Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Przystąpiono do tworzenia najważniejszego dokumentu planistycznego Gdańska

Podczas XIII sesji Rady Miasta Gdańska, radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia najważniejszego dokumentu, który będzie kreował politykę przestrzenną naszego miasta na najbliższe lata: „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańska”. Przystąpienie poprzedziła kilkumiesięczna kampania informacyjna.

Do sporządzenia nowego Studium przystąpiono w wyniku przeprowadzonych analiz w 2014 roku, które wykazały nieaktualność obowiązującego od 2007 r. dokumentu Studium. Analizy te zidentyfikowały zmiany uwarunkowań i wnioski, które powinny być rozpatrzone po przystąpieniu do Studium oraz nowe szczegółowe opracowania planistyczne.

Czym jest Studium?
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, to podstawowy instrument polityki przestrzennej gminy, uchwalany przez radę gminy. Dokument sporządzany jest dla całego obszaru gminy i określa lokalne zasady zagospodarowania. Służy koordynacji ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które muszą być z nim zgodne; zawiera także diagnozę aktualnej sytuacji społeczno–gospodarczej gminy i uwarunkowań jej rozwoju. Studium określa kierunki rozwoju przestrzennego i zasady polityki przestrzennej miasta.

Kilkumiesięczna kampania informacyjna i partycypacja społeczna
Formalne przystąpienie do prac nad nowym Studium Prezydent Miasta poprzedził wielomiesięczną kampanią informacyjną pt.: „Gdańsk w nowej perspektywie – porozmawiajmy o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”.
W ramach kampanii informacyjnej odbyły się liczne spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami dużych spółdzielni mieszkaniowych, organizacjami pozarządowymi, konferencje i seminaria, konferencje prasowe, cykl warsztatów dla mieszkańców oraz z 28 radami dzielnic. W czasie tych spotkań, oprócz informacji o obowiązującym Studium, urbaniści  razem z mieszkańcami rozmawiali o wyzwaniach rozwojowych naszego miasta. Sformułowane przez mieszkańców cele i wyzwania (znajdujące się na  www.brg.gda.pl w zakładce „Prace nad nowym Studium”) zostaną teraz przeanalizowane przez ekspertów.
Prezydent Paweł Adamowicz powołał także Radę Studium, która jest organem pomocniczym, powołanym w celu uspołecznienia procesu prac nad Studium. Rada jest zespołem interdyscyplinarnym, składającym się z ekspertów różnych profesji, którzy w ramach swej działalności zajmują się różnymi kontekstami urbanistyki: architektonicznym, transportowym, społecznym, ekonomicznym, kulturowym, ekologicznym.
Więcej informacji o Studium, Radzie Studium, odbytych spotkaniach i konferencjach:
http://www.gdansk.pl/studium

- Po raz pierwszy przed przystąpieniem do Studium przeprowadziliśmy kampanię informacyjną i zaprosiliśmy mieszkańców do składania uwag jeszcze na tym etapie – podkreśla Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. – Teraz także liczymy na szeroką partycypację społeczną przy tworzeniu dokumentu, który jest swoistą konstytucją planistyczną miasta.

Warsztaty eksperckie i spotkania z radami dzielnic
Zgodnie z harmonogramem prac nad Studium, we wrześniu i w październiku  zaplanowano pięć tematycznych warsztatów eksperckich. Podczas tych warsztatów eksperci zajmą się:
- rozwojem układu transportowego (4 września);
- ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego (18 września);
- tematem dobro publiczne a dobro prywatne w planowaniu przestrzennym (25 września);
- rozwojem policentrycznym Gdańska (16 października);
- kwestią stymulowania rozwoju gospodarczego Gdańska (30 października).
Równocześnie w październiku i listopadzie odbędą się spotkania z radami dzielnic w trakcie których planiści z BRG będą pomagać przedstawicielom mieszkańców w formułowaniu wniosków do Studium. Efektem tych prac ma być wypracowanie modeli rozwojowych miasta, uwarunkowań i założeń do nowego Studium. 
Kolejny etap prac nad Studium zakończy się wiosną przyszłego roku publiczną prezentacją założeń do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”.

Współpraca: Joanna Kalicińska-Klimek / Biuro Rozwoju Gdańska 

Dariusz Wołodźko

opal copy