Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Prezydent Gdańska przedstawił priorytety edukacyjne na nowy rok szkolny

W nadchodzącym roku szkolnym, do gdańskich szkół uczęszczać będzie 55 4 339 dzieci i młodzieży – czyli o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. Prezydent Paweł Adamowicz przedstawił dziś pięć priorytetów edukacyjnych, które Gdańsk będzie realizował nie tylko w najbliższym roku szkolnym.

Priorytetowe działania Miasta to (więcej informacji o nich i innych realizowanych przez Gdańsk – poniżej):
- Program modernizacji pracowni komputerowych w gdańskich placówkach;
- Kompleksowy program profilaktyki i promocji zdrowia dzieci i młodzieży w szkołach (kontynuacja Programu „6-10-14 dla Zdrowia” oraz wdrożenie programu „Gdańsk– jeMY zdrowo”);
- Kontynuacja inwestycji w sieć oświatową na terenie miasta, czyli m.in.:
nowe obiekty, modernizacja obiektów już istniejących, termomodernizacje placówek oświatowych; budowa nowej infrastruktury uzupełniającej, boisk, basenu - min. w Osowej
- Pozyskanie środków europejskich na wyposażenie i doposażenie placówek w szkolnictwie ogólnym (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, ogólne szkoły ponadgimnazjalne) oraz na rozwój i modernizację infrastruktury szkolnictwa zawodowego (m.in. nowe laboratoria i warsztaty kształcenia praktycznego) – tu Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego „Edukacja”;
- Pozyskanie środków europejskich na wsparcie kadry nauczycielskiej oraz uczniów na innowacyjną edukację.

- Dla władz miasta zdrowie gdańskiego młodego pokolenia jest wartością nadrzędną – podkreśla prezydent Adamowicz. – Dlatego właśnie od lat wspieramy i realizujemy programy promujące zdrowy styl życia. Nie oszczędzamy środków, by sytuację poprawiać, co widać choćby w tym, że Gdańsk i Warszawa najwięcej w kraju dopłacają do subwencji oświatowej.
Gdańsk finansuje program 6,10,14 dla zdrowia, który realizuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (w celu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym) oraz programy zdrowotne podległych jednostek. Od rozpoczęcia działalności Programu 6-10-14 do końca czerwca 2015 roku przebadano niemal 30 000 gdańskich dzieci (dokładnie 29 492), w tym do dalszego etapu Programu zakwalifikowanych zostało 3 244 (11 %).
Wyłonione w czasie badań przesiewowych dzieci z podwyższonym ryzykiem rozwoju chorób cywilizacyjnych objęte są programem rocznej opieki specjalistycznej. Opieka ta zawiera w sobie wizyty u specjalistów: lekarza pediatry, dietetyka, specjalisty aktywności fizycznej i psychologa. Wszyscy uczestniczy biorą również udział w kursach edukacyjnych na temat zdrowego stylu życia.

Pilotażowy program „Gdańsk – jeMy zdrowo”
- Robimy dużo, ale naszą pracę chcemy kontynuować i rozwijać. W roku szkolnym 2015/2016 uruchomimy pilotażowo program „Gdańsk – jeMy zdrowo”, którego celem jest podniesienie jakości żywienia w gdańskich placówkach oświatowych - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Właściwe odżywianie to podstawowy element zdrowego stylu życia. Program obejmie swoim zasięgiem większość gdańskich placówek oświatowych.
Monitorowanie stanu zdrowia gdańskich dzieci i młodzieży prowadzone od wielu lat w ramach gdańskich programów zdrowotnych wskazuje na niski potencjał zdrowotny młodego pokolenia:
- 20% uczniów szkół podstawowych na nadmiar masy ciała,
- 25% uczniów ma wydolność fizyczną poniżej normy
- 75% uczniów ma zaburzenia statyki ciała (wady postawy)
W szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąco.

Program skierowany jest do wszystkich gdańskich szkół, w których odbywa się żywienie zbiorowe. Adresatami programu są przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także rodzice, grono pedagogiczne, intendentki i szkolne kucharki. Celem programu jest poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie placówek oświatowych w Gdańsku.

