Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

"Przewodnik dobrych praktyk remontowych" już działa!

Poprawa jakości remontów oraz edukacja – głównie przez graficzne pokazanie zarówno dobrych, jak i złych przykładów tworzenia przestrzeni, która nas otacza – to główne cele internetowego „Przewodnika dobrych praktyk remontowych”, który powstał w Referacie Estetyzacji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

„Przewodnik dobrych praktyk remontowych” jest publikacją internetową (www.dobryremont.gdansk.pl), która zawiera zbiór podstawowej wiedzy dla każdego właściciela mieszkania lub domu, niebędącego specjalistą od architektury. Zawarte w niej informacje ułatwią podejmowanie decyzji dotyczących remontów, termomodernizacji, użycia kolorów i detali architektonicznych. W „Przewodniku” znajdziemy także opis procedur wymaganych przed podjęciem remontu oraz kontakty do odpowiednich instytucji i urzędników. Znajdziemy też wiele praktycznych wskazówek, w jaki sposób zaplanować remont, z kim należy go uzgodnić (np. gdzie zgłosić zamiar termomodernizacji budynku), bogato ilustrowanych zdjęciowo przykładami m.in. z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Torunia, Kopenhagi, a także z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Czasem są to zdjęcia opracowane graficznie, dzięki którym można zobaczyć, co by było, gdyby np. na fasadzie budynku znalazł się inny kolor.

„Przewodnik dobrych praktyk remontowych” powstał dzięki współpracy Referatu Estetyzacji Miasta w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz architektów z grupy „Zobaczyć na nowo…”.

- Trudno oczekiwać, by każdy z nas był architektem, czy konstruktorem – podkreśla prezydent Paweł Adamowicz. – Poleganie wyłącznie na informacjach przedstawicieli firm, które sprzedają określone technologie remontowe, nie da nam wiedzy o plusach i minusach tych rozwiązań, a przede wszystkim o zakresie dostępnych możliwości. Dlatego stworzyliśmy dla Państwa „Przewodnik dobrych praktyk remontowych”.

– W ubiegłym roku przez dwa tygodnie w formie ankiety pytaliśmy mieszkańców, jakie zagadnienia z zakresu remontów ich najbardziej interesują i z czym przede wszystkim mają problemy – mówi Agnieszka Lasota, architekt i urbanista z grupy „Zobaczyć na nowo…”. – Na podstawie ankiet stworzyliśmy rubrykę „Najczęściej zadawane pytania”, która także pomoże każdemu, kto planuje remont czy ocieplenie budynku lub domu.

– Pod koniec roku planowana jest także publikacja „Przewodnika” w formie drukowanej – dodaje Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta. – Przez najbliższe sześć miesięcy będziemy zbierać uwagi na temat internetowej wersji, by publikacja w formie książeczki jak najbardziej uwzględniała potrzeby mieszkańców.

„Przewodnik dobrych praktyk remontowych” znajduje się pod adresem:
www.dobryremont.gdansk.pl


„Poradnik o przestrzeniach publicznych”
Na początku grudnia 2014 roku Miasto Gdańsk wydało natomiast inną unikatową w skali kraju publikację: „Poradnik o przestrzeniach publicznych” dla mieszkańców, wspólnot, rad dzielnic, urzędników. Publikacja przygotowana została przez specjalistów z Biura Rozwoju Gdańska – jednostki miejskiej, której głównym zadaniem jest sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych opracowań planistycznych. 
„Poradnik o przestrzeniach publicznych” powstał jako narzędzie pomocne przy dyskusji o przestrzeniach publicznych. Znajdziemy w nim omówienie poszczególnych faz realizacji przestrzeni publicznych opartych o podstawowy proces inwestycyjny. Przedstawiono także części składowe przestrzeni publicznej oraz wskazano rzeczy korzystne i negatywne dla dobrej przestrzeni publicznej.
Do poradnika załączona jest płyta CD, na której wgrano jego treść, tabelę pomocną przy ocenie przestrzeni publicznej, przykładowe scenariusze warsztatów oraz informacje na temat Koncepcji Regulacji Estetyki Miasta (KREM).
„Poradnik o przestrzeniach publicznych” można pobrać tutaj: 

http://ssl.gdansk.pl/nasze-miasto,512,34400.html

Dariusz Wołodźko

opal copy