Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

BAND – posadź w Gdańsku drzewo przez Internet!

Gdańsk to jedno z najbardziej zielonych dużych miast Polski. Tereny zielone stanowią ponad 20 % powierzchni miasta – więcej niż w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie (dane GUS). Jednak procesy inwestycyjne sprawiają, że co roku wycina się drzewa. Wycinane są również drzewa chore i stanowiące zagrożenie dla mieszkańców. Teraz każdy gdańszczanin będzie mógł zaproponować nowe miejsce do nasadzeń! Umożliwi to nowoczesna aplikacja webowa BAND, dzięki której wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą wskazać najlepsze miejsca do nasadzeń nowych drzew. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce!

BAND – Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko wejść na stronę BANDgdansk.com lub www.gdansk.pl/band, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe. 

Gdzie będzie można wybrać miejsce?
Po przesłaniu zgłoszenia, pracownicy Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego przystąpią do jego analizy i w ciągu kilku do kilkunastu dni (zależnie od liczby wniosków) skontaktują się z wnioskodawcą. Kluczową kwestią jest własność terenu oraz jego przewidywane przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Najprościej będzie posadzić drzewo na terenie należącym do miasta. Nasadzenia są możliwe także na ogólnodostępnych terenach prywatnych, jednak w tym przypadku konieczne będą dodatkowe formalności (np. pisemne zobowiązanie właściciela terenu do zachowania drzew przez przynajmniej 3 lata). Aplikacja automatycznie sprawdza własność wskazanego terenu dzięki udostępnieniu zbiorów w ramach projektu Otwarty Gdańsk (zobacz więcej na www.gdansk.pl/otwartygdansk)

Zadrzewianie już od jesieni
Proponowane tereny będą również analizowane pod kątem ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, uzbrojenia sieci podziemnych, warunków klimatycznych i glebowych czy zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami. Lokalizacje spełniające kryteria zostaną wpisane do Banku Nasadzeń Drzew i będą sukcesywnie zadrzewiane od jesieni 2015. Warto bowiem wiedzieć, że najlepszym czasem na nasadzenia jest wiosna i jesień, kiedy posadzone drzewo ma największą szansę ukorzenienia się. 

Zgłaszający nie płaci za nasadzenia!
Co ważne, zgłaszający nie płacą za sadzone drzewa. Projekt finansowany jest ze środków Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który pozyskuje je m.in. od przedsiębiorców usuwających drzewa i krzewy w związku z prowadzonymi inwestycjami budowlanymi.

14 gatunków drzew i krzewów do wyboru
Aplikacja oferuje do wyboru 14 różnych gatunków drzew i krzewów, takich jak m.in. dąb, głóg, dereń czy forsycja. Korzyści z nasadzeń to nie tylko piękniejsza i bardziej zielona okolica – drzewa pochłaniają także dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, maskują nieprzyjemne zapachy i chronią jakość zasobów wodnych.

Adres aplikacji:
www.bandgdansk.com
www.gdansk.pl/band
Więcej o projekcie otwartych danych:
www.gdansk.pl/otwartygdansk
Więcej informacji o środowisku naturalnym w Gdańsku i jego ochronie:
http://www.gdansk.pl/zielony-gdansk 

Prezydent Miasta Gdańska:
- Było moim marzeniem od lat, aby umożliwić każdemu z mieszkańców Gdańska posadzenie swojego drzewa. Pamiętam sadzone przez siebie drzewa, jak przez lata obserwowałem ich powolny wzrost i pojawiające się zielone liście – mówi prezydent Paweł Adamowicz - Trudno było znaleźć sposób, aby móc to urzeczywistnić. Z pomocą przyszły dopiero technologie, które intensywnie włączamy w rozwój i zarządzanie miastem. Każdy będzie miał okazję sprawić, że Gdańsk będzie jeszcze bardziej zielony i opiekować się przez dekady wybranym drzewem.

Dyrektor Wydziału Środowiska:
– Gdańsk to miasto, które wykorzystuje nowoczesne technologie do skutecznego i wydajnego zarządzania miejską przestrzenią – mówi dyrektor Wydziału Środowiska UMG Maciej Lorek – Aplikacja BAND jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia terenów miejskich bogatych w zieleń tam, gdzie mieszkańcy najbardziej tego oczekują. Dzięki niej gdańszczanie mogą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu krajobrazu miasta oraz inicjowaniu zmian w najbliższym otoczeniu. 

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Innowacji:
- Otwarte dane są dla wielu z nas tylko ideą, dopóki nie zostaną wykorzystane. Ta aplikacja w praktyczny sposób pokazuje, jak można je zaprząc do poprawiania jakości życia w mieście. Wyższa jakość życia mieszkańców, to obok transparentności i tworzenia miejsc pracy, najważniejsze cele realizowanego w gdańskim Urzędzie Miejskim projektu Otwarty Gdańsk – mówi Tomasz Nadolny pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Innowacji. – Stworzona aplikacja jest jeszcze w fazie testowej, stąd jej wersja beta. Będziemy przyglądać się sposobowi działania użytkowników i wsłuchiwać się w postulaty jej usprawnienia. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, a być może i w Europie, na świecie, stąd liczymy na opinie mieszkańców, użytkowników mające na celu jej usprawnienie – dodaje Tomasz Nadolny.

Co dalej?
Aktualnie aplikacja dostępna jest przez stronę internetową z wszelkich urządzeń. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców, będzie dalej rozwijana oraz pojawią się aplikacje na Android, iOS, Windows. Rozwijany będzie także system automatycznego sprawdzania parametrów wybranego przez użytkownika terenu, aby móc jeszcze sprawniej i efektywniej współpracować z mieszkańcami.
Liczymy, że już we wrześniu i październiku tego roku, będziemy razem sadzić drzewa w proponowanych przez mieszkańców miejscach, a wiosną 2016 podziwiać na nich zielone liście.

Czy wiesz, że…
Na obszarach zurbanizowanych i przemysłowych drzewa usuwają z gleby m.in. metale ciężkie, tlenki azotu, ozon i pyły zawieszone. 
Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. W tym czasie człowiek potrzebuje około 176 kg tlenu. 
Dwa duże drzewa rosnące w mieście obniżają latem temperaturę powietrza ze skutecznością pięciu dużych klimatyzatorów działających przez dwadzieścia godzin na dobę.

Współpraca: Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

 

opal copy