Ponad 200 placówek (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne) [20 pilotaż]; 700 przeszkolonych pracowników placówek oświatowych [100 pracowników –pilotaż]; 55 000 dzieci i rodziców/opiekunów uzyska dostęp do pełnej informacji o szkolnym menu. Pełny cykl programowy realizowany będzie przez trzy lata, przy czym pilotażowo w roku 2015/2016.

Zależy nam na dostosowaniu standardów żywieniowych w placówkach oświatowych do wymogów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Pod tym kątem planujemy przeszkolić kadrę około 150 gdańskich szkół. Program ma, także zapewnić poprawę jakości komunikacji dotyczącej żywienia dzieci w przedszkolach i szkołach pomiędzy placówkami oświatowymi, a rodzicami/opiekunami i dzieci. W tym celu wdrożony będzie w gdańskich placówkach oświatowych system standardowego komunikowania o szkolnym menu – aplikacja na telefony komórkowe, wywieszanie menu z wyprzedzeniem na stronie internetowej placówki oraz na terenie placówki.

Program Gdańsk – jeMy zdrowo odpowiada na dwie potrzeby:
1. Konieczność dostosowania sposobu żywienia zbiorowego dzieci na terenie placówek oświatowych do znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności, która zaczyna obowiązywać od nowego roku szkolnego.
2. Poprawa jakości wymiany informacji o szkolnym menu w celu zwiększenia świadomości rodziców na temat sposobu żywienia ich dzieci, gdyż zapewnia to często ok. 30% zapotrzebowania żywieniowego u dzieci w przypadku szkół i 75% w przypadku przedszkoli.

Planowane są także konkursy na najlepsze menu szkolne oraz PRZYZNAWANIE CERTYFIKATÓW PROGRAMU ZDROWEGO ŻYWIENIA dla placówek, które włączą się w program i spełnią wyznaczone kryteria w zakresie żywienia uczniów oraz promowania zdrowego żywienia.

KORZYŚCI DLA SZKÓŁ:
Bezpłatne szkolenia
Materiał edukacyjny
Dostęp do narzędzi IT:
systemu standardowego tworzenia menu (online)
Aplikacji mobilnych do darmowego pobrania przez dzieci, młodzież oraz rodziców
Możliwość udziału w konkursie „Najzdrowsze szkolne menu w Gdańsku”
Certyfikat potwierdzający udział w programie
Podniesienie rangi szkolnej stołówki, jako miejsca zaspakajającego 30% całodziennego zapotrzebowania energetycznego.
Integracja środowiska szkolnego w pracy nad poprawą jakości żywienia w szkołach.
KORZYŚCI DLA DZIECI I RODZICÓW:
Systematyczny dostęp do pełnej informacji o aktualnym menu posiłków szkolnych i przedszkolnych
Wzrost wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania – moduł edukacyjny aplikacji

Modernizacja pracowni komputerowych w szkołach
Wydział Rozwoju Społecznego w sierpniu przystąpił do pierwszego etapu modernizacji pracowni komputerowych w gdańskich szkołach, która ma na celu odtworzenie sprzętu komputerowego o takim standardzie, który umożliwi współpracę z nowoczesnymi programami edukacyjnymi. Pod koniec III kwartału 2015 roku zostanie ogłoszone postępowanie o zamówienie publiczne na dostawę i instalację 436 komputerów stacjonarnych oraz drukarek i skanerów do 23 gdańskich szkół.
Przedsięwzięcie w całości finansowane będzie przez Gminę Miasta Gdańsk, jednakże postępowanie na podstawie pełnomocnictwa Prezydenta Miasta Gdańska ogłosi dyrekcja szkoły podstawowej, która działać będzie w porozumieniu z innymi szkołami w celu wymiany przestarzałego, bo najczęściej z 2007, 2008 roku sprzętu. Zamówienie wspólne pozwoli na lepsze gospodarowanie środkami budżetowymi i możliwość unowocześnienia pracowni w większej liczbie szkół.
Nowoczesne pracownie ułatwią dostęp do komputera każdemu uczniowi oraz sprawniejszą weryfikację umiejętności dzieci w zakresie informatyki. Dodatkowo proces ten umożliwi wyeliminowanie takich problemów jak np. zbyt duże obciążenie sieci czy brak dostępu do programów edukacyjnych dostępnych on-line.

Szczegóły innych programów realizowanych przez Miasto – w załączeniu.

opal copy