Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Powstało Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Z dniem 1 października w strukturach Urzędu Miejskiego w Gdańsku utworzono Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. To efekt porozumienia, które po dwóch latach negocjacji Miasto uzgodniło z wojewodą i Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków to nowy wydział, który do ok. połowy października funkcjonował będzie w budynku przy ulicy Łąkowej 39, skąd przeniesie się do Wozowni przy siedzibie Rady Miasta. Obecnie zatrudnionych jest w nim osiem osób, a pracować docelowo będzie 12 – na pozostałe stanowiska odbędą się konkursy jeszcze w tym roku. 
Miejskim Konserwatorem Zabytków od 1 października jest Grzegorz Sulikowski (dotychczasowy zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków), a jego zastępcą Janusz Tarnacki (dotychczasowy Miejski Konserwator Zabytków). Z powodu przeniesienia zadań konserwatorskich z Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, zmienił on nazwę na Wydział Urbanistyki i Architektury.

Wzmocnienie i usprawnienie służb konserwatorskich
Po dwóch latach negocjacji Miasto uzgodniło z wojewodą i Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zakres kompetencji, które przejmie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jeszcze w październiku zostanie podpisane porozumienie, dzięki któremu wzmocnione zostaną służby konserwatorskie w naszym mieście. Od 1 listopada Miasto przejmie część zadań od konserwatora wojewódzkiego – będą to zadania opieki nad zabytkami w naszym mieście. Z kompetencji miejskiego konserwatora wyłączone są jednak dwa obszary: Głównego Miasta i zespół pocysterski w Oliwie (czyli przede wszystkim Katedra i Park).
- W rękach wojewódzkiego konserwatora pozostają kluczowe decyzje dotyczące przestrzeni miejskiej, takie jak uzgodnienia w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego i postępowania związane z archeologią – mówi Miejski Konserwator Zabytków Grzegorz Sulikowski.
- Zmiana usprawni działania służb konserwatorskich w naszym mieście. Inwestorzy nie będą musieli biegać od urzędu do urzędu, ponieważ docelowo obydwa urzędy konserwatorskie będą docelowo w jednym miejscu – w budynku przy ulicy Katarzynki 1/3, co nastąpi w przyszłym roku – podkreśla Grzegorz Sulikowski. – Wzmocnienie służb konserwatorskich spowoduje też w perspektywie skrócenie czasu oczekiwania na decyzje.

Dobre doświadczenia w całym kraju
Głównymi powodami przejęcia przez Miasto części zadań konserwatora zabytków jest usprawnienie administracji konserwatorskiej w mieście i większa możliwość wpływu na finansowanie prac przy obiektach zabytkowych. Nie bez znaczenia jest także to, że podniesie to prestiż miasta, a na taki krok zdecydowało się już większość dużych miast, takich jak Wrocław, Kraków czy Poznań. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tylko do października ubiegłego roku, zawarto ponad 65 porozumień przekazujących samorządom kompetencje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Działania samorządowych konserwatorów realizujących kompetencje WKZ generalnie należy oceniać pozytywnie – pisze sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

Zmiany a prawo
W myśl uchwały i porozumienia, z prowadzenia spraw Miejski Konserwator Zabytków przekazywać będzie Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Gdańsku roczne sprawozdania w terminie do końca stycznia, za poprzedni rok kalendarzowy. Bowiem to Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków sprawuje kontrolę nad prawidłowym wykonywaniem powierzonych porozumieniem zadań w imieniu Wojewody Pomorskiego. Wojewódzki konserwator ma nadzór nad miejskim konserwatorem, jednak nie jest dla jego decyzji drugą instancją – w obydwu przypadkach jest nim minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zarówno wojewódzki, jak i miejski konserwator zabytków działają w oparciu o te same przepisy prawa, czyli o ustawę „o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”. Zmiana kompetencji nie zmienia przepisów prawa. Z ustawą można zapoznać się tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001446

Zmiany odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska z dnia 27 sierpnia 2015 roku. Mówi ona o porozumieniu w sprawie przejęcia części zadań od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przez Konserwatora Miejskiego. Podpisanie porozumienia odbędzie się w październiku.
Z uchwałą można zapoznać się tutaj: Uchwała w sprawie przejęcia przez Gminę Miasta Gdańska niektórych zadań i kompetencji z zakresu właściwości Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (1.38 MB)

Dariusz Wołodźko

Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej / Referat Prasowy

opal copy