Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wyrzuc.to. Aplikacja ułatwia bezpieczne segregowanie odpadów

Segregowanie odpadów pomaga chronić środowisko, a dla domowego budżetu jest korzystniejsze od wyrzucania nieposortowanych śmieci. W Gdańsku obowiązuje przyjazny system podziału odpadów komunalnych na mokre i suche, prowadzona jest też zbiórka odpadów segregowanych (np. makulatura, szkło itp.), niebezpiecznych i wielkogabarytowych. Czasem mamy jednak wątpliwości, do którego pojemnika wrzucić dany odpad. Odpowiedź najszybciej znajdziemy w aplikacji dostępnej pod adresem http://wyrzuc.to.

 Aplikacja ma szansę stać się podręcznym kompendium wiedzy o wyrzucaniu odpadów w Gdańsku. Na mapie Google aplikacja prezentuje kompleksową informację o punktach odbioru poszczególnych odpadów oraz terminach. Z aplikacji można korzystać na kilka sposobów:

1. Nawigacja na mapie

Poruszając się po mapie Gdańska, możemy sprawdzić:

  • lokalizację punktów, w których stale prowadzona jest zbiórka odpadów opakowaniowych (makulatura, szkło itp.),
  • miejsca i terminy odbioru odpadów niebezpiecznych,
  • lokalizację aptek, które prowadzą zbiórkę przeterminowanych leków.

2. Wyszukiwarka adresów

Po wpisaniu naszego adresu pojawi się informacja o datach, w których odbierane są odpady komunalne (suche, mokre lub zmieszane) oraz pojawią się najbliższe punkty odbiory odpadów innego typu. 

alt

 3. Wyszukiwarka „Gdzie mam wyrzucić…?”

W oknie wyszukiwarki można wpisać nazwę konkretnego odpadu, np. „akumulator” albo „gazety”, a aplikacja powinna odpowiedzieć, gdzie najlepiej wyrzucić daną rzecz. Funkcjonalność ta znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i jeszcze przez pewien czas jej działanie będzie usprawniane we współpracy z użytkownikami aplikacji.

alt

Powstanie aplikacji to efekt współpracy Miasta Gdańska z Fundacją ePaństwo, która rozwija projekt „Koduj dla Polski”, wokół którego funkcjonuje społeczność pasjonatów poszukujących technologicznych rozwiązań dla społecznych wyzwań. W ramach projektu powstają m.in. narzędzia informatyczne będące odpowiedzią na potrzeby mieszkańców miast. Działania prowadzone są na zasadzie wolontariatu, co oznacza, że miasto nie poniosło kosztów związanych z powstaniem aplikacji.

- Aplikacje tego typu to przykład wykorzystania technologii w rozwiązywaniu konkretnych problemów mieszkańców i miasta – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. Jest ona również pozytywnym przykładem współpracy wolontariuszy, NGO i urzędu. Wspomaganie miejskich procesów technologiami, to proces, który nabiera tempa, również w Polsce i Gdańsk dotrzymuje kroku innym miastom na świecie.

– Aplikacja Wyrzuc.to jest ciekawym przykładem na to, jak otwarte dane przyczyniają się do rozwoju miast – mówi Tomasz Nadolny z Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Warto przypomnieć, że kod aplikacji jest otwarty i powszechnie dostępny, co oznacza, że każdy – na przykład inne miasto – może stworzyć na jego podstawie swoją wersję narzędzia. Także dane wykorzystywane w aplikacji (miejsca i daty odbioru poszczególnych typów odpadów) są dostępne w otwartych formatach i mogą być używane w dowolny sposób w dowolnych aplikacjach, do czego gorąco zachęcamy.

Aplikacja Wyrzuc.to jest już dostępna w Internecie, należy jednak pamiętać, że narzędzie znajduje się w fazie beta, co oznacza, że wciąż wprowadzane są do niego poprawki i usprawnienia. Udostępniając aplikację użytkownikom, liczymy na aktywny udział mieszkanek i mieszkańców Gdańska w jej usprawnianiu. Wszelkie uwagi są mile widziane – najlepiej zgłaszać je na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Inne przykłady wykorzystania miejskich danych

Miasto Gdańsk aktywnie tworzy przydatne mieszkańcom rozwiązania z wykorzystaniem map Google. Oprócz aplikacji Wyrzuc.to można tu wymienić:

  • aplikację BAND (http://www.bandgdansk.com), czyli Bank Nasadzeń Drzew umożliwiający mieszkańcom wskazanie na mapie lokalizacji, w których warto posadzić nowe drzewo
  • mapę terenów oczekujących na zagospodarowanie, na której pokazano m.in. znajdujące się w Gdańsku tereny czekające na inwestora

http://www.gdansk.pl/otwartygdansk,1842,33332.html

Przydatne adresy:

Strona www aplikacji

http://wyrzuc.to

Kod źródłowy aplikacji

https://github.com/wyrzucto/wyrzuc.to

Harmonogramy odbioru odpadów do pobrania w formacie XLS

http://serwer.gdansk.pl/otwarty-gdansk/harmonogramy-odbioru-odpadow

Otwarte dane – Otwarty Gdańsk

http://www.gdansk.pl/otwartygdansk,1842,33332.html

Koduj dla Polski

http://kodujdlapolski.pl

Więcej informacji na temat Otwartych Danych, wyrzuć.to i rozwoju technologii i innowacji w Mieście Gdańsku udziela:

Tomasz Nadolny

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel.: 58-323-63-10

lub

Krzysztof Garski

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel.: 58 323-65-72 

 
Emilia Salach

opal copy