Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Otwarty Gdańsk coraz bardziej otwarty

Zgodnie z polityką otwartych danych, którą realizuje Miasto Gdańsk, od 2 stycznia na stronie „Otwarty Gdańsk” uruchomione zostały dwie formy udostępniania danych; rejestr wydatków (umów), a także rejestr wniosków o udostępnianie informacji publicznej wraz z odpowiedziami.

– Otwartość to podstawa polskiej demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Bez otwartości nie ma wiarygodności – informuje Prezydent Paweł Adamowicz. – Dostęp do informacji publicznej obniży stereotypy i pozwoli działaczom społecznym, a także wszystkim mieszkańcom Miasta, być bardziej świadomym i kompetentnym – podsumował. 

Rejestr wniosków o udostępnianie informacji publicznej to baza wiedzy, zawierająca informacje o ilości wniosków, z prośbą o udostępnienie informacji publicznej, kierowanych do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Baza umożliwia wgląd w treść wniosków, a co najistotniejsze – udostępnia treści z odpowiedzią na publikowane wnioski. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej wprowadzane są do rejestru niezwłocznie po ich wpłynięciu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, natomiast informacje dotyczące realizacji wniosków umieszczane są w ciągu 7 dni od daty udzielenia odpowiedzi. Baza jest dostępna pod adresem: http://www.gdansk.pl/bip/raporty-publikacje?archiwum=rw

Z kolei rejestr umów jest narzędziem umożliwiającym przegląd wydatków ponoszonych przez Urząd Miejski w Gdańsku, z wyjątkiem danych, które mogą być zastrzeżone, np. danych osobowych. O potrzebie zastrzeżenia danych decydują dyrektorzy poszczególnych Wydziałów. Warto również zaznaczyć, że niektóre z publikowanych wydatków, to środki zaangażowane, co oznacza, że samo zaangażowanie tych środków, nie jest równoznaczne z zobowiązaniem poniesienia konkretnego wydatku, ponieważ ostatecznie może być on niższy. 

Rejestr umów publikowany jest w formie rejestru wydatków i jest dostępny pod adresem:http://www.gdansk.pl/bip/raporty-publikacje?umowy=tak

– Proces wdrażania tych danych jest bardzo trudny i czasochłonny – informuje Magda Siwanowicz, prawnik z Fundacji ePaństwo która merytorycznie współpracuje z Miastem Gdańsk w tym projekcie – Naszym priorytetem jest jasność udostępnionych danych, ich odpowiednia forma oraz pewność, że nie naruszamy dóbr osobistych – dodaje. Warto pamiętać, że nie wszystkie dane publiczne są danymi otwartymi. Dane otwarte muszą mieć odpowiedni format (np. XML), umożliwiający ich swobodne przetwarzanie.

Polityka otwartości jest procesem, który polega na udostępnianiu obywatelom danych gromadzonych przez Miasto i używaniu nowych technologii do wspierania przejrzystego rządzenia. Zakłada stopniowe uwalnianie nowych zbiorów danych publicznych, publikowanych w otwartych i uporządkowanych formatach, umożliwiających ich ponownie wykorzystywanie. Jej celem jest stworzenie warunków dla innowacyjnego zastosowania informacji oraz inspirowanie przedsiębiorczości. Konsekwencją wprowadzenia polityki otwartości Miasta Gdańska jest powstaniePortalu Otwartych Danych, za pośrednictwem którego Miasto stopniowo publikuje dane publiczne o określonym standardzie. Dane udostępniane za pośrednictwem portalu są: dostępne, aktualne, kompletne, maszynowo odczytywalne, udostępniane bez dyskryminacji i bez ograniczeń licencyjnych.

– Miasto Gdańsk prezentuje dobre praktyki w zakresie otwartości, cieszymy się, że mamy takiego Partnera – podsumowuje Magda Siwanowicz.

Więcej informacji:

http://www.gdansk.pl/otwartygdansk

Justyna Michalkiewicz

opal copy