Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

PONAD TYSIĄC OSÓB ZAMIERZA PRZEBIEC POLPHARMA MARATON "SOLIDARNOŚCI" 2015

1128 uczestników z 30 państw zapisało się do XXI POLPHARMA Maratonu "Solidarności". Bieg tradycyjnie odbędzie się w sobotę 15 sierpnia. Start honorowy wyznaczono na godzinie 9:00. Trasa o długości 42 kilometrów i 195 metrów zaczyna się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni, a kończy na Długim Targu w Gdańsku. Dzięki wprowadzonym innowacjom, jej pokonanie ma być łatwiejsze i przyjemniejsze. Limit czasu wynosi 5,5 godziny. Ci którzy nie wiedzą jak rozłożyć siły, mogą skorzystać z pomocy pacemarkerów, którzy podyktują tempo na jeden z pięciu wyników.

Fot. Włodzimierz Amerski 029

Osoby, które do 8 sierpnia zapisały się drogą internetową i opłaciły wpisowe, pobiegną z imiennymi numerami startowymi. Ci co przeoczyli te terminy, a chcieliby wziąć udział w maratonie, mają jeszcze na to szanse. Wystarczy zgłosić się do Biura Zawodów, które w piątek 14 sierpnia oraz rano 15 sierpnia funkcjonować będzie w pobliżu linii startu w Gdyni. W te dni wpisowe wynosi 150 zł. Zwolnione są z niego osoby powyżej 60 lat i członkowie "Solidarności". Biec mogą tylko osoby pełnoletnie. Jest szansa, że po raz pierwszy w historii na starcie Maratonu "Solidarności" stanie ponad tysiąc osób.

- Po cichu na to liczymy, choć z doświadczenia lat ubiegłych wiem, że liczba faktycznie startujących jest niższa od tej wynikającej ze zgłoszeń. Właściwie pewni możemy być obecności tych, którzy opłacili startowe. A jest ich 928 - informuje Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Fot. Włodzimierz Amerski 218

Ustanowione w 2014 roku rekordy frekwencji wynoszą: 933 osoby wystartowało, 877 dobiegło do mety.

Bez względu na to, ilu ostatecznie osób stanie na starcie w sobotę, impreza podtrzyma miano jednej z najbardziej międzynarodowych zawodów biegowych w kraju. W 21. edycji gościć będziemy obywateli aż 30 państw! Chcą biegać m.in. mieszkańcy nawet tak odległych państw jak: Argentyna, Brazylia, Kanada, USA, Ghana, Kenia, Chiny czy Japonia. Natomiast najwięcej cudzoziemców przyjedzie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji.

Fot. Włodzimierz Amerski 137

Na polskiej liście startowej najwięcej jest przedstawicieli: Gdańska, Gdyni i Warszawy. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Jan Parusiński (Gdańsk), Mariusz Szymański (Gdynia), Antoni Sobolewski (Tczew) i Krzysztof Grzybowski (Gorzów Wielkopolski). Ci panowie przebiegli wszystkie dotychczasowe Maratony "Solidarności" i oczywiście zgłosili się także do tego 21.

Generalnie wśród zgłoszonych przeważają mężczyźni. Start awizuje 984. Kobiet jest na razie niespełna 150.

W tym roku organizatorzy zrobili ukłon w kierunku biegaczy amatorów oraz półzawodowców, których zawsze 15 sierpnia startuje najwięcej. Wzrosła szansa tej grupy na nagrody finansowe. Aby nie zachęcać do udziału w biegu tych, którzy biegają wyłącznie z pobudek materialnych, w tym roku zdecydowano się nie upubliczniać wysokości wypłat. Dzięki temu zabiegowi "odstraszono" wielu menedżerów, którzy rozmowy o starcie swoich podopiecznych rozpoczynali od kwestii pieniężnych. Na liście zgłoszeń jest tylko jedna profesjonalna ekipa, która ma swoją siedzibę na Węgrzech. Jej liderami są: Joel Mwangi (Kenia), triumfator maratonu sprzed roku oraz Elena Cirlan (Rumunia), zwyciężczyni wśród kobiet z 2013 roku.

