Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Uchwalono plany zagospodarowania przestrzennego

Podczas majowej sesji, Rada Miasta Gdańska uchwaliła 12 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Aż cztery uchwalone plany należą do Zespołu Urbanistycznego Zachód, który obejmuje jednostki urbanistyczne: Osowa-Barniewice, Klukowo-Rębiechowo, Matarnia-Złota Karczma, Kokoszki Mieszkaniowe i Kokoszki Przemysłowe.

Pierwszy z uchwalonych planów to Klukowo-Rębiechowo rejon ul. tzw. Nowej Spadochroniarzy i telewizyjnej. Głównymi celami planu była weryfikacja zapisów dot. obsługi komunikacyjnej terenu na północ od ul. Telewizyjnej, usprawnienie komunikacji w rejonie ul. Telewizyjnej i ustalenie jej jako ulicy lokalnej oraz dostosowanie ustaleń planu do aktualnego stanu prawnego.
Kolejny plan – Klukowo rejon ul. Galaktycznej  i Radarowej – miał na celu usprawnienie układu drogowego (ul. Galaktyczna i Telewizyjna), ochronę oczka wodnego w północnej części planu, udostepnienie dla celów inwestycyjnych terenów bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy oraz przekształcenie istniejącej zabudowy zagrodowej.
Trzeci plan Kokoszki Przemysłowe rejon pomiędzy ul. Bysewską a terenami kolejowymi II ma zapewnić efektywniejsze wykorzystanie istniejącej wolnej powierzchni magazynowej poprzez zwiększenie ilość miejsc postojowych i zwiększyć zatrudnienie poprzez stworzenie warunków umożliwiających powstanie nowych miejsc pracy. Zweryfikowano również zapisy planu dot. zmniejszenia wymaganej powierzchni biologicznie czynnej w obszarze położonym poza OSTABem.
Ostatni plan uchwalony w dzielnicy Zachód to Barniewice rejon ul. Nowy Świat i Zeusa. Celem opracowania tego planu jest zwiększenie intensywności, która pozwoli na rozbudowę istniejącej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Happy Kids Osowa, co z kolei umożliwi stworzenie dodatkowych sal lekcyjnych i przyjęcie nowych uczniów z tereny Osowej i okolic.

Trzy plany w dzielnicy Port
W dzielnicy Port do której należą jednostki urbanistyczne Nowy Port, Młyniska-Letnica, Stogi Portowe i Mieszkaniowe, Błonia-Płonia i Wyspa Sobieszewska uchwalono 3 plany.
Plan Górki Zachodnie rejon ośrodka AZS weryfikuje ustalenia planu obowiązującego w zakresie wskaźników urbanistycznych, co umożliwi rozbudowę ośrodka sportowego w Górkach Zachodnich jako całorocznej bazy treningowej dla sportowców AZS.
Drugi plan Wyspa Sobieszewska – rejon skrzyżowania ul. Kempingowej i Przegalińskiej na celu ma korektę linii rozgraniczających ul. Kempingowej, głownie w rejonie skrzyżowania z ul. Przegalińską. W centralnej i wschodniej części planu wyznaczono ciagi pieszo-jezdne, które ułatwią dostęp do działek położonych w drugiej linii zabudowy  od ul. Kempingowej oraz prowadzenie sieci infrastruktury technicznej.
Trzeci plan Krakowiec w rejonie cmentarza przy ul. Kępnej na celu ma przeznaczenie terenu położonego wokół istniejącego cmentarza na jego powiększenie, w związku z wyczerpywaniem się miejsc grzebalnych na istniejących cmentarzach komunalnych.

Dwa plany z Zespole Urbanistycznym Południe
W Zespole Urbanistycznym Południe obejmującej Jasień-Szadółki, Zakoniczyn-Łostowice, Chełm, Maćkowy, Św. Wojciech uchwalono 2 plany miejscowe.
Pierwszy z nich to Chełm – cmentarz przy ul. Stoczniowców. Plan ten umożliwia rozbudowę istniejącego cmentarza „Salwator Nowy” poprzez ustanowienie strefy  ochronnej od rozbudowy cmentarza o szerokości 50 m i wykluczenie nowej zabudowy mieszkaniowej i usług związanych z przetwarzaniem żywności.
Plan miejscowy Maćkowy rejon ulic Czerskiej i Jagatowskiej przede wszystkim koryguje parametry urbanistyczne  co umożliwi bardziej racjonalne zagospodarowanie terenu. W planie ustalono ciągi pieszo-jezdne do projektowanych ulic dojazdowych, które ułatwią skomunikowanie obszaru planu oraz ułatwia dostęp pieszy i rowerowy do terenów zielonych parku Lipce oraz projektowanego ośrodka usługowego. 

Po jednym planie we Wrzeszczu, Śródmieściu i w Oliwie
Po jednym planie miejscowym radni miejscy uchwalili w dzielnicach: Śródmieście (to dzielnica zawierająca takie jednostki urbanistyczne jak: Śródmieście Historyczne, Siedlce, Orunia-Olszynka), Wrzeszcz (Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Piecki Migowo, Zaspa, Brzeźno) oraz Oliwa (Oliwa Górna, Oliwa Dolna).
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego  Siedlce rejon ul. Ogińskiego to plan mający na celu poprawę wizerunku terenu, wskazanie najważniejszych przestrzeni publicznych, jak również rozpoznanie walorów konserwatorskich obiektów historycznych oraz określenie zakresu i formy ochrony.
W planie  Matemblewo – część centralna dostosowano linie rozgraniczające częściowo zrealizowanych ulic do ich obecnego przebiegu i szerokości, przeprowadzono korektę zaplanowanego układu drogowego. W planie wprowadzono zabudowę mieszkaniową na terenie u zbiegu ulic Matemblewskiej i Potokowej, ustalono również nowe odcinki ciągów pieszych usprawniające funkcjonowanie osiedla mieszkaniowego.
Plan Oliwa Dolna rejon ul. Orłowskiej i Wejhera  W planie tym wprowadzono korekty polegające na zwiększeniu możliwości inwestycyjnych. Podwyższono wysokość zabudowy z 12 m na 15 m  w drugiej linii zabudowy od ul. Orłowskiej i na osi ul. Wejhera.

Współpraca: Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

Joanna Kalicińska-Klimek

opal copy