Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Dyskusja o zmianie granic zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Gdańsku

Do 15 maja Biuro Rozwoju Gdańska zbiera uwagi i wnioski do projektów zmiany przebiegu granic i zakazów obowiązujących w dwóch zespołach przyrodniczo-krajobrazowych: „Dolina Strzyży” i „Dolina Potoku Oruńskiego”. Wnioski można przesyłać elektronicznie na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  lub pocztą.

60399

Ciągłe zmiany i rozwój miasta wpływa nie tylko na jego mieszkańców, ale również na przestrzeń, w tym np. na obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody. W związku ze zmianami zachodzącymi w sposobie zagospodarowania konieczna jest aktualizacja przebiegu granic dwóch gdańskich zespołów przyrodniczo-krajobrazowych: „Doliny Strzyży” i „Doliny Potoku Oruńskiego”. Aktualizacji poddany będzie również katalog zakazów obowiązujących w obu zespołach przyrodniczo-krajobrazowych.

Za koniecznością przeprowadzenia aktualizacji granic zespołu „Dolina Strzyży” przemawia kilka powodów. Przede wszystkim należy dostosować przebieg granic zespołu do zmian w zagospodarowaniu i użytkowaniu terenów znajdujących się w obrębie zespołu. Ponadto należy dostosować przebieg granic do aktualnych podziałów geodezyjnych, w tym tych zawiązanych z realizacją Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 
W obrębie zespołu „Dolina Strzyży” Biuro Rozwoju Gdańska wyznaczyło cztery obszary problemowe, dotyczące zmiany granic. Każdy mieszkaniec Gdańska może zgłaszać swoje uwagi do poszczególnych obszarów problemowych.

1.     Realizacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w granicach zespołu – utrata walorów historycznych dawnego nasypu kolei kokoszkowskiej. Nasyp PKM wraz z wiaduktami został w znacznej części przebudowany. 
2.      Obszar na wschód od nasypu PKM - północna cześć (na północ od ulicy Ogrodowej) przeznaczona na powiększenie cmentarza komunalnego oraz zieleń ogólnodostępną; tereny na południe od ulicy Ogrodowej przeznaczone pod zieleń do utrzymania lub wprowadzenia w ramach terenów zabudowy mieszkaniowej. Obszar odcięty nasypem PKM od pozostałej części zespołu „Dolina Strzyży”.
3.   Tereny zbiorników retencyjnych wraz zielenią na południe od ulicy Słowackiego – niedawno zrealizowane zbiorniki retencyjne stanowią równocześnie nową wartość przyrodniczą i krajobrazową.
4.     Tereny pomiędzy nasypem PKM na wschodzie, a ulicą Potokową na zachodzie  znaczące zmiany w użytkowaniu, szereg obiektów degradujących krajobraz. Obszar odcięty dwujezdniwą ulicą Potokową od pozostałej części „Doliny Strzyży”.

W przypadku „Doliny Potoku Oruńskiego” przesłanki do aktualizacji przebiegu granic są podobne jak w przypadku „Doliny Strzyży”, tj. konieczność dostosowania się do aktualnych podziałów geodezyjnych oraz zmian w sposobach zagospodarowania i użytkowania poszczególnych terenów. BRG określiło jednak tylko jeden obszar problemowy.
1.      Tereny zachodniej części doliny potoku Oruńskiego wraz ze zbiornikami retencyjnymi (istniejącym i planowanym) o znacznych walorach przyrodniczych 
i krajobrazowych. W obwiązujących planach miejscowych przeznaczone pod zieleń.

Do 15 maja Biuro Rozwoju Gdańska czeka na uwagi i wnioski odnoszące się do poszczególnych obszarów problemowych wyznaczonych w obrębie zespołów przyrodniczo-krajobrazowych „Dolina Strzyży” i „Dolina Potoku Oruńskiego”. Wnioski i uwagi można przesyłać pocztą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – jest to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na swoje walory widokowe i estetyczne. O ustanowieniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w drodze uchwały decyduje Rada Miasta. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy jest formą ochrony przyrody określoną przez Ustawę o ochronie przyrody, w której obowiązują względnie słabe, ograniczone rygory dla przekształceń przestrzennych i rozwoju gospodarczego.

Dawid Zielkowski

opal copy