Fot. Włodzimierz Amerski 323

Ponadto, aby jak najwięcej uczestników biegu, mogło otrzymać premie finansowe, wprowadzono zakaz dublowania wypłat. Zawodnicy i zawodniczki, którzy otrzymają pieniądze z tytułu wysokich miejsc w kategorii generalnej, nie będą brani pod uwagę przy premiach za poszczególne kategorie wiekowe.

Nagrody czekają za pierwsze sześć miejsc w klasyfikacjach generalnych dla najlepszych zawodniczek i zawodników, w równej wysokości dla kobiet i mężczyzn. Podobnie będzie w kategoriach wiekowych, w których honorowanych będzie po trzech najlepszych. Obowiązuje następujący podział na kategorie: 18-29, 30-39, 40-49, 50-54, 55-59, 60-64, 70-74 i powyżej 75 lat.

Pełnym regulamin XXI Polpharma Maratonu “Solidarności” dostępny pod adresem internetowym:

http://www.maratongdansk.home.pl/regulamin

Ponadto osobna kategoria będzie dla członków "Solidarności". Dla najlepszej zawodniczki i zawodnika z Trójmiasta dodatkowo przewidziano pobyt w OPO Cetniewo we Władysławowie. Natomiast osoba wylosowana wśród wszystkich, którzy ukończą bieg, będzie mogła bezpłatnie zamieszkać przez weekend w Hotelu "Haffner" w Sopocie.

Uczestnicy XXI Polpharma Maratonu "Solidarności" o godzinie 9:00 spotkają się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni na starcie honorowym. 30 minut później nastąpi start ostry. W Gdyni trasa prowadzi dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku, a prowadzi przez reprezentacyjne ulice miasta. Bez zmian pozostaje także odcinek sopocki, który prowadzi przez al. Niepodległości. Natomiast gruntownie zmieniona jest trasa w Gdańsku.

Wprowadzone zmiany mają sprawić, że pokonanie maratonu na jego kluczowych kilometrach ma być dla uczestników łatwiejsze i atrakcyjniejsze. Zrezygnowano z odcinka w pobliżu PGE Areny. W minionym roku sporo sił kosztowały biegaczy pokonanie właśnie podbiegów na przy stadionowych wiaduktach. W zamian będą nadmorskie odcinki, a także nowe miejsca związane z narodzinami "Solidarności", jak na przykład: Sala BHP i historyczna brama Stoczni Gdańskiej.

Nowa trasa, to także kompromis między potrzebami sportowymi a komunikacyjnymi miasta. Na odcinku 16 kilometrów do dyspozycji startujących będzie tylko jedna nitka ulicy. Po sąsiedniej odbywać się będzie ruch samochodowy. Co pięć kilometrów przewidziana jest strefa bufetowa. W przypadku upału w kilku miejscach trasy będą również tradycyjnie kurtyny wodne.

Osoby, które nie wiedzą, jak właściwie rozłożyć siły w maratonie, mogą skorzystać z pomocy pacemarkerów. To osoby, które na linii startu będą oznaczone balonikami i specjalnymi koszulkami, na których opisany zostanie czas. Po dwie osoby dyktować będą tempo każdej z grupek, która dystans będzie pokonywać w 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 bądź 4:30. Limit na pokonanie trasy wynosi 5:30 godz.

