży, wspieranie twórczości i przedsiębiorczości, działalności kulturalnej i ochrony dziedzictwa kultury. Działania Fundacji skierowane są do wszystkich osób, bez względu na narodowość, wyznanie czy światopogląd...". Otóż w wyniku wielomiesięcznych negocjacji i intensywnych działań, prowadzonych we współpracy ze spółką Hanza Emporium z Gdańska, osiągnięto porozumienie z władzami Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej w osobie Gubernatora Obwodu oraz z dyrekcją Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego w Jantarnym.

092

 

Efektem tego porozumienia jest trójstronne Memorandum o współpracy (tekst poniżej), którego rezultatem będzie m.in. umożliwienie szerszego dostępu do rosyjskiego rynku polskim firmom z branży jubilersko-bursztynniczej, zainteresowanym pozyskaniem rosyjskiego surowca bursztynowego oraz jego przerobem na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Prezentacja Memorandum zaplanowana została, w porozumieniu z Radcą Aleksandrem Milotą z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, w ramach Seminarium dotyczącego współpracy gospodarczej Polski z Obwodem Kaliningradzkim, które organizuje w Kaliningradzie, w dniu 10 grudnia 2014, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP.

 

120

 

MEMORANDUM o współpracy pomiędzy Rządem Obwodu Kaliningradzkiego, Zjednoczonym Przedsiębiorstwem Państwowym „Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy“ i Międzynarodową Fundacją Natury Rzeczy „Elektron“.

Rząd Obwodu Kaliningradzkiego (zwany dalej - Rząd) w osobie Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Cukanowa Nikołaja Nikołajewicza, działającego na podstawie Statutu i obowiązującego prawa Obwodu Kaliningradzkiego,

Zjednoczone Przedsiębiorstwo Państwowe „Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy“ (zwany dalej –„Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy“) w osobie pełniącego obowiązki Dyrektora Generalnego Zacepina Michaiła Iwanowicza, Międzynarodowa Fundacją Natury Rzeczy „Elektron“ (zwana dalej – Fundacja „Elektron“) w osobie założyciela – Przewodniczącej Rady Pauliny Binek, zwane dalej „Stronami“, uznając konieczność uzgodnionych działań i koordynacji wysiłków organów państwowych i organizacji pozarządowych w reformowaniu mechanizmów regulacji stosunków w zakresie przemysłu jubilerskiego oraz rozwoju branży bursztynniczej w Obwodzie Kaliningradzkim, podpisali niniejsze Memorandum o treści następującej:

Artykuł 1 Przedmiotem niniejszego Memorandum jest nawiązanie współpracy pomiędzy Stronami w ramach rozwoju przemysłu bursztynniczego na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego.

Artykuł 2 Zgodnie z przedmiotem niniejszego Memorandum Strony planują współpracę w następujących podstawowych kierunkach:

a) tworzenie nowych przedsiębiorstw w celu przeróbki surowego bursztynu, z wykorzystaniem umiejętności i doświadczenia polskich specjalistów, chcących organizować przeróbkę bursztynu na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego:

b) przygotowywanie i przeszkalanie wykwalifikowanych specjalistów w zakresie artystycznym i przemysłowym obróbki bursztynu w Obwodzie Kaliningradzkim, w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa, pod kierunkiem Profesora Andrzeja Szadkowskiego;

c) ustanawianie wspólnych stypendiów i współpraca w zakresie przygotowywania i publikacji badań naukowych o bursztynie.

Artykuł 3 Przedmiotowe Memorandum nie stanowi podstawy dla ponoszenia nakładów finansowych, spowodowanych działaniami którejkolwiek ze Stron, jeżeli wcześniej w tym zakresie nie została zawarta umowa o ponoszeniu konkretnych zobowiązań finansowych.

Artykuł 4 W celu prawidłowej realizacji niniejszego Memorandum, Strony utworzą Radę Koordynacyjną, w skład której wejdzie po jednym pełnomocniku każdej ze Stron Memorandum.

Spośród pełnomocników zostaną wybrani Prezes i Sekretarz Rady Koordynacyjnej, którzy przygotują Regulamin Pracy Rady Koordynacyjnej.

Strony dopuszczają możliwość powołania specjalnych, stałych grup roboczych w celu realizacji poszczególnych założeń niniejszego Memorandum.

Artykuł 5 Zasady, zakres i mechanizmy wzajemnych działań oraz koordynacja działań Stron nakierowanych na realizację niniejszego Memorandum, mogą być regulowane poprzez osobne protokoły, podpisane przez pełnomocników, będących członkami Rady Koordynacyjnej.

Artykuł 6 Niniejsze Memorandum zostało zawarte na czas nieokreślony i wchodzi w życie od daty jego podpisania. Każda ze Stron ma prawo odstąpić od niniejszego Memorandum, zawiadamiając o tym pozostałe Strony.

Zmiany i uzupełnienia do niniejszego Memorandum mogą być wnoszone po uprzednim pisemnym wyrażeniu zgody przez Strony i występują w formie protokołów, które stanowią integralną część Memorandum.

Podpisano w Kaliningradzie 2014 roku w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.

Za Rząd Obwodu Kaliningradzkiego Gubernator N.N. Cukanow

Za Zjednoczone Przedsiębiorstwo Państwowe „Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy“ P/o Dyrektora Generalnego M.I. Zacepin

Za Międzynarodową Fundację Natury Rzeczy „Elektron“ Założyciel – Przewodnicząca Rady Paulina Binek.

 

Źródło: Piotr Jan Łompierz, Prezes Zarządu Międzynarodowej Fundacji Natury Rzeczy „Elektron” z siedzibą w Gdańsku.

Fot. Włodzimierz Amerski (Ze zbiorów Muzeum Bursztynu będącego oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).

opal copy