Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Koncert Nadzwyczajny - zespół Sabionetta

W niedzielę 15 listopada 2015 r. o godz. 12.00 zapraszamy do Sali Muzycznej Pałacu Opatów w Oliwie (ul. Cystersów 18) na kolejny w tym sezonie koncert z cyklu Oliwskie Koncerty Kameralne. Będzie to koncert nadzwyczajny – wystąpi Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA z Warszawy z niezwykłymi instrumentami  i dziełami zamierzchłych czasów.
Sabionetta Muzeum Narodowe w Warszawie 1 copy

 

Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum. 

Oliwskie Koncerty Kameralne są dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

 

KANCJONAŁY I CANCIONEROS

 

Szesnastowieczna muzyka polska i hiszpańska. 

 

PROGRAM KONCERTU:

Diomedes Cato, Chorea Polonica

Mikołaj Rej (tekst), Anonim (muzyka), Podobieństwo żywota krześcijańskiego

Diomedes Cato, Favorito

Zofia Oleśnicka (tekst), Cyprian Bazylik (muzyka), Pieśń nowa, w której jest dziękowanie

Diomedes Cato, Gagliarda

Wojciech Bassai ze Szczebrzeszyna (tekst), Anonim (muzyka), Nowe Lato

Anonim, tabulatura gdańska, Pawana i Galiarda

Anonim, Po jedzeniu dziękowanie

Francisco de la Torre, Danza Alta

Anonim, Dios te salve, Cruz precioza

Anonim, So ell encina

Anonim, Ay Santa Maria

Juan del Encina, Pues que jamás olvidaros

Juan del Encina, Tan buen ganadico

Pedro de Escobar, Virgen bendita sin par

 

W XVI-wiecznej muzyce polifonicznej ważną rolę odgrywały pieśni. Szczególną popularnością w Polsce cieszyły się proste wielogłosowe pieśni religijne zapisane w języku ojczystym. Zachowały się one głównie w trzech zbiorach - kancjonałach składanych - Puławskim, Ossolińskich i Zamoyskich.
Pieśni były tłoczone w XVI-wiecznych oficynach krakowskich jako pojedyncze utwory. Pierwsze wzmianki o tym, że kolekcje tych utworów łączono w zbiory pochodzą z XIX wieku. Zostały im nadane nazwy pochodzące od nazwisk właścicieli bądź miejsca ich przechowywania. Nie wszystkie zachowały się w całości do dzisiejszych czasów. Niektóre, brakujące w spisach zawartości zbiorów utwory, znane są dzięki przepisaniu ich przez XIX wiecznych kolekcjonerów i miłośników starych ksiąg. W kancjonałach oprócz pieśni religijnych odnajdziemy pieśni świeckie o charakterze dydaktycznym lub okolicznościowym. Dzięki reformacji teksty w języku łacińskim ustąpiły miejsca językowi polskiemu. Warto również wspomnieć o tym, że strony tytułowe poszczególnych pieśni ozdabiają unikatowe drzeworyty przedstawiające sceny z Nowego Testamentu.

 

XVI-wieczne kancjonały hiszpańskie – cancioneros poruszają podobną tematykę jak polskie kancjonały, ale mają dość odmienny charakter muzyczny. Z przełomu XV i XVI w. pochodzi najbardziej znany zbiór - Cancionero de Palacio (śpiewnik pałacowy). Został on odkryty i opublikowany pod koniec XIX wieku. Większość utworów Cancionero została zapisana w języku kastylijskim, ale w zbiorze znajdują się też pieśni w języku włoskim, portugalskim i baskijskim oraz utwory, w których występują mieszanki języków francuskiego, kastylijskiego i włoskiego. Tematyka pieśni jest bardzo zróżnicowana, oprócz pieśni religijnych znajdziemy pieśni miłosne, satyryczne, burleski, polityczne, rycerskie, historyczne i wiele innych. Ich styl jest bardzo różnorodny: od piosenek trzygłosowych, skomponowanych jeszcze w XV-wiecznej technice po sześciogłosowe złożone polifoniczne kompozycje. Z najbardziej znanych autorów Cancionero możemy wymienić Juana del Encina, Francisco de Peńalosa, Francisco de la Torre czy Pedro Escobara.