KRZYSZTOF DOŚLA, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku:

Maraton upamiętnia wydarzenia Sierpnia 1980 i Grudnia 1980 roku. Dlatego tradycyjnie organizujemy go 15 sierpnia, choć wiemy, że ten termin dla podejmowanie tego typu wyzwań nie jest najlepszych. Jednak w tej imprezie chodzi nie tylko sport, ale także o pamięć historyczną i nawiązywanie do idei, które są związane z "Solidarnością". Korzenie biegu nawiązują do autentycznych wydarzeń. Podczas strajków sierpniowych, gdy władze odcięły połączenia telefoniczne, to kontakt między stoczniami Gdańska i Gdyni był utrzymywany poprzez kurierów, którzy tę trasę przemierzali z komunikatami i meldunkami. Natomiast w okresie, gdy biegi "Solidarności" były zabronione, znajdowali się śmiałkowie, którzy tę tradycję podtrzymywały, pokonując trasę po chodnikach. To im winni jesteśmy pamięć. Dlatego ta impreza jest rokrocznie organizowana, mimo trudności choćby natury finansowym. Na pewno możemy mówić o rekordzie, bo chyba nie ma innego maratonu, który udaje się tak dobrze zorganizować, angażując znacznie mniejsze środku niż są do dyspozycji w innym tego typu przedsięwzięciach.

Fot. Włodzimierz Amerski 056

KAZIMIERZ ZIMNY, dyrektor XXI Maratonu "Solidarności", brązowy medalista olimpijski w biegu na 5 km z Rzymu 1960

Uważam, że po zmianach trasa jest łatwiejsza dla uczestników. Na gdańskim odcinku zrezygnowaliśmy z podbiegów przy PGE Arenie. Dystans jest teraz w tym mieście praktycznie płaski. Natomiast z Gdyni jest lekko z górki. Uważać należy od wysokości ul. Czyżewskiego w Gdańsku, gdyż tam będziemy już biec po jednym pasie drogi. Przybędzie historycznych miejsc. Trasa prowadzi obok Europejskiego Centrum Solidarności, historycznej Hali BHP i przez II Bramę Stoczni. Meta jest tradycyjnie w sercu Jarmarku Dominikańskiego, przy fontannie Neptuna. Trasa ma atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na pięć najbliższych lat. Wszystkie na niej uzyskane wyniki będą zatem ważne i oficjalne.

JAN PARUSIŃSKI, jeden z czterech zawodników, którzy przebiegli wszystkie Maratony "Solidarności":

W tej imprezie kontynuuję tradycję mojego ojca - Mariana Parusińskiego. Ostatni maraton zaliczył on, gdy miał 86 lat. Moja przygoda z tą impreza zaczęła się, gdy po raz ostatni odbywała się ona w formie półmaratonu. Najlepszy czas osiągnąłem w 1999 roku, gdy maraton przebiegłem w 2:47.43. Natomiast w ubiegłorocznym starcie miałem czas powyżej 4:40. Wiek robi swoje. w tym roku skończyłem 61 lat. Dla tych co początkują mam jedną radę - niech w strefie bufetowej zawsze pobierają wodę i nie od razu wszystkiego nie wypijają, tylko mają ze sobą buteleczkę cały czas. Następna strefa bowiem za 5 km, a pragnienie trzeba będzie zapewne ugasić wcześniej.

PIOTR SŁODOWICZ, szef pacemarkerów w XXI Polpharma Maratonie “Solidarności”:

