Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

"Strategia Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku"

W siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się dziś publiczna prezentacja „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” – dokumentu przygotowanego przez holenderskich ekspertów, przy współpracy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W prezentacji udział wzięli reprezentanci Urzędu Miejskiego w Gdańsku: zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Grzegorz Sulikowski oraz członkowie warsztatów projektowych z Holandii: Hugo de Vries z Ministerstwa do Spraw Ekonomicznych Holandii, Wouter Vos i Mark Niesten oraz Edyta Wiśniewska z KuiperCompagnons (doradcy w sprawach strategicznych), Magdalena Pramfelt – Konsul Honorowy Królestwa Holandii oraz Marius Kiers i Jahan Kaubot z firmy hydrologicznej Arcadis.

Główne rekomendacje: historyczne centrum i Nowy Port
W trakcie spotkań stworzono propozycję zintegrowanej strategii rozwoju terenów nadwodnych, wiążących obszary nadmorskie, nadrzeczne, położone nad strumieniami i potokami z szeroko pojętym podejściem z zakresu planowania przestrzennego, czy też ekonomii i zagrożeń powodziowych (np. związanych z ociepleniem klimatu).
Pierwszą rekomendacją zawartą w „Strategii…” jest zdefiniowanie OBSZARU PRIORYTETOWEGO, którym jest historyczne centrum miasta wraz z przylegającymi terenami przemysłowymi położonymi nad wodą. Stanowi on obszar o najwyższym potencjale rozwoju społeczno-gospodarczego, jednak jednocześnie jest pod wpływem ryzyka powodziowego od strony morza i ewentualnych zmian klimatycznych. Autorzy raportu podkreślają potrzebę skupienia działań na dwóch głównych strefach w obszarze priorytetowym: Historycznym Centrum Miasta oraz Nowym Porcie.
Drugą rekomendacją jest przyjęcie podejścia programowego dla zapewnienia bezpieczeństwa wodnego, a także postrzegania wody jako podstawy do atrakcyjnego i silnego rozwoju miasta na obszarze priorytetowym.
Zarekomendowano również utworzenie zespołu zadaniowego, który zarządzałby procesem i dbał o publiczne i prywatne interesy w granicach całego obszaru priorytetowego. – Powstanie takiego zespołu polecił już prezydent Paweł Adamowicz – mówi zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Grzegorz Sulikowski. – Będzie to „komitet sterujący”, którego skład, nazwa i kompetencje zostaną w tym roku określone. Rekomendacje z całego raportu będą też rozważane w kontekście powstawania „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdańska”, który to dokument będzie powstawał przez najbliższych kilkanaście miesięcy.
W „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” zarekomendowano także zdefiniowanie kolejnych skutecznych kroków do zagospodarowania terenu priorytetowego.

STRATEGIA ROZWOJU TERENÓW NADWODNYCH W GDAŃSKU DO POBRANIA (48.69 MB)

1

 

Jak powstawała Strategia
Opracowanie Strategii stało się możliwe dzięki uzyskaniu w grudniu 2013 r., bezzwrotnej dotacji w ramach programu rządu holenderskiego „Partners voor Water” /Partners for Water/ Partnerstwo dla wody.
Udział Miasta Gdańska polegał na zaproszeniu specjalistów do współpracy oraz koordynowaniu i organizacji warsztatów oraz spotkań odbywających się w ramach projektu w Gdańsku.
W styczniu 2014 roku Miasto Gdańsk, wspólnie z Partnerami holenderskimi: KuiperCompagnons i Arcadis, rozpoczęto prace nad opracowaniem strategii rozwoju obszarów nadwodnych Gdańska. Strategia ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, jak również włączenie wód do systemu aglomeracji miejskiej, opracowanie zrównoważonej, wykonalnej, opłacalnej oraz bezpiecznej wizji możliwości rozwojowych terenów nadwodnych ze szczególnym uwzględnieniem planowania przestrzennego.
Celem projektu było również nadanie impulsu ekonomicznego poprzez połączenie projektów rewaloryzacji i zagospodarowania przestrzennego terenów położonych nad wodą, przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju.
W okresie od stycznia 2014 do lutego 2015 roku zostały przeprowadzone pod przewodnictwem partnerów holenderskich, przy udziale Miasta i instytucji miejskich prace i badania w celu opracowania strategii. Miały one formę 3. Warsztatów projektowych. Prace te zostały wykonane w ścisłej współpracy z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji (lista organizacji poniżej) i holenderskich doradców z zakresu planowania przestrzennego i gospodarki wodnej.
Ponadto partnerzy holenderscy odbyli kilkanaście indywidualnych spotkań i konsultacji z instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą problematyką „wodną” w Gdańsku.


7(Fot. Włodzimierz Amerski)

 

Koordynacja projektu ze strony polskiej:
Referat Rewitalizacji WUAiOZ: zastępca dyrektora Grzegorz Sulikowski, Agnieszka Sulewska

Uczestniczące firmy ze strony holenderskiej
- KUIPER-COMPAGNIONS – zespół architektoniczno-urbanistyczny
- ARCADIS – zespół inżynierii wodnej i przeciwpowodziowej

Instytucje uczestniczące w warsztatach:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Gdańskie Melioracje
Biuro Rozwoju Gdańska
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Instytut Morski w Gdańsku
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku
Urząd Morski w Gdyni (w tym oddz. Sobieszewo)
Urząd Miejski w Gdańsku – WUAiOZ, Wydział Środowiska, Wydział Programów Rozwojowych, Wydział Gospodarki Komunalnej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Departament Infrastruktury
Urząd Gminy Cedry Wielkie
Urząd Gminy Pruszcz Gdański
Politechnika Gdańska – Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiskowej
Pracodawcy Pomorza
Biuro Projektowe BPBK
Gdańska Fundacja Inicjatyw Społecznych
Gdański Obszar Metropolitalny
i inne.

Terminy odbytych warsztatów:
20-21 maja.2014
28 października.2014
26 stycznia.2015

Dariusz Wołodźko

opal copy