W pierwszej części koncertu Sabionetta wykona utwory z polskich kancjonałów, w wersji wokalno-instrumentalnej oraz utwory instrumentalne Diomedesa Cato, kompozytora i lutnisty działającego na dworze Króla Zygmunta III Wazy (ur. 1554 r. we Włoszech, zmarł w 1628 r. w Gdańsku, gdzie został pochowany przy kościele św. Mikołaja). W drugiej części koncertu zespółzaprezentuje wybrane pieśni z Cancionero de Palacio w opracowaniu wokalno-instrumentalnym i instrumentalnym.

Agnieszka Obst-Chwała

Warszawski Zespół Sabionetta powstał w 2004 roku z inicjatywy fidelistki i skrzypaczki Agnieszki Obst - Chwała. Wykonuje muzykę wokalno-instrumentalną epok średniowiecza i renesansu. W swoim bogatym repertuarze posiada m. in. utwory średniowieczne z Codex Vaticano Rossi, Llibre Vermell de Montserrat, Cantigas de Santa Maria, Codex Las Huelgas oraz utwory piętnastowiecznych kompozytorów jak np. G. Dufaya E. Grossina czy Piotra z Grudziądza. W renesansowym repertuarze zespołu znajdują się m.in. utwory z Cancionero de Palacio, tańce renesansowe, oraz utwory kompozytorów polskich w tym z Kancjonału Zamojskich, pieśni Kaliopy Słowieńskiej i inne. Sabionetta wykonuje także transkrypcje nieznanych i nie wykonywanych dotąd utworów lutniowych na skład mieszany instrumentów dawnych. Repertuar zespołu jest wciąż poszerzany o nowe utwory.

Zespół Sabionetta koncertował w kraju i za granicą m. in. na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej: Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, „Gdy Muzyka Była Młodsza” w Łodzi, Muzyka Dawnej Europy w Lublinie, Międzynarodowe Dni Muzyki Dawnej w Elblągu, Festiwal im. Pana, Wójta i Plebana w Narolu i innych.

Sabionetta prowadzi audycje edukacyjne, których celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej, tańca i obyczajów (m.in. cykl spotkań pt. „Magiczny wehikuł muzyczny” w Pałacu w Wilanowie oraz koncerty edukacyjne w Filharmonii Narodowej). Współpracuje z zespołami tańca dawnego Pawanilia i Gratia Juvenis.

Muzycy zespołu Sabionetta mają bogate doświadczenie w wykonawstwie muzyki dawnej. Są członkami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz jednymi z założycieli działającego przy SPAM Koła Muzyki Dawnej.

W 2011 roku Sabionetta była współorganizatorem cyklu koncertów „1611-ZIELEŃSKI-2011”, jest również współorganizatorem I i II cyklu „Koło Muzyki Dawnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prezentuje”.

Od 2012 roku działa Sabionetta Quartet, który wykonuje muzykę od wczesnego baroku do późnego klasycyzmu, bierze również udział w koncertach inspirowanych polskim folklorem.

W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Podobieństwo żywota krześcijańskiego XVI-wieczna muzyka polska”, która została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk 2014. 

Sabionetta Zespół Muzyki Dawnej 1

 

Zespół SABIONETTA wystąpi w skladzie: 

 

Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran

 

Agnieszka Obst-Chwała – fidel, kierownictwo artystyczne

 

Tadeusz Czechak – lutnia

 

Mirosław Feldgebel – harfa

 

Marcin Zalewski – viola da gamba

 

Paweł Zalewski – viola da gamba

 

Piotr Zalewski – viola da gamba

 

Maciej Chwała – instrumenty perkusyjne

Zapraszamy na niezwykły koncert, który na długo zostanie w pamięci

słuchaczy. 

 

 

 

 

 

opal copy