Do Maratonu "Solidarności" mam szczególny sentyment, gdyż tutaj właśnie po raz pierwszy przebiegłem dystans 42 km i 195 m. Następnie startowałem w wielu biegach nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, ale nigdzie nie ma tego waloru co w Gdańsku. Mam na myśli ten końcowy odcinek, który można pokonać w szpalerze wielotysięcznego tłumu, na Głównym Mieście zmierzając do mety. Osobom, którzy zdecydują się biec z pacemarkerami, gwarantujemy, że pokonają dystans w dobrym tempie i w określonym czasie. Oczywiście nie można przeceniać swoich możliwości. Trzeba je oceniać na podstawie wykonanego treningów, a także wcześniej osiąganych wyników. Poprzednie imprezy wskazują, że najwięcej osób dołącza do pacemarkerów biegnących na 4 godziny. Każda z grup na wszelki wypadek prowadzona będzie przez dwie osoby doświadczone w bieganiu maratonów, a nawet ultramaratonów. Biec będziemy razem. Natomiast na ostatnim odcinku pacemarkerzy będą pozwalać uczestnikom danej grupy, aby do mety pobiegli już we własnym rytmie, zgodnie z tym, jaki zasób sił zachowali, aby każdy miał przyjemność z ukończenia maratonu w wymyślony przez siebie sposób. Podczas biegu nie zapominajcie przede wszystkim o odpowiednim nawadnianiu organizmu i suplementacji. Na ogół jest tutaj gorąco. Ja, gdy zaliczałem pierwszy maraton, wypiłem aż 9 litrów płynów, a mimo to straciłem 3 kg.

Szczegółowe informacje organizacyjne na oficjalnej stronie internetowej

http://www.maratongdansk.home.pl

TRASA XXI POLPHARMA MARATONU SOLIDARNOŚCI:

GDYNIA: 1. Aleja Marszałka Piłsudskiego, 2. ul. Świętojańska, 3. Skwer Kościuszki, 4. ul. Jana Pawła II nawrót (do końca ulicy), 5. Jana Pawła II, 6. Skwer Kościuszki, 7. ul. Świętojańska, 8. Aleja Marszałka Piłsudskiego, 9. Aleja Zwycięstw

SOPOT: 10. Aleja Niepodległości

GDAŃSK: 11. Aleja Grunwaldzka - lewym pasem, 12. ul. Hallera (prawą jezdnią, lewym pasem), 13. Czarny Dwór - kontra lewą stroną, 14. ul. Dąbrowszczaków, 15. ul. Kołobrzeska, 16. ul. Chłopska, 17. ul. Pomorska, 18. ul. Kapliczna, 19. ul. Piastowska, 20. Czarny Dwór - kontra lewą stroną, 21. ul. Hallera - kontra lewą stroną, 22. ul. Kliniczna, 23. ul. Jana z Kolna, 24. ul. Nowa Wałowa, 25. Rybaki Górne – nawrót, 26. Nowa Wałowa, 27. Doki - II Brama Stoczni Gdańsk, 28. ul. Łagiewniki, 29. ul. Gnilna, 30. ul. Rajska, 31. ul. Wielkie Młyny, 32. ul. Pańska, 33. ul. Węglarska, 34. ul. Tkacka, 35. ul. Długa

META - 36. Długi Targ.

GODZINY UTRUDNIEŃ W RUCHU NA POSZCZEGÓLNYCH ODCINKACH TRASY:

Start - Al. Marszałka Piłsudskiego 7.00 -11.00

5 km - Gdynia 9.45-10.1010 km – Sopot - Al. Niepodległości 10.00-10.50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z Aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

15 km - Gdańsk – ul. Pomorska 10.20- 11.30

20km - Gdańsk- ul. Grunwaldzka – Jaśkowa Dolina –10.35- 12.05

Półmetek : Gdańsk Wrzeszcz – Opera Bałtycka – Al. Zwycięstwa

25 km – Gdańsk – ul. Czarny Dwór 10.45- 12.45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę Jelitkowa .

30 km – ul. Pomorska 11.05 – 13.20

35 km – ul. Hallera 11.20 – 14.00

Ulica Hallera jest kontrowana zawodnicy biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór ( kierunek Centrum).

40 km - ul. Nowa Wałowa 11.35 – 14.40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami

( Łagiewniki ,Gnilna ,Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ) – META 11.40 – 15.30

Przepraszamy za niedogodności, licząc na Państwa wyrozumiałość. Zapraszamy do kibicowania na trasie biegu co znacznie pomoże zawodnikom.

Źródło: organizatorzy biegu.

Zdjęcia z ubiegłorocznego biegu autorstwa Włodzimierza Amerskiego

opal copy