Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wypoczynek na granicy lasu i miasta

Dziesięć wejść do lasu podzielonych na trzy kategorie oraz piętnastokilometrowa ścieżka „Droga Radości – to główne elementy koncepcji zrównoważonego zagospodarowania strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przedstawionej dziś na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Koncepcję zaprezentowali: Wiesław Bielawski zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Marek Zeman nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk, Jolanta Kmiecik kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Ewa Mączka i Bogusław Grechuta z Biura Rozwoju Gdańska. Koncepcja, zanim zostanie zrealizowana, zostanie poddana konsultacjom społecznym.
W bezpośrednim sąsiedztwie lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mieszka ok. 47 tys. gdańszczan, po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i otworzeniu nowych terenów inwestycyjnych ta liczba może wzrosnąć o kolejnych 12 tys. ludzi. Dla nich wszystkich naturalnym miejscem do wypoczynku i spacerów są lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, oraz otaczające go tereny niezagospodarowane. Rekreacja na terenach lasów daje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, obcowania z dziką przyrodą i relaksu. Jednak musimy pamiętać, że tak jak lasy wpływają na ludzi, tak również ludzie wpływają na lasy. Zbyt intensywne użytkowanie lasów, nawet w celach rekreacyjnych lub turystycznych, powoduje pewne negatywne skutki dla delikatnego ekosystemu leśnego.

Trzy kategorie wejść
Rozwiązaniem dającym możliwość rekreacji dla mieszkańców i jednocześnie chroniącym lasy jest „Koncepcja zrównoważonego zagospodarowania strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” stworzona na prośbę Wiesława Bielawskiego Zastępcy Prezydenta Gdańska przez Biuro Rozwoju Gdańska.
- Do czerwca koncepcję będziemy konsultować z mieszkańcami i nowo wybranymi radami dzielnic - podkreśla Wiesław Bielawski. – To projekt, który będzie powstawać przez kilka lat.

Koncepcja przygotowana przez miejskich urbanistów przewiduje urządzenie dziesięciu wybranych wejść dla lasów TPK, w trzech kategoriach zagospodarowania. W pierwszej kategorii, o najbogatszym programie funkcjonalno-użytkowym, znalazłby się cztery wejścia: dawny poligon wojskowy przy zbiorniku retencyjnym Jasień, Niedźwiednik, Dwór VII i Kuźnia Wodna. W obrębie tych wejść mogłyby powstać, m.in. boiska, tereny wypoczynkowe, siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw, parkingi (w tym rowerowe), sezonowe usługi gastronomiczne i in. W drugiej, nieco uboższej kategorii znalazłyby się wejścia na Matemblewie, drugie wejście na Niedźwiedniku i Dwór III. Tutaj dopuszczone były by, np. miejsca do wypoczynku, place zabaw i parkingi rowerowe. Trzecia kategoria objęłaby Dwór I, drugie wejście w obrębie Dworu VII i Złotą Karczmę. W tych miejscach przewidywana jest stworzenie tylko parkingów, oświetlenie terenu, ustawienie ławek do wypoczynku, toalet i wiat turystycznych. [Pełny proponowany program urządzenia każdej kategorii przedstawiono w załączonej prezentacji].

- Dzięki zagospodarowaniu wskazanych wejść zyskamy pewien bufor pomiędzy terenami zurbanizowanymi a terenami leśnymi. W ten sposób chcemy zapobiec nadmiernej eksploatacji lasów. Oczywiście nikomu nie będziemy zakazywać wejścia do TPK. Jednak liczymy, że ciekawa oferta spędzenia wolnego czasu w strefie granicznej lasu, blisko przyrody jednak bez jej nadmiernego obciążania, skusi część gdańszczan do tego, aby w niej pozostać i w niej pozostać – mówi zastępca prezydenta Gdańska.

„Droga do radości”
Zdaniem prezydenta Bielawskiego dodatkową wartością będzie możliwość wytyczenia ścieżki łączącej wejść do TPK wskazane do zagospodarowania. Nowy szlak turystyczny roboczo nazwano „Drogą do Radości” (ponieważ prowadziłby do Doliny Radości),  miałby on ok. 15 km długości i prowadziłby przez stosunkowo łatwy teren. W odróżnieniu do typowych szlaków turystycznych wejść i zejść ze szlaku będzie można w dowolnym z jedenastu wejść wskazanych do zagospodarowania.
- Zależny nam na tym szlaku głównie ze względu na rodziny z małymi dziećmi, seniorów i osoby niepełnosprawne. Spokojne ukształtowanie terenu po którym wytyczony byłby szlak dawało by im znakomite warunki do rekreacji – podkreśla Wiesław Bielawski.
Koncepcja przygotowana przez Biuro Rozwoju Gdańska została na razie przedstawiona Lasom Państwowym i zarządowi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. BRG czeka na opinię i wnioski od tych instytucji. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania.
- Chcemy zapytać gdańszczan jakie elementy zagospodarowania i urządzenia widzieliby na terenie poszczególnych wejść – zaznaczył Wiesław Bielawski.

STREFA BUFOROWA koncepcja do pobrania (18.26 MB)

Współautor: Dawid Zielkowski / Biuro Rozwoju Gdańska

opal copy