Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Kosmiczna koncepcja Targu Węglowego

Już za kilka dni - 1 lipca - przestrzeń Targu Węglowego  zmieni swoją funkcję - z parkingu dla aut przeistoczy się w skwer rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców i turystów. W tym roku - za sprawą projektu przygotowanego przez rzeźbiarkę Ewę Topolan i scenografa Macieja Chojnackiego - przestrzeń rekreacyjna nabierze kosmicznych kształtów.

Pod nogami - miękka wykładzina z wyrysowanymi konstelacjami gwiazd, dookoła - latarnie wyglądem przypominające planety, a w centrum - czterometrowy zegar wodny. Tak wyglądać będzie strefa rekreacyjna Open Mind / Open Space umiejscowiona w części Targu Węglowego sąsiadującej z Katownią i Złotą Bramą.

- Targ Węglowy przez cały sezon buduje swoją ofertę związaną z różnymi wydarzeniami. Praktycznie od maja co chwila mamy w tym miejscu jakieś atrakcje. Oczywiście latem głównym wydarzeniem będzie jarmark, a wraz z nim również scena na Targu. Tym bardziej staraliśmy się, żeby nowa koncepcja nie kolidowała, żeby nie trzeba było tej przestrzeni przesuwać, czy redukować. I to się nam udało - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

 

a61436

 

Strefa Open Mind / Open Space w swojej koncepcji odwołuje się do przestrzeni kosmicznej.

- Targ Węglowy to miejsce trudne, jeszcze nie do końca ujarzmione. Tym bardziej nie chcieliśmy powielać tu funkcji już opatrzonych, znanych z innych części Gdańska.  Nie tworzymy „plaży w miescie” czy „boiska w mieście”, zamiast tego chcemy zaproponować strefę wyciszenia i odpoczynku od tego, co dzieje się i dziać będzie wokół Targu - mówi Joanna Czauderna- Szreter, dyrektor ds. marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich SA - operatora strefy na Targu Węglowym.

Kosmiczną koncepcję strefy zaprojektowali Ewa Topolan - absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i marketingu kultury uniwersytetu warszawskiego, specjalistka w projektowaniu przestrzeni, oraz Maciej Chojnacki - scenograf, stypendysta Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii, na co dzień współpracujący z teatrami w całym kraju.

- Celem projektu jest przekształcenie Targu Węglowego w miejsce spotkań i wypoczynku. Jego idea zawiera się w haśle: przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd. Umieszczone tu formy i  kształty nawiązywać  będą do układu solarnego. Centralnym punktem kompozycji będzie zegar wodny, odmierzający ziemski czas.  Jest to urządzenie, którego działanie opiera się o regularny i stały wypływ wody ze zbiornika przez niewielki otwór. Zegary wodne były jednymi z pierwszych odkrytych przez ludzkość sposobów pomiaru upływu czasu - mówi Ewa Topolan.

aa61437

- Charakter miejsca będzie się zmieniał w zależności od pory dnia. Inaczej będzie tu w dzień, inaczej nocą. Instalacja zostanie wzbogacona o oświetlenie obiektów - planet  oraz barwne podłoże, które wspólnie budować będą planetarną przestrzeń. Istotnym walorem projektu jest użycie jako podłoża specyficznego, miękkiego materiału, zachęcającego do przebywania pomiędzy obiektami i do  odpoczynku.  Każdy z uczestników sam zdecyduje, czy zechce zająć miejsce  w centrum, czy na orbicie - dodaje Maciej Chojnacki.

aaa61438

Założenie przestrzenne, które pojawi się w tym roku i będzie funkcjonować od 1 lipca do 31 sierpnia 2015, jest fragmentem koncepcji obejmującej docelowo przestrzeń całego Targu Węglowego. Według założeń autorów projektu w przyszłych latach kosmiczna przestrzeń ma się powiększać i wzbogacać o kolejne elementy - m.in. kuliste sfery, w których będzie można schronić się przed gwarem i letnim słońcem. Sfery te będą rozlokowane na bliższych i dalszych orbitach przestrzeni rekreacyjnej.

aaaa61439 copy

- Wszystko zależy od rozmachu, czyli też zapewne od hojności od sponsorów, ale marzy nam się, żeby każda kula miała swój własny klimat, np. wyrażony sączącą się z jej wnętrza muzyką. Może nawet udałoby się namówić artystów, do skomponowania takiej unikatowej „muzyki sfer” specjalnie dla Targu Węglowego - zastanawiają się projektanci. 

a5 61440

Sercem tegorocznej kosmicznej przestrzeni na Targu ma być specjalnie zaprojektowany zbudowany przez pracowników Saur Neptun Gdańsk zegar wodny.

- Jest to wyjątkowa konstrukcja, która odmierzać będzie czas z pomocą krążących wewnątrz 300 litrów wody. Cała konstrukcja, wraz z mechanizmem będzie doskonale widoczna, więc myślę że będzie przyciągać wzrok przechodniów na równi z tarczą pokazującą aktualny czas mówi Stanisław Mikołajski Dyrektor ds. Eksploatacji Saur Neptun.

Warto dodać, że cała kosmiczna konstrukcja będzie wieczorem podświetlana. Jarzyć się delikatnym światłem będą też konstelacje wymalowane na miękkim podłożu strefy.

61441aa

 

Michał Piotrowski

opal copy